Meeste overlast eikenprocessierups verwacht in juli
WAGENINGEN (ANP) - De brandharen van de eikenprocessierups zullen dit jaar naar verwachting de meeste overlast veroorzaken in de vakantiemaand juli. Dat is veel later dan normaal. Dat komt doordat de eikenbomen waarop de plaagdieren leven door het aanhoudende slechte weer weken later dan normaal in blad komen, zegt het Kenniscentrum Eikenprocessierups. De eikenbomen waren in de laatste twintig jaar niet eerder zo laat.
Rupsendeskundigen hebben de afgelopen weken veel eikenbomen onderzocht op de aanwezigheid en de groei van de eikenprocessierupsen. Die bleken nog veel minder ver ontwikkeld dan verwacht. Begin april, toen het even heel mooi weer was, werd nog gedacht dat de rupsen extra snel zouden groeien, maar de ontwikkeling is helemaal tot stilstand gekomen door de kou. Ook rupsen van andere vlinders lopen ver achter op andere jaren, aldus het kenniscentrum.
Of de late ontwikkeling van de rups invloed heeft op de mate van overlast is volgens het kenniscentrum nog niet te zeggen. Het zou kunnen dat vogels in juni en juli meer eikenprocessierupsen opeten, omdat er dan minder andere rupsen zijn. Brandharen van de plaagrupsen kunnen voor ernstige gezondheidsklachten zorgen. De meeste gemeenten proberen de rups preventief te bestrijden.
Meer uit Binnenland
SCHIPHOL (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag in hoger beroep dertien jaar cel geëist tegen Richard R. (52), alias Rico de Chileen, voor het leidinggeven aan een criminele organisatie die liquidaties pleegde, handelde in drugs en geld witwaste. De rechtbank veroordeelde R. in 2021 na een eis van veertien jaar tot elf jaar cel, omdat niet alle beschuldigingen werden bewezen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Orde van Advocaten (NOvA) ziet niets in een algemeen verbod op gezichtsbedekkende kleding bij demonstraties. Zo'n verbod perkt het demonstratierecht in en zet het onder druk, stelt de advocatenorde.
1 uur geledenBUNNIK (ANP) - BAM gaat de bevindingen en aanbevelingen bestuderen die de Onderzoeksraad voor de Veiligheid (OVV) donderdag naar buiten bracht over het brughijsongeval in Lochem. Dat laat het bouwbedrijf weten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Fonds Slachtofferhulp en expertisecentrum Offlimits eisen dat socialmediaplatform X maatregelen neemt om zijn chatbot Grok aan banden te leggen. Grok is in de afgelopen maanden gebruikt om met kunstmatige intelligentie naaktbeelden te creëren van nietsvermoedende mensen, onder wie kinderen. De organisaties spannen daarom een kort geding aan.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De partijen die betrokken waren bij de bouw van een brug over het Twentekanaal bij Lochem hebben de risico's van dit bouwproject van tevoren onvoldoende in kaart gebracht. Tot die conclusie komt de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) in een rapport over het fatale ongeluk in februari 2024 tijdens werkzaamheden aan de brug. Een brugdeel viel tijdens het hijsen uit de kranen en kwam op een montageplatform terecht, waarop op dat moment vier bouwlieden stonden. Twee van hen overleden, de andere twee raakten gewond.
3 uur geledenMOERDIJK (ANP) - Het Bewonerscollectief Moerdijk is een juridisch beschermingsfonds begonnen om zich collectief te kunnen verdedigen, nu hun dorp mogelijk plaats moet maken voor uitbreiding van haven en industrie. Het collectief, een eind vorig jaar opgerichte stichting om de bewoners te vertegenwoordigen, wil geld inzamelen. Daarvan kunnen de kosten worden betaald van juristen, onafhankelijke contra-expertises en planschade- en onteigeningsdeskundigen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Investeerders hebben in het vierde kwartaal van vorig jaar de meeste woningen verkocht sinds 2021, meldt het Kadaster. Daarmee zet de verkoopgolf van woningen door investeerders duidelijk door.
13 uur geleden