Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Meeste Nederlandse Joden ervaren meer antisemitisme dan eerder

Meeste Nederlandse Joden ervaren meer antisemitisme dan eerder

BRUSSEL (ANP) - Het gros van de Joden in Nederland stelt dat er meer antisemitisme is dan vijf jaar geleden, zo blijkt uit een donderdag verschenen Europees onderzoek. Met 83 procent ligt dat percentage net iets hoger dan het Europese gemiddelde van 80 procent. Bijna alle in Nederland wonende Joden hebben in het dagelijks leven te maken gehad met antisemitisme.

Joden krijgen zowel op straat als online te maken met Jodenhaat, blijkt uit de derde editie van een enquête van het Europees Bureau voor de grondrechten (FRA). Dat ziet toe op racisme en vreemdelingenhaat in de Europese Unie.

Bijna een op de acht Joden in Nederland draagt uit veiligheidsoverwegingen regelmatig geen Joodse symbolen in het openbaar, bijna de helft doet dat nooit. Dat is iets meer dan het Europese gemiddelde. Ruim een kwart van de Joden in Nederland voelt zich gediscrimineerd, ook meer dan de 20 procent gemiddeld in Europa. Net zoals elders in Europa worden Joden in Nederland lastiggevallen, krijgen ze te maken met pesterijen en worden ze soms aangevallen. Ze zijn bang dat dit gaat toenemen.

'Golf'

De enquête is afgerond voor de aanval van Hamas op Israël van 7 oktober en de Israëlische militaire acties die daarop volgden. Daarna hebben de onderzoekers nog informatie verzameld bij twaalf organisaties van Joodse gemeenschappen. Sommigen daarvan meldden een toename van antisemitisme van meer dan 400 procent. Aan de enquête deden bijna 8000 Joden uit dertien Europese landen mee. In die landen woont naar schatting ongeveer 96 procent van de Joodse bevolking in de Europese Unie.

"Europa is getuige van een golf van antisemitisme, deels veroorzaakt door het conflict in het Midden-Oosten. Dit beperkt Joodse mensen ernstig in hun mogelijkheden om veilig en waardig te leven", zegt FRA-directeur Sirpa Rautio. De Joodse gemeenschappen moeten worden beschermd "tegen alle vormen van haat en intolerantie, zowel online als offline".

'Voetbalstadions'

De Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding, Eddo Verdoner, is niet verrast door de uitkomsten van het Europese onderzoek en evenmin door de relatief slechte positie van Nederland, zegt hij in het NRC. De tolerantie waarom Nederland bekendstaat, "lijkt steeds meer op onverschilligheid. En die leidt ertoe dat we dingen gedogen die niet door de beugel kunnen, zoals antisemitische spreekkoren in voetbalstadions. We hebben lang gedaan alsof dat er gewoon bij hoorde, maar dat is natuurlijk niet zo."

In 2013 en 2018 voerde FRA dezelfde enquête uit.

Meer uit Binnenland

Buitenlandse Zaken: blijf binnen in Tanzania na protesten

DAR ES SALAAM (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken roept Nederlanders in Tanzania op zoveel mogelijk binnen te blijven. De verkiezingen in Tanzania van woensdag leidden tot gewelddadige protesten. Het ministerie zette donderdag het reisadvies voor het Oost-Afrikaanse land op geel: in het hele land gelden veiligheidsrisico's.

1 uur geleden
Een agent die zwaargewond raakte bij botsing A2 mag naar huis

EINDHOVEN (ANP) - Een agent die woensdag zwaargewond raakte door een aanrijding met een gestolen voertuig op de A2 bij Eindhoven mag waarschijnlijk vrijdag naar huis, meldt de politie. Hij moet later wel nog geopereerd worden. De andere agent blijft in het ziekenhuis. Ook hij wordt nog geopereerd aan de botbreuken en ander letsel dat hij opliep.

1 uur geleden
Overleden fietser door ongeval Barneveld was minderjarige jongen

BARNEVELD (ANP) - De fietser die donderdag overleed door een botsing met een vrachtwagen in Barneveld, was een minderjarige jongen uit die plaats. Dat meldt de politie vrijdag. De bestuurder van de vrachtwagen komt ook uit Barneveld en is 37 jaar.

3 uur geleden
Politie moet aantonen dat C2000-systeem weer goed werkt

DEN HAAG (ANP) - De deadline die de Arbeidsinspectie aan de politie heeft opgelegd om problemen met communicatiesysteem C2000 te verbeteren, is vrijdag verstreken. Het systeem kampt al jaren met verbindingsproblemen, vertragingen en storingen.

5 uur geleden
ProRail en TLN: als je vaststaat tussen de slagbomen, rij door

UTRECHT (ANP) - Chauffeurs van vrachtwagens die vast komen te staan op een spoorwegovergang worden geadviseerd in dat geval gewoon door te rijden ten koste van een slagboom. Met dit advies komen spoorbeheerder ProRail en transportorganisatie TLN vrijdag in een verklaring. Dit naar aanleiding van een aanrijding tussen een truck en een trein donderdag bij het Gelderse Meteren.

6 uur geleden
Nieuwe Tweede Kamer voorstander van ingrijpender stikstofbeleid

DEN HAAG (ANP) - Het stikstofbeleid kan door de nieuwe Tweede Kamer een stuk ingrijpender worden. D66, VVD, GroenLinks-PvdA, CDA, ChristenUnie en Volt zijn voorstander van forse maatregelen om stikstof te verminderen. Deze partijen waren de afgelopen twee jaar ook in meer of mindere mate kritisch op de lijn van BBB-minister Femke Wiersma. In de nieuwe samenstelling hebben deze partijen negentig zetels in het parlement, volgens de laatste prognose.

20 uur geleden
COC Nederland: er is hoop, maar nog geen zekerheid

DEN HAAG (ANP) - COC Nederland is voorzichtig hoopvol over de voorlopige verkiezingsuitslag. De kans dat er met Rob Jetten (D66) voor het eerst een openlijk homoseksuele premier komt, wordt hoopgevend genoemd, maar tegelijkertijd is er wat de komende coalitie betreft geen zekerheid.

23 uur geleden