Meeste Nederlandse Joden ervaren meer antisemitisme dan eerder
BRUSSEL (ANP) - Het gros van de Joden in Nederland stelt dat er meer antisemitisme is dan vijf jaar geleden, zo blijkt uit een donderdag verschenen Europees onderzoek. Met 83 procent ligt dat percentage net iets hoger dan het Europese gemiddelde van 80 procent. Bijna alle in Nederland wonende Joden hebben in het dagelijks leven te maken gehad met antisemitisme.
Joden krijgen zowel op straat als online te maken met Jodenhaat, blijkt uit de derde editie van een enquête van het Europees Bureau voor de grondrechten (FRA). Dat ziet toe op racisme en vreemdelingenhaat in de Europese Unie.
Bijna een op de acht Joden in Nederland draagt uit veiligheidsoverwegingen regelmatig geen Joodse symbolen in het openbaar, bijna de helft doet dat nooit. Dat is iets meer dan het Europese gemiddelde. Ruim een kwart van de Joden in Nederland voelt zich gediscrimineerd, ook meer dan de 20 procent gemiddeld in Europa. Net zoals elders in Europa worden Joden in Nederland lastiggevallen, krijgen ze te maken met pesterijen en worden ze soms aangevallen. Ze zijn bang dat dit gaat toenemen.
'Golf'
De enquête is afgerond voor de aanval van Hamas op Israël van 7 oktober en de Israëlische militaire acties die daarop volgden. Daarna hebben de onderzoekers nog informatie verzameld bij twaalf organisaties van Joodse gemeenschappen. Sommigen daarvan meldden een toename van antisemitisme van meer dan 400 procent. Aan de enquête deden bijna 8000 Joden uit dertien Europese landen mee. In die landen woont naar schatting ongeveer 96 procent van de Joodse bevolking in de Europese Unie.
"Europa is getuige van een golf van antisemitisme, deels veroorzaakt door het conflict in het Midden-Oosten. Dit beperkt Joodse mensen ernstig in hun mogelijkheden om veilig en waardig te leven", zegt FRA-directeur Sirpa Rautio. De Joodse gemeenschappen moeten worden beschermd "tegen alle vormen van haat en intolerantie, zowel online als offline".
'Voetbalstadions'
De Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding, Eddo Verdoner, is niet verrast door de uitkomsten van het Europese onderzoek en evenmin door de relatief slechte positie van Nederland, zegt hij in het NRC. De tolerantie waarom Nederland bekendstaat, "lijkt steeds meer op onverschilligheid. En die leidt ertoe dat we dingen gedogen die niet door de beugel kunnen, zoals antisemitische spreekkoren in voetbalstadions. We hebben lang gedaan alsof dat er gewoon bij hoorde, maar dat is natuurlijk niet zo."
In 2013 en 2018 voerde FRA dezelfde enquête uit.
Meer uit Binnenland
BADHOEVEDORP (ANP) - De musicus en componist Tonny Eyk is overleden, meldt zijn dochter. Eyk overleed afgelopen zaterdag op 85-jarige leeftijd na een kort ziekbed. Zijn uitvaart was donderdag in besloten kring.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - "Met het overlijden van Hans van Manen verliest de dans een icoon", reageert de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema op het overlijden van choreograaf Van Manen. Hij overleed woensdagavond op 93-jarige leeftijd, aldus Nationale Opera & Ballet.
8 uur geledenBREDA (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag bij de rechtbank in Breda twintig jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 33-jarige Elias M. voor het verkrachten en doden van de 75-jarige Yvonne uit Halsteren.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vertrouwensinspecteurs hebben vorig jaar fors meer meldingen gekregen over misstanden in het onderwijs, zoals misbruik of mishandeling. Afgelopen schooljaar kwamen 2916 dossiers binnen, 599 meer dan het schooljaar daarvoor. Alleen in het hoger onderwijs was geen stijging zichtbaar, meldt de Inspectie van het Onderwijs.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Voetballer Quincy Promes (33) blijft voorlopig vastzitten. Verzoeken om zijn voorlopige hechtenis te beëindigen zijn door het gerechtshof in Amsterdam afgewezen.
12 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Kindertelefoon is dit jaar het meest gebeld over vrije tijd, seksualiteit, pesten, thuis en familie en emotionele problemen. Dat meldt de organisatie, die dit jaar 320.000 gesprekken voerde met kinderen tussen de 8 en 18 jaar. Gemiddeld kwamen er per dag meer dan negenhonderd telefoontjes en chats binnen.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Voetballer Quincy Promes (33) vraagt het gerechtshof in Amsterdam zijn voorarrest op te heffen, zodat hij voor zijn vijf kinderen kan zorgen. Promes zit nu zes maanden in voorlopige hechtenis en wil de inhoudelijke behandeling van zijn strafzaak in hoger beroep in vrijheid afwachten.
13 uur geleden