Meeste horeca in Noord-Holland, hoogste dichtheid in Zeeland
CORONAVIRUSDEN HAAG (ANP) - De sluiting van de horeca als gevolg van de corona-uitbraak zal het meest te merken zijn in de provincie Zeeland en in Amsterdam. Noord-Holland heeft het meeste horecabedrijven van alle provincies, becijfert het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Meer dan de helft daarvan ligt in Amsterdam. Zeeland heeft de meeste horecabedrijven per duizend inwoners. Horeca-liefhebbers in Flevoland komen er bekaaid vanaf. Die provincie heeft zowel absoluut als relatief het laagste aantal horecabedrijven.
Volgens het CBS levert de horeca de grootste relatieve bijdrage aan de economie in de regio's Zeeland (3,8 procent van de bruto toegevoegde waarde), Haarlem (3,3 procent) en Groot Amsterdam (3 procent). Horecabedrijven dragen relatief het minste bij in de regio Oost-Groningen (ongeveer 1 procent).
In de ranglijst van meest horeca-dichte provincies wordt Zeeland gevolgd door Noord-Holland en Limburg. Alle drie regio's hebben gemeen dat er drukbezochte toeristische bestemmingen zijn. Na Flevoland zijn er relatief de minste hotels, restaurants en café's in de provincies Overijssel en Zuid-Holland.
Noord-Holland, Zuid-Holland en Noord-Brabant zijn niet alleen de provincies met het hoogste absolute aantal horecabedrijven, maar ook de provincies waar - in dezelfde volgorde - het aantal horeca-ondernemingen de afgelopen tien jaar het meest groeide. In absolute zin zijn Flevoland, Drenthe en Groningen de provincies met de minste horecabedrijvigheid.
Het lijstje van gemeenten met de meeste horecabedrijven per duizend inwoners wordt aangevoerd door Terschelling (35,6 per duizend inwoners), gevolgd door Ameland, Vlieland en Schiermonnikoog. Dat is weinig opzienbarend omdat de Waddeneilanden relatief weinig inwoners en een grote toeristische sector hebben. Relatief is er de minste horeca in de Zuid-Hollandse gemeenten Hardinxveld-Giessendam (1,5 per duizend inwoners), Albrandswaard en Krimpen aan den IJssel.
De meeste horecabedrijven zijn in hoofdstad Amsterdam (7.605), Rotterdam en Den Haag. De gemeenten Rozendaal, Hardinxveld-Giessendam en Scherpenzeel staan helemaal onderaan het lijstje van gemeenten met de meeste horeca.
Meer uit Financieel
ZWOLLE (ANP) - De rechtszaak over onder meer vermeende omkoping en valsheid in geschrifte door scheepsbouwer Damen Shipyards uit Gorinchem gaat op 11 december verder. Dit heeft de rechter maandag besloten tijdens de eerste zitting in de omvangrijke zaak in de rechtbank in Zwolle.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Techinvesteerder Prosus was maandag een van de sterkste dalers bij de hoofdfondsen in Amsterdam na de publicatie van een tegenvallende winstgroei in de eerste jaarhelft. Het concern zag de winst flink stijgen door een hogere omzet uit zijn e-commerce-activiteiten en de verkoop van een deel van zijn belang in het Chinese internet- en gamebedrijf Tencent. Toch rekenden beleggers op meer. Het aandeel verloor ruim 3 procent.
3 uur geledenZÜRICH (ANP/AFP) - De Zwitserse nationale omroep SRG schrapt de komende drie jaar ongeveer negenhonderd banen, om de kosten te verlagen "te midden van de omwentelingen in het medialandschap". Volgens de publieke omroep moet de reorganisatie een kostenbesparing van 270 miljoen Zwitserse frank (290 miljoen euro) opleveren tegen 2029.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met winst begonnen aan de verkorte handelsweek. De Amerikaanse financiële markten zijn donderdag gesloten vanwege de viering van Thanksgiving. Op de dag na Thanksgiving, die bekendstaat als Black Friday, is Wall Street slechts een halve dag open. De handelsvolumes op de beurzen zullen naar verwachting relatief beperkt blijven.
5 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Novo Nordisk stopt met twee grootschalige onderzoeken naar de behandeling van de ziekte van Alzheimer. In de studies werd onderzocht of semaglutide, het actieve ingrediënt van Novo Nordisks diabetes- en afslankmedicijnen Ozempic en Wegovy, de progressie van de ziekte van Alzheimer helpt vertragen.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De overname van het Amerikaanse platenlabel Downtown door muziekconcern Universal Music Group (UMG) is onzekerder geworden, omdat de Europese Commissie de deal niet zomaar wil goedkeuren. Toezichthouders in Brussel hebben bezwaren vanwege de concurrentie in de markt. UMG, het platenbedrijf achter sterren als Taylor Swift en Harry Styles, moet met voorstellen komen om die zorgen weg te nemen, anders kan de deal begin volgend jaar worden geblokkeerd.
8 uur geledenALBLASSERDAM (ANP) - Staalbedrijf FNsteel uit Alblasserdam wordt overgenomen door het Duitse Saarstahl. FNsteel is producent van staal om bijvoorbeeld moeren, bouten en kogellagers van te maken en is een belangrijke leverancier aan de auto-industrie en de bouwsector. De partijen maakten geen overnamesom bekend. De overname moet nog voor het einde van dit jaar worden afgerond, afhankelijk van goedkeuring van toezichthouders.
8 uur geleden