Meeste horeca in Noord-Holland, hoogste dichtheid in Zeeland
CORONAVIRUSDEN HAAG (ANP) - De sluiting van de horeca als gevolg van de corona-uitbraak zal het meest te merken zijn in de provincie Zeeland en in Amsterdam. Noord-Holland heeft het meeste horecabedrijven van alle provincies, becijfert het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Meer dan de helft daarvan ligt in Amsterdam. Zeeland heeft de meeste horecabedrijven per duizend inwoners. Horeca-liefhebbers in Flevoland komen er bekaaid vanaf. Die provincie heeft zowel absoluut als relatief het laagste aantal horecabedrijven.
Volgens het CBS levert de horeca de grootste relatieve bijdrage aan de economie in de regio's Zeeland (3,8 procent van de bruto toegevoegde waarde), Haarlem (3,3 procent) en Groot Amsterdam (3 procent). Horecabedrijven dragen relatief het minste bij in de regio Oost-Groningen (ongeveer 1 procent).
In de ranglijst van meest horeca-dichte provincies wordt Zeeland gevolgd door Noord-Holland en Limburg. Alle drie regio's hebben gemeen dat er drukbezochte toeristische bestemmingen zijn. Na Flevoland zijn er relatief de minste hotels, restaurants en café's in de provincies Overijssel en Zuid-Holland.
Noord-Holland, Zuid-Holland en Noord-Brabant zijn niet alleen de provincies met het hoogste absolute aantal horecabedrijven, maar ook de provincies waar - in dezelfde volgorde - het aantal horeca-ondernemingen de afgelopen tien jaar het meest groeide. In absolute zin zijn Flevoland, Drenthe en Groningen de provincies met de minste horecabedrijvigheid.
Het lijstje van gemeenten met de meeste horecabedrijven per duizend inwoners wordt aangevoerd door Terschelling (35,6 per duizend inwoners), gevolgd door Ameland, Vlieland en Schiermonnikoog. Dat is weinig opzienbarend omdat de Waddeneilanden relatief weinig inwoners en een grote toeristische sector hebben. Relatief is er de minste horeca in de Zuid-Hollandse gemeenten Hardinxveld-Giessendam (1,5 per duizend inwoners), Albrandswaard en Krimpen aan den IJssel.
De meeste horecabedrijven zijn in hoofdstad Amsterdam (7.605), Rotterdam en Den Haag. De gemeenten Rozendaal, Hardinxveld-Giessendam en Scherpenzeel staan helemaal onderaan het lijstje van gemeenten met de meeste horeca.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG/AFP) - HSBC wordt in Frankrijk verdacht van hulp aan de voormalige gouverneur van de Libanese centrale bank bij het wegsluizen van geld, meldden Franse financieel aanklagers. Ze beschuldigen de Zwitserse divisie van de bank van witwassen en betrokkenheid bij omkoping en verduistering.
45 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam legt een aantal technische diensten in handen van het Nederlandse KPN, om zo minder afhankelijk te zijn van niet-Europese techbedrijven. KPN werkt momenteel met een Duits bedrijf aan een Europese soevereine cloud, als lokaal alternatief voor het opslaan van data.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden winst de handel uitgegaan. Daarmee werkte hoofdgraadmeter AEX verliezen van eerder op de dag weg. De beurskoers van chipbedrijven stond aanvankelijk onder druk door tegenvallende prognoses van de Amerikaanse chipmaker Broadcom, maar de koers van zwaargewicht ASML herstelde op het Damrak.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie grijpt in om Europese banken te behoeden voor een concurrentienadeel door de invoering van strengere toezichtsnormen. Het dagelijks EU-bestuur stelde invoering van die nieuwe regels rondom kapitaalbuffers al twee keer uit door zorgen over het verschil met lossere Amerikaanse en Britse regels.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van bitcoin daalt donderdag voor de vijfde dag op rij; de langste verliesreeks van de grootste cryptomunt sinds augustus vorig jaar. De daling volgt onder meer op het verrassende besluit van beursgenoteerde bitcoinopkoper Strategy om bitcoins te verkopen en door de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Broadcom is donderdag hard onderuitgegaan na de opening van de beurzen in New York. De Amerikaanse chipmaker boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan verwacht door de sterke vraag naar AI-chips, maar de vooruitzichten voldeden niet aan de hoge verwachtingen van beleggers. Het aandeel werd ruim 14 procent lager gezet. Dat is het grootste dagverlies voor Broadcom in ruim een jaar.
5 uur geledenMIDDELBURG (ANP) - In totaal 173 bedrijven en instellingen in Zeeland die op een wachtlijst staan voor een nieuwe of zwaardere stroomaansluiting, krijgen die binnenkort. Netbeheerders Stedin en Tennet melden dat donderdag, nadat ze eerder ongeveer 260 megawatt aan ruimte hadden gevonden op het volle Zeeuwse stroomnet. Dat lukte omdat er afspraken met huidige grootgebruikers zijn gemaakt over meer flexibiliteit in hun electriciteitsverbruik.
6 uur geleden