Meerderheid Bondsdag wijzigt kieswet om uitdijen te stoppen
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse regeringspartijen hebben in de Bondsdag een ingrijpende wijziging van de kieswet aangenomen. Daarmee moet worden voorkomen dat het parlement steeds meer leden krijgt. De Bondsdag moet straks permanent 630 afgevaardigden tellen. Nu telt ze een record van 736 leden. Het aantal kiesdistricten blijft ongewijzigd op 299.
Het uitdijen van de Tweede Kamer van de Bondsrepubliek komt door het ingewikkelde kiesstelsel waarbij de kiezer in de Bondsdagverkiezing twee stemmen uitbrengt voor één zetel. Een op een kandidaat in zijn regio en een op een landelijke partij. De uitbreiding van de Bondsdag, die in beginsel 598 zetels zou moeten hebben, komt vooral door kiezers die in de verkiezing op twee verschillende stromingen stemmen, dus op een regionale kandidaat die geen lid is van de landelijke partij waarop de kiezer ook stemt.
Hierdoor ontstaat vaak een verschil tussen de stemmen op een partij en de stemmen op de kandidaten van die partij. Voor een proportionele verdeling van de Bondsdagzetels zijn er regels die dit probleem van de 'meerkeuze' kiezers oplossen door wat meer gekozenen in de volksvertegenwoordiging toe te laten. Maar die kan daarmee behoorlijk uitdijen zoals bij de laatste Bondsdagverkiezing.
De nieuwe wet elimineert de extra volksvertegenwoordigers volledig. Zo kan iemand dus wel in zijn district worden gekozen, maar komt dan toch niet in de Bondsdag omdat de zetels van zijn partij al vol zijn met mensen die via de partij zijn gekozen. De oppositiepartijen CDU/CSU en Die Linke hebben zich tegen het voorstel gekeerd, omdat die erg nadelig zou zijn voor de oppositiepartijen. Ze beschuldigen de regeringspartijen ervan hun macht in het parlement "in cement te willen gieten" en de oppositie monddood te willen maken. De maatregel zou ook heel slecht uitvallen voor de christendemocraten (CDU) die in de regio Beieren zelf een aparte partij hebben (CSU). Er wordt daarom een klacht ingediend bij het Duitse constitutionele hof.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Bij een grote operatie van de Franse politie in heel het land zijn woensdag een twintigtal mensen aangehouden omdat ze worden verdacht van het kopen van illegale sekspoppen die een kinderlijk uiterlijk hebben. Vijf van de verdachten zijn bekend bij de politie wegens pedofiele praktijken.
32 minuten geledenREYKJAVIK (ANP) - IJsland gaat in navolging van onder meer Nederland en Spanje volgend jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. Dat is woensdag besloten tijdens een bestuursvergadering van de publieke omroep RÚV, maakte de omroep zelf bekend. Vorige week maakte de European Broadcasting Union (EBU), de organisator van het songfestival, bekend dat Israël mee mag doen aan de editie van volgend jaar in Oostenrijk. Hierop besloot een aantal landen het evenement te boycotten.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De leiders van de drie belangrijkste Europese landen hebben de Amerikaanse president Donald Trump gebeld over de jongste Oekraïne-vredesplannen van de Verenigde Staten. Er is druk diplomatiek verkeer tussen de VS, Europa, Oekraïne en Rusland nu de VS mikken op een doorbraak in de dagen voor Kerstmis.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid koopt zelf vliegtuigen om deportaties van illegalen soepeler en sneller te laten verlopen. De deportaties verlopen vooralsnog met allerlei chartervliegtuigen. The Washington Post heeft gemeld dat het ministerie 140 miljoen dollar (120 miljoen euro) uittrekt voor zes Boeing-737's. Daarmee heeft het ministerie meer de hand in de uitzetting van ongewenste migranten.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft de bouw van 764 nieuwe woningen in drie nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever goedgekeurd, aldus minister van Financiën Bezalel Smotrich. Volgens het Internationaal Gerechtshof zijn die nederzettingen illegaal. De huizen moeten worden gebouwd rond Jeruzalem en enkele tientallen kilometers ten noordwesten van de stad.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een federale rechter in New York heeft op verzoek van het ministerie van Justitie ingestemd met de openbaarmaking van tot dusver vertrouwelijke stukken uit het proces tegen de invloedrijke zakenman en zedendelinquent Jeffrey Epstein (1953-2019). De magistraat beklemtoonde daarbij dat de veiligheid en anonimiteit van slachtoffers gegarandeerd blijft.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-landen willen voor de EU-top van volgende week een besluit nemen om de bevroren Russische tegoeden voor onbepaalde tijd te bevriezen. Nu moeten alle 27 lidstaten hier elke zes maanden opnieuw mee instemmen. De Europese Commissie wil daar een einde aan maken via een noodbevoegdheid, die kan worden gebruikt bij een crisis of dreigend economisch risico voor de EU.
2 uur geleden