Meerderheid Bondsdag wijzigt kieswet om uitdijen te stoppen
BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse regeringspartijen hebben in de Bondsdag een ingrijpende wijziging van de kieswet aangenomen. Daarmee moet worden voorkomen dat het parlement steeds meer leden krijgt. De Bondsdag moet straks permanent 630 afgevaardigden tellen. Nu telt ze een record van 736 leden. Het aantal kiesdistricten blijft ongewijzigd op 299.
Het uitdijen van de Tweede Kamer van de Bondsrepubliek komt door het ingewikkelde kiesstelsel waarbij de kiezer in de Bondsdagverkiezing twee stemmen uitbrengt voor één zetel. Een op een kandidaat in zijn regio en een op een landelijke partij. De uitbreiding van de Bondsdag, die in beginsel 598 zetels zou moeten hebben, komt vooral door kiezers die in de verkiezing op twee verschillende stromingen stemmen, dus op een regionale kandidaat die geen lid is van de landelijke partij waarop de kiezer ook stemt.
Hierdoor ontstaat vaak een verschil tussen de stemmen op een partij en de stemmen op de kandidaten van die partij. Voor een proportionele verdeling van de Bondsdagzetels zijn er regels die dit probleem van de 'meerkeuze' kiezers oplossen door wat meer gekozenen in de volksvertegenwoordiging toe te laten. Maar die kan daarmee behoorlijk uitdijen zoals bij de laatste Bondsdagverkiezing.
De nieuwe wet elimineert de extra volksvertegenwoordigers volledig. Zo kan iemand dus wel in zijn district worden gekozen, maar komt dan toch niet in de Bondsdag omdat de zetels van zijn partij al vol zijn met mensen die via de partij zijn gekozen. De oppositiepartijen CDU/CSU en Die Linke hebben zich tegen het voorstel gekeerd, omdat die erg nadelig zou zijn voor de oppositiepartijen. Ze beschuldigen de regeringspartijen ervan hun macht in het parlement "in cement te willen gieten" en de oppositie monddood te willen maken. De maatregel zou ook heel slecht uitvallen voor de christendemocraten (CDU) die in de regio Beieren zelf een aparte partij hebben (CSU). Er wordt daarom een klacht ingediend bij het Duitse constitutionele hof.
Meer uit Buitenland
CHARLOTTESVILLE (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de astronauten van de Artemis II-ruimtemissie gefeliciteerd in een bericht op Truth Social. Daarin zegt hij dat hij als president niet trotser had kunnen zijn.
58 minuten geledenSAN DIEGO (ANP) - De vier astronauten van de Artemis II-missie zijn na tien dagen teruggekeerd van hun ruimtereis. Het Orion-ruimtevaartuig waarmee zij achter de maan vlogen, landde om 02.07 uur Nederlandse tijd voor de kust van de Californische stad San Diego in de Stille Oceaan.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - Een Iraanse delegatie is geland in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad, op de vooravond van vredesonderhandelingen met de Verenigde Staten. De landen houden het overleg op uitnodiging van bemiddelaar Pakistan.
6 uur geledenBEIROET (ANP/RTR/AFP) - Libanon meldt dat het dodental is opgelopen na de Israëlische aanvallen van woensdag. Het geweld heeft 357 mensen het leven gekost, aldus het ministerie van Gezondheid vrijdag. Het aantal gewonden ligt op 1223.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump vindt dat Iran geen sterke positie heeft in de aangekondigde onderhandelingen over een einde aan de oorlog die de VS met Israël eind februari tegen Iran begonnen.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf heeft opnieuw beklemtoond dat Iran wil dat er eerst een wapenstilstand in Libanon komt voordat er tussen zijn land en de VS onderhandeld kan worden. Hij eiste vrijdag ook dat bevroren Iraanse tegoeden worden vrijgegeven voor de onderhandelingen beginnen.
9 uur geledenNABATIEH (ANP/AFP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op de plaats Nabatieh en de omgeving zijn volgens Libanese media vrijdag rond de twintig doden gevallen, onder wie acht burgers. Bij een aanval op een overheidsgebouw kwamen dertien politiemensen om, meldt president Joseph Aoun. Nabatieh ligt circa 50 kilometer ten zuiden van Beiroet.
10 uur geleden