Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Meerdere steden weten niet hoeveel studenten nog een kamer zoeken

Meerdere steden weten niet hoeveel studenten nog een kamer zoeken

AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam wordt zondag gedemonstreerd tegen het woningtekort. Met name buitenlandse studenten in verschillende steden hebben grote moeite om een kamer te vinden. Niet alle gemeenten weten hoeveel studenten op dit moment zonder vaste verblijfplaats studeren.

Zo geeft de gemeente Maastricht aan zelf niet te weten hoeveel studenten nog geen kamer hebben. Een medewerker van de afdeling studentenhuisvesting van Maastricht University verwijst naar het raadslid Alexander Lurvink. Hij heeft eind augustus een oproep gedaan aan studenten om zich bij hem te melden als ze nog geen woning hebben gevonden. Tot dusver meldden meer dan vierhonderd met name buitenlandse studenten zich bij hem. Hoeveel daarvan inmiddels een huis hebben gevonden weet hij niet. "Het is schrikbarend dat de gemeente en de universiteit hier geen zicht op hebben."

Ook de gemeente Amsterdam zegt geen overzicht te hebben van het aantal studenten dat op dit moment nog geen kamer heeft. De Universiteit van Amsterdam (UvA) laat weten dat het studenten heeft moeten huisvesten in onder meer hostels en een vakantiepark. Ze kunnen daarvoor een maandbedrag een paar maanden blijven.

Noodopvang

Jaarlijks regelt de universiteit zo'n 3000 woonplekken voor buitenlandse studenten. Hoeveel daarvan nu daadwerkelijk in gebruik worden genomen is volgens een woordvoerster lastig te zeggen, omdat studenten zich nog de hele maand september kunnen uitschrijven voor hun studie. Wel heeft de universiteit onlangs nog een extra hostel aan de noodopvang moeten toevoegen, met honderd plekken. "Er stonden nog ongeveer zestig mensen op de wachtlijst, dus we verwachten dat iedereen die dat wil nu een kamer heeft."

Ook de gemeente Rotterdam heeft geen "actuele cijfers" van het aantal studenten dat geen eigen woonruimte heeft. De gemeente Wageningen verwijst naar studentenhuisvester Idealis. Die laat weten tot dusver "nog geen paniektelefoontjes" te hebben ontvangen van studenten die op straat staan.

Voorzitter van de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) Ama Boahene noemt het "verontrustend" dat sommige gemeenten geen overzicht van de situatie hebben. Zelf heeft de vakbond een 'housing hotline' waar buitenlandse studenten problemen met huisvesting kunnen melden. Daar komen wekelijks zo'n vijftig meldingen binnen van studenten die geen woning kunnen vinden.

Groter aantal

De gemeente Eindhoven meldt dat "enkele tientallen studenten" nog geen permanente huisvesting hebben gevonden. "Dat aantal is groter dan in voorgaande jaren", aldus een woordvoerster. Net als in onder meer Utrecht heeft de gemeente een zogenoemd "convenant studentenhuisvesting" opgesteld, waarin staat afgesproken hoe het woningtekort komende jaren moet worden aangepakt. De TU Eindhoven bevestigt dat. Hogeschool Fontys in Eindhoven houdt niet bij hoeveel hbo'ers er nog geen huis hebben gevonden.

Eerder deze week bleek al dat in Enschede zo'n vier- tot vijfhonderd internationale studenten nog geen kamer hebben gevonden. Studenten in Groningen bezetten donderdag het Academiegebouw van de Rijksuniversiteit om aandacht te vragen voor het tekort aan woningen voor studenten in de stad.

Meer uit Binnenland

Door politie neergeschoten 17-jarige is verdachte van beroving

CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - De 17-jarige jongen die afgelopen donderdag werd neergeschoten door de politie in Capelle aan den IJssel, is zelf verdachte van een beroving die eerder die dag plaatsvond. Dat meldt het Openbaar Ministerie maandagmiddag. De jongen raakte gewond door de beschieting. Zijn medische toestand is stabiel, aldus een woordvoerder.

27 minuten geleden
Jetten en Tusk willen 'pragmatische oplossing' voor olieruzie

WARSCHAU (ANP) - Er moet een "pragmatische oplossing" komen voor de hoogoplopende ruzie tussen Oekraïne en Hongarije over olieleveranties, zei zowel premier Rob Jetten als de Poolse premier Donald Tusk maandag op een gezamenlijke persconferentie. Maar de laatste maakte ook duidelijk dat het conflict de miljardenlening van de EU aan Oekraïne niet kan stoppen.

41 minuten geleden
Almeloër wilde eigen dood in scène zetten door vervalsen papieren

ZUTPHEN (ANP) - Een 31-jarige man uit Almelo heeft in mei en juni 2025 geprobeerd zijn eigen dood in scène te zetten. Hij vervalste officiële documenten, waaronder een geboorteakte, notariële verklaring en overlijdensakte. De man wilde een nieuw leven beginnen onder een andere naam en zo van zijn financiële problemen afkomen. Ook bedreigde hij onder anderen medewerkers van de gemeente Almelo, meldt de rechtbank in Zutphen.

1 uur geleden
Hardenberg dreigt COA met dwangsom als asiellocaties niet sluiten

HARDENBERG (ANP) - Hardenberg dreigt een dwangsom op te leggen aan opvangorgaan COA, wanneer die de opvanglocaties in Hardenberg en Loozen niet sluit. De Overijsselse gemeente heeft maandag besloten een zogeheten last onder dwangsom op te leggen, als ultimatum. Wanneer het COA niet aan de opdracht voldoet, moet het de dwangsom betalen.

1 uur geleden
Alarmcentrales: vooral hulpvragen van buiten het Midden-Oosten

DEN HAAG (ANP) - Alarmcentrales krijgen nog dagelijks hulpvragen van gestrande reizigers door de situatie in het Midden-Oosten. Nu de repatriëring vanuit onder meer Dubai en Oman is begonnen, krijgen alarmcentrales vooral meldingen van mensen die een tussenstop hadden met hun vlucht uit bijvoorbeeld Azië en nu niet terug naar huis kunnen.

2 uur geleden
Burgemeester Breda doet aangifte van doodsbedreiging op spandoek

BREDA (ANP) - Burgemeester van Breda Paul Depla doet aangifte van doodsbedreiging, bevestigt een woordvoerder berichtgeving van Omroep Brabant. Bij een kroeg aan de Meidoornstraat in het westen van de stad hing zondag enige tijd een spandoek waarop de tekst 'Depla dood' stond. De gemeente noemt de doodsbedreiging "onacceptabel".

2 uur geleden
Zuid-Holland stemt in met bouwplannen 285.000 huizen tot 2036

DEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland heeft plannen goedgekeurd voor de bouw van bijna 285.000 huizen in de komende tien jaar. Het college van Gedeputeerde Staten stemde in met 2333 ingediende plannen, omdat ze voldoen aan de provinciale regels in het omgevingsbeleid. Dertien bouwplannen, goed voor bijna 2400 woningen, zijn afgewezen omdat ze bijvoorbeeld in beschermd weidevogelgebied liggen.

2 uur geleden