Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Meer plastic flesjes ingeleverd, maar doel weer niet gehaald

Meer plastic flesjes ingeleverd, maar doel weer niet gehaald

DEN HAAG (ANP) - Het inzamelen van plastic drankflesjes en -blikjes gaat steeds beter in Nederland, maar het wettelijke doel wordt nog niet gehaald. Verpact, de organisatie die namens het bedrijfsleven verantwoordelijk is voor de inzameling en recycling, meldt dat vorig jaar 77 procent van alle plastic drankflessen weer werd ingeleverd en 84 procent van de blikjes. Volgens de wet moet de drankenindustrie echter minimaal 90 procent van de verkochte flesjes en blikjes weer inzamelen, maar die doelstelling is nog nooit gehaald.

Verpact merkt op dat op plastic flessen voor zuivel en sap geen statiegeld hoeft te zitten, maar dat die wel meetellen in de inzameldoelstelling. Ongeveer 12 procent van de plastic drankflessen is zuivelverpakkingen, zoals grote plastic melkflessen. "Dit betekent dat zelfs als alle statiegeldflesjes en -flessen zouden worden ingeleverd, de inzameldoelstelling van 90 procent op dit moment niet kan worden gehaald", stelt Verpact, die pleit voor een "eerlijke doelstelling".

Om het makkelijker te maken om flesjes en blikjes in te leveren moeten er meer innamepunten komen. Vorig jaar zijn er bijna 900 nieuwe plekken bijgekomen waar mensen statiegeld kunnen terugkrijgen. Volgens Verpact blijft het echter lastig om ervoor te zorgen dat nieuwe locaties vrijwillig een innamepunt willen worden. Daarom pleit de organisatie voor een "gerichte innameplicht" voor locaties vanaf een bepaalde hoeveelheid verkochte blikjes en flessen of vanaf een bepaalde hoeveelheid bezoekers of verkoopvloeroppervlakte.

'Cruciale fase'

"Onze missie is er eentje van de lange adem, want gedrag veranderen van mensen kost gewoon veel tijd", zegt bestuursvoorzitter Hester Klein Lankhorst van Verpact. Ze zegt trots te zijn op de stappen die al zijn gezet. "We zitten in een cruciale fase waarin we grondstoffen keihard nodig hebben. Een gerichte innameplicht kan het verschil maken in de verdere groei."

De Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) heeft met dwangsommen gedreigd om verbetering af te dwingen, omdat de inzamelnorm niet wordt gehaald. De ILT wilde onder meer dat producenten en importeurs van bijvoorbeeld frisdranken het voor consumenten makkelijker en aantrekkelijker maken om plastic drankflessen in te leveren. Zo zou onderzocht moeten worden of het daarvoor nodig is om het statiegeld te verhogen. Verpact zei later dat een hoger statiegeldbedrag er nauwelijks voor zorgt dat mensen ze veel vaker inleveren.

Meer uit Financieel

Beursgraadmeters VS dicht bij records aan het begin van kerstweek

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten zijn de verkorte kerstweek positief begonnen, vooral doordat technologieaandelen opnieuw gewild waren bij beleggers. Deze aandelen zijn sinds vorige week weer aan het stijgen, gestuwd door sterke vooruitzichten van chipbedrijf Micron Technology en een meevallend inflatierapport. Daardoor liggen de toonaangevende Amerikaanse beursgraadmeters S&P 500 en de Dow-Jonesindex nog geen 1 procent onder hun record van 11 december.

4 uur geleden
Alphabet koopt energiebedrijf Intersect voor stroom datacenters

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Google-moederbedrijf Alphabet neemt het Amerikaanse energiebedrijf Intersect Power over voor 4,75 miljard dollar. De overname is bedoeld om Google toegang te geven tot meer elektriciteit voor zijn datacenters, werd maandag bekendgemaakt.

8 uur geleden
Trump pauzeert bouw windenergieparken om 'nationale veiligheid'

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse regering van president Donald Trump lijkt op een nieuwe manier te proberen windenergieparken voor de oostkust tegen te gaan. De vergunningen voor vijf parken in aanbouw zijn opgeschort uit zorgen om de nationale veiligheid. Ze kunnen volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken radarsystemen verstoren en valse doelwitten creƫren.

8 uur geleden
Kerstrally blijft uit op Damrak in verkorte beursweek

AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op het Damrak deden het maandag voorzichtig aan op de eerste dag van de verkorte handelsweek. Op eerste en tweede kerstdag is het Damrak dicht, net als de beurzen elders in Europa. Op woensdag, met kerstavond, wordt slechts een halve dag gehandeld op Beursplein 5. Dan sluit de handelsdag om 14.00 uur.

8 uur geleden
3M betaalt ondernemers Westerschelde voor PFAS-schade

DEN HAAG (ANP) - Chemiebedrijf 3M gaat ondernemers rondom de Westerschelde betalen voor schade die zij vanwege de vervuilende stoffen PFAS in het water hebben geleden. Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat meldt dat aan de Tweede Kamer. Het ministerie maakte niet bekend hoeveel geld wordt uitgekeerd, noch welke ondernemers betaald krijgen.

8 uur geleden
Kerstrally blijft uit op Damrak in verkorte beursweek

AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op het Damrak deden het maandag voorzichtig aan op de eerste dag van de verkorte handelsweek. Op eerste en tweede kerstdag is het Damrak dicht, net als de beurzen elders in Europa. Op woensdag, met kerstavond, wordt slechts een halve dag gehandeld op Beursplein 5. Dan sluit de handelsdag om 14.00 uur.

9 uur geleden
Grondstoffenbedrijf FincoEnergies verkocht aan concern Glencore

ROTTERDAM (ANP) - Het Nederlandse brandstoffenbedrijf FincoEnergies komt in handen van het Zwitserse Glencore. De multinational op het gebied van grondstoffen en mijnbouw neemt FincoEnergies over van Coloured Finches, de investeringsmaatschappij die het bedrijf in 2013 oprichtte. Coloured Finches blijft wel betrokken bij de leverancier van onder meer biobrandstoffen.

10 uur geleden