Meer Oekraïense vluchtelingen aan het werk, helft heeft nu baan
DEN HAAG (ANP) - Het aantal vluchtelingen uit Oekraïne dat in Nederland een betaalde baan heeft gevonden is opnieuw toegenomen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) had de helft van hen, in de leeftijd van 15 tot 65 jaar, op 1 mei werk. Een half jaar eerder was dat nog 44 procent.
Het aandeel Oekraïense vluchtelingen in loondienst steeg in zes maanden tijd het sterkst onder vrouwen, constateert het statistiekbureau. Zo had op 1 november vorig jaar 44 procent van hen werk, begin mei dit jaar was dat 51 procent. Van de mannen had 49 procent een betaalde baan volgens de meest recente cijfers van het CBS.
De meeste vluchtelingen waren werkzaam als oproep- of uitzendkracht. Ook hadden veel mensen een ander tijdelijk dienstverband. Het grootste deel werkte in deeltijd: bijna drie op de tien werkten 30 tot 35 uur. 18 procent van de Oekraïense vluchtelingen had een voltijdbaan van 35 uur of meer, aldus het statistiekbureau.
De meeste mensen hadden een baan in de zakelijke dienstverlening, iets meer dan de helft. Maar omdat ook de uitzendbranche onder deze sector valt, kan het CBS moeilijk nagaan in welke bedrijfstakken Oekraïners uiteindelijk terechtkwamen. Daarnaast is 31 procent van de vluchtelingen uit Oekraïne werkzaam in de handels-, vervoer- en horecasector.
Het CBS merkt op dat Oekraïense vluchtelingen geen werkvergunning nodig hebben om in Nederland te kunnen werken. Daarmee hebben zij een uitzonderingspositie in vergelijking met andere migranten van buiten de Europese Unie en de Europese Vrijhandelsassociatie (EVA). De EVA is een samenwerkingsverband tussen de EU, Liechtenstein, Noorwegen, IJsland en Zwitserland.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP/BELGA) - Door een staking in België vervallen maandag en dinsdag veel treinritten. Volgens de nationale spoorwegmaatschappij NMBS zal de helft van de intercitytreinen niet rijden. Daarnaast rijdt ook tweederde van de lokale en voorstedelijke treinen niet.
3 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Mijnbouwer BHP heeft opnieuw interesse in een overname van de kleinere branchegenoot Anglo American. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg heeft BHP de afgelopen dagen toenadering gezocht tot Anglo American voor een overnamedeal. In 2024 zag BHP nog af van een overname van Anglo American nadat een bod werd verworpen.
5 uur geledenJOHANNESBURG (ANP/RTR) - China wil de economische samenwerking met Italië verder versterken en verwelkomt Italiaanse bedrijven die actief willen worden op de Chinese markt. Dat heeft de Chinese premier Li Qiang gezegd tegen de Italiaanse premier Giorgia Meloni op de G20-top in het Zuid-Afrikaanse Johannesburg.
6 uur geledenROME (ANP/RTR/BLOOMBERG) - EssilorLuxottica, het concern achter zonnebrillenmerk Ray-Ban en Pearle Opticiens, is bereid een belang van 5 tot 10 procent te nemen in modehuis Armani. Dat meldde de Italiaanse krant Il Sole 24 Ore. Volgens de krant heeft het bedrijf Armani geïnformeerd over de interesse in een belang, zonder dat het een actieve rol wil spelen in de gang van zaken bij het modehuis.
7 uur geledenLONDEN (ANP/TRTR/BLOOMBERG) - De Britse regering van premier Keir Starmer wil meer eigen productie van belangrijke grondstoffen om de afhankelijkheid van leveringen uit het buitenland te verminderen. De overheid heeft een strategisch plan opgezet om in 2035 minstens 10 procent van de behoefte uit binnenlandse winning te halen en nog eens 20 procent van de vraag moet dan komen uit recycling.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering werkt aan alternatieve plannen voor de importheffingen van president Donald Trump, voor het geval het Hooggerechtshof de meeste heffingen ongeldig verklaart. De VS willen die dan zo snel mogelijk vervangen door andere opties, melden ingewijden aan persbureau Bloomberg.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Het bedrijfsleven in België verwacht dat de schade door de driedaagse staking volgende week door Belgische vakbonden honderden miljoenen euro's zal bedragen. Dit meldt het Verbond van Belgische Ondernemingen (VBO), de grootste werkgeversorganisatie van België, na een rondvraag onder sectoren en bedrijven.
1 dag geleden