Meer mond-keelkanker door HPV, maar verband is amper bekend
MAASTRICHT (ANP) - Het aantal gevallen van mond-keelholtekanker stijgt door toedoen van het humaan papillomavirus. Het verband tussen het virus en deze vorm van kanker is echter nauwelijks bekend, signaleert kno-arts en onderzoeker Femke Verhees van Maastricht UMC+ in haar promotieonderzoek. Als de bewustwording daarover groter wordt, zou dat volgens haar de animo voor HPV-vaccinaties kunnen vergroten. Die maken het risico op ziekte veel kleiner.
Het aantal gevallen van kanker in de mond of keelholte is de afgelopen jaren ruim verdubbeld volgens cijfers van het Integraal Kankercentrum Nederland, van zo'n driehonderd per jaar tot tegen de zevenhonderd per jaar. Bekende risicofactoren zijn roken en alcohol. De grote boosdoener is tegenwoordig echter HPV, dat seksueel overdraagbaar is. Meisjes en vrouwen kunnen er onder meer baarmoederhalskanker van krijgen. Veel minder bekend is dat het virus ook andere soorten kanker kan veroorzaken.
Terwijl het aantal rokers al jaren afneemt, zien onderzoekers steeds vaker HPV-infecties als oorzaak voor mond-keelholtekanker, dat vooral (jonge) mannen treft. Begin jaren 90 werd nog maar een paar procent van alle gevallen door HPV veroorzaakt, nu gaat dat waarschijnlijk richting de helft. Mond-keelholtekanker kan ondanks verbeterde behandelingen fataal aflopen.
Kennisgebrek
Uit een peiling die Verhees hield onder ruim duizend mensen, kwam een flink kennisgebrek naar voren, zeker over de risico's die mannen lopen. Slechts 30 procent van de deelnemers kende het HPV überhaupt. Van die groep wist ook maar een minderheid van 30 procent dat het virus mond- en keelholtekanker kan veroorzaken. Daar valt volgens haar dus nog veel te winnen.
"Vaccinaties bieden goede bescherming tegen het virus en HPV-gerelateerde kanker", zegt Verhees in een verklaring. "Maar als ouders niet bekend zijn met HPV of de gevolgen van een infectie, zullen ze minder snel geneigd zijn om hun kinderen te laten vaccineren."
Meer uit Gezond
HAARLEM (ANP) - De Noord-Hollandse politiek heeft gezondheid een centrale plek gegeven in het provinciale beleid. Een meerderheid van Provinciale Staten (48-4) stemde in met het voorgestelde beleidskader, waarin staat dat een gezonde leefomgeving "volwaardig moet worden meegewogen" bij alle keuzes die de provincie maakt. Alleen PVV en Forum voor Democratie stemden tegen.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Arbeidsinspectie legt boetes op van in totaal zo'n 700.000 euro aan een hogeschool in Noord-Brabant en twee zorginstellingen uit Flevoland en Drenthe. De organisaties zouden volgens de inspectie tientallen Indonesische verpleegkundigen onder valse voorwendselen naar Nederland hebben gehaald om hier te werken.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De kwaliteit van de kraamzorg staat onder druk. Door stijgende personeelstekorten krijgen zwangeren en kraamvrouwen steeds minder uren dan ze nodig hebben. Dat brengt risico's met zich mee, vooral voor vrouwen in een kwetsbare situatie. Dat meldt de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd op basis van onderzoek door het RIVM, Zorginstituut Nederland en toezicht van de inspectie zelf.
4 dagen geledenSON (ANP) - In 2025 was het verzuim door stressklachten bij vrouwen twee keer zo hoog als bij mannen. Dat blijkt uit cijfers van arbodienstverleners ArboNed en HumanCapitalCare.
5 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Huisartsenvereniging LHV is kritisch over een nieuwe website voor abortuszorg, thuisabortus.nl. Via de site kunnen mensen die kort zwanger zijn, maar dat niet willen, een recept krijgen voor de abortuspil. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) benadrukt dat het online verstrekken van medicatie in principe toegestaan is. Wel onderzoekt de inspectie of de site zich aan de wet- en regelgeving houdt.
5 dagen geledenBILTHOVEN (ANP) - De griepepidemie is voorbij, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Het aantal mensen dat afgelopen week de huisarts bezocht met acute luchtwegklachten is opnieuw gedaald. Ook het aantal afgenomen monsters waarin het griepvirus is aangetroffen, lag een stuk lager dan een week eerder.
1 week geledenUTRECHT (ANP) - Het aantal mensen met hooikoortsklachten nam vorige week af. Dat meldt onderzoeksinstituut Nivel op basis van nieuwe cijfers. Afgelopen week meldden zich 145 op de 100.000 mensen met hooikoortsklachten bij een huisarts. Het cijfer van een week eerder is bijgesteld naar 177.
1 week geleden