Meer investeringen in nieuwe winkels ondanks toenemende leegstand
AMSTERDAM (ANP) - Het aantal leegstaande winkelpanden stijgt, maar toch werd in 2020 een stuk meer geld geïnvesteerd in nieuwe winkels dan het jaar daarvoor. Dat staat in een rapport van ABN AMRO. Vanwege de coronapandemie, de gedwongen winkelsluitingen en de toenemende mate waarin mensen online winkelen worden winkelpanden steeds minder waard.
Het aantal leegstaande winkelpanden steeg afgelopen jaar met 167 tot 16.241 panden. Dat is landelijk ruim 7 procent van alle winkelpanden, hoewel dat percentage in binnensteden bijna dubbel zo hoog is. De geringe toename is volgens ABN AMRO te danken aan de financiële coronasteun van de overheid. Wanneer die de tweede helft van dit jaar wordt afgebouwd, nemen ook faillissementen en leegstand toe, denkt de bank.
Doordat winkels tijdens de coronapandemie minder worden bezocht en mensen steeds vaker online shoppen, daalde de waarde van de totale voorraad aan winkelvastgoed het afgelopen jaar met bijna 6 procent. Die krimp blijft zich volgens de samenstellers van het rapport de komende jaren doorzetten.
Ondanks de slechte vooruitzichten werd in 2020 bijna 15 procent meer geïnvesteerd in nieuwe winkels, 107 miljoen euro in totaal. Dat komt volgens het rapport doordat nieuwbouwtrajecten doorgaans jaren duren, waardoor de economische omstandigheden van nu met vertraging worden vertaald in het aantal afgegeven bouwvergunningen.
Meer uit Financieel
NIJMEGEN (ANP) - Nexperia heeft donderdag een open brief gepubliceerd waarin de chipmaker de Chinese tak oproept de toeleveringsketen te herstellen. Het Nijmeegse bedrijf zegt contact te hebben geprobeerd te leggen via telefoon, e-mails en voorstellen voor vergaderingen om de problemen op te lossen, maar dat "betekenisvolle" reacties uitbleven.
4 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk heeft sancties tegen de buitenlandse onderdelen van de Russische olieproducent Lukoil uitgesteld. De sancties werden vorige maand aangekondigd en moesten kort voor middernacht ingaan, maar zijn nu uitgesteld tot 26 februari volgend jaar.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondernemersorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland maken zich zorgen over mkb'ers die een aansluiting op het elektriciteitsnet willen om bijvoorbeeld te verduurzamen. VNO-NCW en MKB-Nederland vrezen dat duizenden bedrijven vanaf volgend jaar op veel langere wachtlijsten voor het volle stroomnet komen.
5 uur geledenHEERLEN (ANP) - ABP, het grootste pensioenfonds van Nederland, verhoogt de pensioenen vanaf 1 januari met 2,8 procent. De verhoging geldt voor alle gepensioneerden en iedereen die bij het fonds pensioen opbouwt of heeft opgebouwd.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De meeste aandelenbeurzen in Europa lieten donderdag weinig beweging zien. Beleggers leken het rustiger aan te doen, na de flinke koerswinsten woensdag. Op de Europese beurzen moesten beleggers het donderdag zonder richting van Wall Street doen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Huishoudens gaan volgend jaar iets hogere tarieven betalen voor elektriciteit en gas. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft donderdag de tarieven voor netbeheerkosten voor 2026 vastgesteld. Volgens brancheorganisatie Netbeheer Nederland blijkt daaruit dat huishoudens en bedrijven met een aansluiting op het regionale elektriciteits- en gasnet een gemiddeld ruim 3 procent hogere rekening krijgen.
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) schort aangekondigde boetes voor het gebruik van het woord 'gehakt' bij vegetarische producten op. De autoriteit wil afwachten wat er in de Europese Unie wordt afgesproken over de benaming van vegetarische producten, laat een woordvoerder weten.
11 uur geleden