Meer bezoekers voor musea, maar zorgen blijven
De Zeeuwse musea ontvingen vorig jaar vijftig procent meer bezoekers dan in het coronajaar 2021. Daarmee zijn de kopzorgen echter nog niet voorbij, laat Erfgoed Zeeland weten.
Met uitzondering van de verplichte lockdown-sluiting tot 26 januari 2022, konden de musea het hele jaar draaien. ‘Dat heeft vijftig procent meer bezoekers opgeleverd dan in 2021, toen de deuren nagenoeg de helft van het jaar gesloten moesten blijven door de coronapandemie.’
Bezoekers weten de musea weer te vinden, al zijn de cijfers nog niet op het niveau van voor de pandemie. ‘497.720 mensen brachten een bezoek aan de vijftig musea die Zeeland rijk is. Dat is vijftien procent minder dan in 2019, het laatste normale jaar voor de coronacrisis. De musea hebben over het algemeen goede zomermaanden met redelijk hoge bezoekersaantallen gehad. Opmerkelijk is dat maar vijf musea hun bezoekersaantal uit 2019 konden overtreffen. Dat zijn: Bevrijdingsmuseum Zeeland (van 28.015 in 2019 naar 29.500 in 2022), Marie Tak van Poortvliet Museum (8.200 in 2019, 12.191 in 2022), Museumboerderij Goemanszorg (3.716 bezoekers in 2019, 4.698 in 2022), Oosterscheldemuseum (van 2.200 naar 2.825) en Trekkermuseum (van 1.465 naar 1.901 bezoekers). Bij de andere musea is het aantal ongeveer gelijk gebleven of gedaald.’
Energiecrisis
Na twee magere coronajaren zijn investeringsplannen uitgesteld en steunpakketten nodig geweest. ‘Nu is het de energierekening die slapeloze nachten veroorzaakt. Musea bevinden zich vaak in historische panden met hoge energielasten. De meerderheid voorziet voor 2023 een moeilijke financiële situatie. Er worden duurzaamheidsmaatregelen genomen, zoals het plaatsen van zonnepanelen waar dat kan, isolatie van het gebouw, kieren dichten, cv-ketels vervangen, ledverlichting aanbrengen en de thermostaat lager zetten. Musea kunnen hun verwarming niet helemaal uitzetten, want dat zou ernstige schade aan gebouw en collectie kunnen toebrengen. Voor sommige musea zijn zelfs die maatregelen ontoereikend en moet er drastischer worden ingegrepen.’
Museum Veere is een van de musea in Zeeland die volgens Erfgoed Zeeland hard geraakt wordt door de energiecrisis. ‘Vooral de locatie Stadhuis verbruikt veel energie. Daarop is besloten om van december tot en met maart alleen de Schotse Huizen te openen. “Een maatregel die we liever niet nemen, maar we kunnen niet anders”, aldus directeur Veronica Frenks. “Onze energiekosten zijn verdubbeld. De penningmeester wilde zelfs beide locaties sluiten. Alleen met extra steun van de gemeente kunnen we op beide locaties open.”
Compensatie
Veel musea teren flink in op hun reserves en houden dat niet lang vol. ‘De toezegging van het kabinet dat culturele instellingen in 2023 kunnen rekenen op gedeeltelijke financiële compensatie voor de hoge energielasten is positief. Belangrijk is dat de noodsteun terecht komt bij degene die het momenteel het hardst nodig hebben om voor de toekomst overeind te blijven.’
Meer uit Beveland
GOES - Het college van burgemeester en wethouders van Goes heeft besloten om Stichting Musea de Bevelanden voor het jaar 2026 een structurele subsidie van 273.502 euro toe te kennen. Daarnaast wordt de subsidie over 2024 vastgesteld op 263.236 euro, met een aanvullende incidentele bijdrage van 17.500 euro.
2 dagen geledenGOES - Ook tijdens de periode voor de jaarwisseling treden politie, Bureau Halt en de gemeente Goes samen op tegen vuurwerkoverlast. Vuurwerk mag je afsteken tijdens de jaarwisseling tussen 18:00 uur en 02:00 uur Het afsteken van vuurwerk buiten deze tijden is verboden.
3 dagen geledenGOES - Van donderdag 13 tot en met zondag 16 november 2025 vindt in filmtheater 't Beest en de Da Vinci Bioscoop de derde editie van de Goese Filmdagen plaats. Dit jaar staat Italië centraal. Het filmweekend biedt een gevarieerd programma met Italiaanse en Europese films, lezingen, kinderfilms en live muziek.
3 dagen geledenGOES - De Goese tweedehands kledingwinkel Deeltwee reikte onlangs drie royale cheques uit aan goede doelen. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in de winkel aan de Gasthuisstraat ontvangen drie stichtingen elk een bedrag van maar liefst 30.000 euro.
3 dagen geledenBorsele - De gemeente Borsele is een nieuwe campagne gestart om inwoners en ondernemers te stimuleren hun woning of pand energiezuiniger te maken. Onder de noemer 'Zuunig Borsele' komt de gemeente met vier subsidieregelingen en extra financiële steun bovenop bestaande programma's. Daarmee wil Borsele inwoners helpen bij het isoleren en verduurzamen van hun woningen, met als doel een comfortabeler en energiezuiniger leefklimaat in de hele gemeente.
3 dagen geledenGoes - De geplande nieuwbouw van winkelcentrum De Bussel in Goes-Zuid, dat na de herontwikkeling Beukenhof gaat heten, loopt forse vertraging op. Ontwikkelaar Brookland heeft nog geen definitieve tijdelijke locatie gevonden voor de huidige ondernemers, al wordt de Zeelandhallen in Goes genoemd. Door die onzekerheid is de oplevering verschoven naar minimaal 2029.
4 dagen geleden's-Gravenpolder - Op donderdag 5 november kwamen 70 leerlingen van drie basisscholen in 's-Gravenpolder samen voor de jaarlijkse herdenking van de Slag om de Schelde. Leerlingen van groep 7 en 8 van De Rank en De Linden, samen met groep 8 van De Koningin Julianaschool, liepen gezamenlijk naar de Maartsenkerk voor een bijzondere herdenkingsbijeenkomst.
4 dagen geleden