Media VS: uitslag Iowa is monsterzege voor Trump
WASHINGTON (ANP) - De uitkomst van de voorverkiezingen in de Amerikaanse staat Iowa kan worden gezien als een monsterzege voor oud-president Donald Trump. Dat concluderen Amerikaanse media op basis van de voorlopige uitslagen. Trump zou bovendien kunnen profiteren van het feit dat zijn rivaal Vivek Ramaswamy na een teleurstellende uitslag besloot zijn campagne stil te leggen. Die heeft al steun uitgesproken voor de oud-president.
Trump kreeg in Iowa bij de eerste Republikeinse voorverkiezingen zo'n 51 procent van de stemmen. De krant The Washington Post schrijft dat het goed nieuws is voor de oud-president dat er geen duidelijke tegenkandidaat naar voren is getreden. Gouverneur Ron DeSantis kwam met afstand binnen op de tweede plaats, nipt gevolgd door voormalig topdiplomaat en ex-gouverneur Nikki Haley. Het wordt voor Haley nu lastiger om zich als het echte alternatief voor Trump te presenteren, schrijft de krant.
De krant The New York Times omschrijft de tweede plaats van DeSantis als een "pyrrusoverwinning" voor de gouverneur, een overwinning waar zo'n hoge prijs voor is betaald dat het eigenlijk een nederlaag is. Hij had energiek campagne gevoerd in Iowa en kreeg de steun van conservatieve prominenten. Het is volgens de krant nog maar de vraag hoelang DeSantis het zich financieel nog kan permitteren om verder te gaan. Hij heeft ook bij aankomende voorverkiezingen in staten als New Hampshire en Nevada geen uitzicht op een overwinning.
Politico schrijft dat de overwinning van Trump zo overweldigend is, dat het voor rivalen lastig zal zijn om nog een inhaalslag te maken. De politieke nieuwssite stelt dat de echte test voor Haley bij de aankomende voorverkiezingen in New Hampshire komt. Waarnemers hadden een overwinning in Iowa bij haar toch al niet voor mogelijk gehouden, luidt het oordeel. In New Hampshire is de voormalige Amerikaanse VN-ambassadeur wel bezig aan een opmars in de peilingen, al staat Trump ook daar bovenaan.
Meer uit Buitenland
BELFAST (ANP/AFP) - De voormalige leider van de pro-Britse partij DUP in Noord-Ierland, Jeffrey Donaldson (63), is schuldig bevonden aan achttien zedenmisdrijven, waaronder verkrachting.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR/AFP) - België heeft maandag vijf visa afgegeven voor een delegatie van de Taliban. Die komt voor een EU-overleg naar Brussel, waar veel ophef is ontstaan over het geplande bezoek. Het bezoek vindt volgens diplomatieke bronnen en diverse media mogelijk dinsdag plaats.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse premier Sébastien Lecornu overlegt dinsdagochtend met betrokken ministers over de gevolgen van de ernstige hittegolf. Voor een groot deel van het land is vanwege de hitte code rood van kracht.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse muziekproducent Clive Davis is maandag op 94-jarige leeftijd overleden in zijn woning in New York. Dat heeft zijn familie bevestigd aan The New York Times. De voormalige platenbaas werd eerder deze maand opgenomen vanwege gezondheidsproblemen.
6 uur geledenRAS LAFFAN (ANP/AFP/RTR) - Bij een grote ontploffing in een industriële zone in Qatar zijn zeker dertien doden en 66 gewonden gevallen. De explosie was zondag bij aardgasbedrijf Barzan in de industriewijk Ras Laffan, waar het grootste centrum voor vloeibaar aardgas ter wereld is gevestigd. De export van vloeibaar aardgas wordt niet door dit incident getroffen en er zijn geen gevaarlijke stoffen vrijgekomen, aldus de autoriteiten.
8 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse politicus Andy Burnham is in het Britse parlement beëdigd als parlementariër. Dit betekent dat hij officieel Keir Starmer op kan volgen als premier. Burnham won de verkiezing in het district Makerfield vorige week. Hij stelde zich speciaal verkiesbaar om het binnen zijn Labour-partij op te kunnen nemen tegen Starmer.
8 uur geledenBÜRGENSTOCK (ANP/RTR) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft gezegd dat de Straat van Hormuz geopend wordt en dat Iran inspecteurs van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) uitnodigt voor nieuwe inspecties, mogelijk deze week al.
10 uur geleden