Media VS: uitslag Iowa is monsterzege voor Trump
WASHINGTON (ANP) - De uitkomst van de voorverkiezingen in de Amerikaanse staat Iowa kan worden gezien als een monsterzege voor oud-president Donald Trump. Dat concluderen Amerikaanse media op basis van de voorlopige uitslagen. Trump zou bovendien kunnen profiteren van het feit dat zijn rivaal Vivek Ramaswamy na een teleurstellende uitslag besloot zijn campagne stil te leggen. Die heeft al steun uitgesproken voor de oud-president.
Trump kreeg in Iowa bij de eerste Republikeinse voorverkiezingen zo'n 51 procent van de stemmen. De krant The Washington Post schrijft dat het goed nieuws is voor de oud-president dat er geen duidelijke tegenkandidaat naar voren is getreden. Gouverneur Ron DeSantis kwam met afstand binnen op de tweede plaats, nipt gevolgd door voormalig topdiplomaat en ex-gouverneur Nikki Haley. Het wordt voor Haley nu lastiger om zich als het echte alternatief voor Trump te presenteren, schrijft de krant.
De krant The New York Times omschrijft de tweede plaats van DeSantis als een "pyrrusoverwinning" voor de gouverneur, een overwinning waar zo'n hoge prijs voor is betaald dat het eigenlijk een nederlaag is. Hij had energiek campagne gevoerd in Iowa en kreeg de steun van conservatieve prominenten. Het is volgens de krant nog maar de vraag hoelang DeSantis het zich financieel nog kan permitteren om verder te gaan. Hij heeft ook bij aankomende voorverkiezingen in staten als New Hampshire en Nevada geen uitzicht op een overwinning.
Politico schrijft dat de overwinning van Trump zo overweldigend is, dat het voor rivalen lastig zal zijn om nog een inhaalslag te maken. De politieke nieuwssite stelt dat de echte test voor Haley bij de aankomende voorverkiezingen in New Hampshire komt. Waarnemers hadden een overwinning in Iowa bij haar toch al niet voor mogelijk gehouden, luidt het oordeel. In New Hampshire is de voormalige Amerikaanse VN-ambassadeur wel bezig aan een opmars in de peilingen, al staat Trump ook daar bovenaan.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - Zanger Patrick Bruel is maandagochtend in Frankrijk in hechtenis genomen voor verhoor in een onderzoek naar beschuldigingen van verkrachting en seksuele mishandeling. Dat melden BFMTV en Franceinfo op basis van justitiële bronnen.
20 minuten geledenNICOSIA (ANP) - EU-lidstaten moeten proactiever zijn bij de detectie van drones, vindt Eurocommissaris Andrius Kubilius (Defensie). De Europese Commissie is bereid lidstaten te helpen bij het effectiever maken van dronedetectie, maar de lidstaten moeten zelf meer doen, zei Kubilius voor de bijeenkomst van EU-defensieministers in Cyprus.
21 minuten geledenRIGA (ANP) - NAVO-vliegtuigen hebben een drone neergehaald die het luchtruim van Letland was binnengedrongen, zegt de Letse krijgsmacht. De actie is waarschijnlijk het werk van de Franse Rafale-gevechtsvliegtuigen die het Baltische land beschermen. De Baltische landen hebben de laatste tijd geregeld te maken met Oekraïense aanvalsdrones die door Rusland worden verstoord.
59 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische leger meldt opnieuw een reeks raketten uit Iran te hebben waargenomen en stelt dat de luchtverdediging bezig is om die te onderscheppen. De strijd tussen die landen is geëscaleerd na een Israëlische aanval op Beiroet zondag.
1 uur geledenNICOSIA (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas betreurt de recente escalatie in de Iranoorlog. "De regio heeft geen escalatie nodig, maar juist dat de partijen aan de onderhandelingstafel gaan zitten en tot een akkoord komen", zei ze maandag voor het begin van de vergadering van de EU-ministers van Defensie in Cyprus.
2 uur geledenSANAA (ANP/AFP) - De Jemenitische Houthi's hebben een verbod aangekondigd voor Israëlische schepen op de Rode Zee. Ook heeft de beweging bevestigd Israël te hebben aangevallen, als reactie op de Israëlische aanvallen op Iran.
2 uur geledenPYONGYANG (ANP/AFP) - De Chinese president Xi Jinping is aangekomen in Noord-Korea voor een tweedaags bezoek. Het is zijn eerste buitenlandse reis van het jaar en de eerste naar het geïsoleerde buurland sinds 2019.
2 uur geleden