Media: Israël biedt 2 maanden bestand aan in ruil voor gijzelaars
WASHINGTON (ANP) - Israël heeft de Palestijnse beweging Hamas een bestand van twee maanden aangeboden in ruil voor alle gijzelaars die Hamas in de Gazastrook gevangen houdt. Het zou dan gaan om de langste gevechtspauze in de oorlog tussen Israël en Hamas, meldt het Amerikaanse nieuwsplatform Axios, dat zich baseert op Israëlische functionarissen.
Israël deed het aanbod via de bemiddelaars van Qatar en Egypte. De pauze van maximaal twee maanden in de gevechten is onderdeel van een meerfasenplan dat de vrijlating van alle resterende gijzelaars in Gaza zou omvatten, meldt Axios. Het voorstel bevat geen overeenkomst de oorlog te beëindigen. Die brak op 7 oktober uit na de aanval van Hamas op Israël.
Eind november was er al een gevechtspauze van een week, waarbij Hamas elke dag gijzelaars vrijliet en Israël Palestijnse gevangenen liet gaan. Volgens Israël zijn er nog ruim 130 gegijzelden in de Gazastrook. Mogelijk zijn er al enkele tientallen van hen om het leven gekomen.
Voorzichtig optimistisch
De Israëlische functionarissen zeiden dat ze nu wachten op een reactie van Hamas. Ze benadrukten dat ze voorzichtig optimistisch zijn over de mogelijkheid de komende dagen vooruitgang te boeken.
Naast de vrijlating van alle resterende gijzelaars gaat het ook om de teruggave van de lichamen van dode gijzelaars. In de eerste fase zouden vrouwen, mannen ouder dan 60 jaar en gijzelaars in kritieke medische toestand worden vrijgelaten. Dan volgen de vrijlating van vrouwelijke soldaten, mannen jonger dan 60 jaar die geen soldaten zijn en Israëlische mannelijke soldaten, en de teruggave van de lichamen van overleden gijzelaars.
Israël en Hamas zouden ook afspreken hoeveel Palestijnse gevangenen voor elke Israëlische gijzelaar worden vrijgelaten. In verdere onderhandelingen gaat het dan over welke gevangenen. Israël laat zeker niet alle 6000 Palestijnse gevangenen gaan, aldus de functionarissen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse luchtvaartautoriteit Federal Aviation Administration (FAA) heeft een verbod opgelegd voor Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen om over Venezuela te vliegen. Dat meldt zakenzender CNBC in een liveblog.
4 minuten geledenCARACAS (ANP/RTR) - De Amerikaanse ambassade in Caracas heeft melding gemaakt van explosies. Amerikanen worden opgeroepen niet naar Venezuela te gaan en in het land beschutting te zoeken. De ambassade meldt geen mogelijke oorzaak van de ontploffingen.
14 minuten geledenHAVANA (ANP) - De Cubaanse president Miguel Díaz-Canel zegt dat de Verenigde Staten zich schuldig maken aan "staatsterrorisme tegen het moedige Venezolaanse volk". Het land onderhoudt goede banden met Venezuela, dat onder vuur lijkt te liggen van de VS.
40 minuten geledenBOGOTA (ANP) - Colombia is "diep bezorgd" over de berichten over aanvallen op buurland Venezuela, schrijft president Gustavo Petro van dat land op X. Die leiden volgens hem tot "escalatie van de spanningen in de regio". Internationale conflicten moeten vreedzaam worden opgelost, zegt Petro.
55 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR/DPA) - De Verenigde Staten voeren militaire aanvallen uit op Venezuela, melden Amerikaanse media op basis van een anonieme functionaris. Het Witte Huis en het Pentagon hebben nog niets laten weten over eventuele acties. Venezuela meldt Amerikaanse agressie tegen doelen in en om de hoofdstad Caracas.
1 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - De Venezolaanse regering heeft melding gemaakt van Amerikaanse aanvallen op het land. Washington zou uit zijn op de rijkdommen van Venezuela en daarom agressie plegen, zegt de regering. President Nicolás Maduro heeft de noodtoestand uitgeroepen en tot een algehele mobilisatie opgeroepen. Volgens de Amerikaanse nieuwszender CBS heeft president Donald Trump tot aanvallen op Venezuela besloten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse functionarissen hebben volgens media gezegd dat de regering op de hoogte is van explosies in de Venezolaanse hoofdstad Caracas. Het Witte Huis en het Pentagon hebben nog niets gemeld. De regering van president Donald Trump heeft de Venezolaanse leider Nicolás Maduro herhaaldelijk gedreigd met acties.
1 uur geleden