Media: Israël biedt 2 maanden bestand aan in ruil voor gijzelaars
WASHINGTON (ANP) - Israël heeft de Palestijnse beweging Hamas een bestand van twee maanden aangeboden in ruil voor alle gijzelaars die Hamas in de Gazastrook gevangen houdt. Het zou dan gaan om de langste gevechtspauze in de oorlog tussen Israël en Hamas, meldt het Amerikaanse nieuwsplatform Axios, dat zich baseert op Israëlische functionarissen.
Israël deed het aanbod via de bemiddelaars van Qatar en Egypte. De pauze van maximaal twee maanden in de gevechten is onderdeel van een meerfasenplan dat de vrijlating van alle resterende gijzelaars in Gaza zou omvatten, meldt Axios. Het voorstel bevat geen overeenkomst de oorlog te beëindigen. Die brak op 7 oktober uit na de aanval van Hamas op Israël.
Eind november was er al een gevechtspauze van een week, waarbij Hamas elke dag gijzelaars vrijliet en Israël Palestijnse gevangenen liet gaan. Volgens Israël zijn er nog ruim 130 gegijzelden in de Gazastrook. Mogelijk zijn er al enkele tientallen van hen om het leven gekomen.
Voorzichtig optimistisch
De Israëlische functionarissen zeiden dat ze nu wachten op een reactie van Hamas. Ze benadrukten dat ze voorzichtig optimistisch zijn over de mogelijkheid de komende dagen vooruitgang te boeken.
Naast de vrijlating van alle resterende gijzelaars gaat het ook om de teruggave van de lichamen van dode gijzelaars. In de eerste fase zouden vrouwen, mannen ouder dan 60 jaar en gijzelaars in kritieke medische toestand worden vrijgelaten. Dan volgen de vrijlating van vrouwelijke soldaten, mannen jonger dan 60 jaar die geen soldaten zijn en Israëlische mannelijke soldaten, en de teruggave van de lichamen van overleden gijzelaars.
Israël en Hamas zouden ook afspreken hoeveel Palestijnse gevangenen voor elke Israëlische gijzelaar worden vrijgelaten. In verdere onderhandelingen gaat het dan over welke gevangenen. Israël laat zeker niet alle 6000 Palestijnse gevangenen gaan, aldus de functionarissen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump stort Iran "financieel in" door de sluiting van de Straat van Hormuz. Dat schrijft hij op zijn Truth Social. Het land zou 500 miljoen dollar per dag verliezen en "hongerig naar geld" zijn.
20 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP) - In Libanon is een dode gevallen bij een Israëlische droneaanval, meldt het Libanese staatspersbureau NNA. In het land geldt sinds vorige week een staakt-het-vuren, maar Israël en Hezbollah beschuldigen elkaar van het schenden daarvan.
51 minuten geledenTEHERAN (ANP) - Op de Straat van Hormuz is opnieuw een containerschip beschoten door de Iraanse Revolutionaire Garde, meldt de Britse scheepvaartmonitor UKMTO. Het zou zware schade hebben opgelopen, maar niemand raakte gewond.
1 uur geledenISLAMABAD (ANP) - De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft de Amerikaanse president Donald Trump bedankt voor zijn bereidheid het bestand met Iran te verlengen. "Ik hoop oprecht dat beide partijen het staakt-het-vuren zullen blijven respecteren en tijdens de tweede gespreksronde die gepland staat in Islamabad een alomvattend 'vredesakkoord' kunnen sluiten om definitief een einde te maken aan het conflict", schreef hij op X.
9 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Britse parlement heeft ingestemd met een levenslang rookverbod voor jongere generaties. Dat betekent dat iedereen die na 2008 is geboren nooit meer tabaksproducten zoals sigaretten mag kopen, schrijven Britse media.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump verlengt het bestand met Iran tot het overleg met het land is afgerond. Dat schrijft hij op zijn platform Truth Social.
10 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araqchi heeft kort voor het aflopen van het staakt-het-vuren uitgehaald naar de VS. "Het blokkeren van Iraanse havens is een oorlogsdaad en dus een schending van het bestand. Het aanvallen van een koopvaardijschip en het gijzelen van de bemanning is een nog ernstigere schending", schrijft hij op X.
10 uur geleden