Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Media: Israël biedt 2 maanden bestand aan in ruil voor gijzelaars

Media: Israël biedt 2 maanden bestand aan in ruil voor gijzelaars

WASHINGTON (ANP) - Israël heeft de Palestijnse beweging Hamas een bestand van twee maanden aangeboden in ruil voor alle gijzelaars die Hamas in de Gazastrook gevangen houdt. Het zou dan gaan om de langste gevechtspauze in de oorlog tussen Israël en Hamas, meldt het Amerikaanse nieuwsplatform Axios, dat zich baseert op Israëlische functionarissen.

Israël deed het aanbod via de bemiddelaars van Qatar en Egypte. De pauze van maximaal twee maanden in de gevechten is onderdeel van een meerfasenplan dat de vrijlating van alle resterende gijzelaars in Gaza zou omvatten, meldt Axios. Het voorstel bevat geen overeenkomst de oorlog te beëindigen. Die brak op 7 oktober uit na de aanval van Hamas op Israël.

Eind november was er al een gevechtspauze van een week, waarbij Hamas elke dag gijzelaars vrijliet en Israël Palestijnse gevangenen liet gaan. Volgens Israël zijn er nog ruim 130 gegijzelden in de Gazastrook. Mogelijk zijn er al enkele tientallen van hen om het leven gekomen.

Voorzichtig optimistisch

De Israëlische functionarissen zeiden dat ze nu wachten op een reactie van Hamas. Ze benadrukten dat ze voorzichtig optimistisch zijn over de mogelijkheid de komende dagen vooruitgang te boeken.

Naast de vrijlating van alle resterende gijzelaars gaat het ook om de teruggave van de lichamen van dode gijzelaars. In de eerste fase zouden vrouwen, mannen ouder dan 60 jaar en gijzelaars in kritieke medische toestand worden vrijgelaten. Dan volgen de vrijlating van vrouwelijke soldaten, mannen jonger dan 60 jaar die geen soldaten zijn en Israëlische mannelijke soldaten, en de teruggave van de lichamen van overleden gijzelaars.

Israël en Hamas zouden ook afspreken hoeveel Palestijnse gevangenen voor elke Israëlische gijzelaar worden vrijgelaten. In verdere onderhandelingen gaat het dan over welke gevangenen. Israël laat zeker niet alle 6000 Palestijnse gevangenen gaan, aldus de functionarissen.

Meer uit Buitenland

Israëlische premier keert zich tegen beoogde raad voor Gaza

JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zich kritisch uitgelaten over de plannen van de Amerikaanse president Donald Trump voor internationale raden die een Palestijns overgangsbestuur in de Gazastrook moeten controleren of bijstaan.

3 uur geleden
Trump nodigt presidenten uit voor toezicht Gaza

ANKARA/BUENOS AIRES/CAÏRO (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft ook zijn Argentijnse, Egyptische en Turkse ambtgenoten uitgenodigd om zitting te nemen in een 'Raad van Vrede'. Die moet toezicht gaan houden op het overgangsbestuur in de Gazastrook. De uitnodigingen zijn in de betrokken hoofdsteden bevestigd. Er is niets gezegd over eventuele aanvaardingen van deze uitnodiging.

6 uur geleden
Vier doden en zeker 18 gewonden bij ernstig ongeval in Paramaribo

PARAMARIBO (ANP) - Bij een zware aanrijding in de Surinaamse hoofdstad Paramaribo zijn zaterdagochtend vroeg vier doden gevallen, meldt de politie. Kort na 06.00 uur lokale tijd, nog voor de zonsopgang, was er een botsing tussen een personenauto en een personenbus. De bus is waarschijnlijk enkele malen over de kop geslagen en er zijn passagiers uit de ramen geslingerd. Een van de doden zou een kind zijn. De juiste toedracht wordt onderzocht.

6 uur geleden
Zittende president Museveni wint verkiezingen Oeganda

KAMALA (ANP/AFP) - De zittende president Yoweri Museveni heeft de presidentsverkiezingen in Oeganda gewonnen. Hij sleept daarmee een zevende termijn binnen. Volgens de kiescommissie kreeg Museveni ruim 70 procent van de stemmen. Zijn belangrijkste tegenstander, zanger Bobi Wine, behaalde 24 procent van de stemmen. Wine rept van fraude.

7 uur geleden
Oud-ECB-president Mario Draghi ontvangt prestigieuze Karelsprijs

AKEN (ANP/DPA) - Mario Draghi, de voormalige president van de Europese Centrale Bank (ECB) en oud-premier van Italië, ontvangt dit jaar de Karelsprijs. Hij krijgt deze omdat hij "met vastberadenheid en onwrikbare wilskracht een grote bijdrage aan Europa heeft geleverd".

7 uur geleden
Betoging voor stadhuis Kopenhagen tegen aanspraak VS op Groenland

KOPENHAGEN/NUUK (ANP/AFP) - Voor het stadhuis van Kopenhagen zijn duizenden mensen bijeengekomen om te demonstreren tegen Amerikaanse aanspraken op Groenland, dat bij het koninkrijk Denemarken hoort. De betogers zwaaien met Deense en Groenlandse vlaggen en zijn in een optocht naar de Amerikaanse ambassade getrokken. Volgens waarnemers verloopt de betoging kalm. De organisatie spreekt van 15.000 demonstranten in de Deense hoofdstad.

8 uur geleden
Zelensky beveelt snel meer import van elektriciteit

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense leider Volodymyr Zelensky heeft bevolen snel meer stroom uit het buitenland te importeren. Volgens zijn energieminister Denys Sjmyhal is er in zijn land geen enkele energiecentrale meer te vinden die niet is aangevallen door de Russen. Hij vertelde het parlement afgelopen week dat de energievoorziening "heel moeilijk" is en dat er nog maar genoeg brandstof is voor een week of drie.

8 uur geleden