Media: Israël biedt 2 maanden bestand aan in ruil voor gijzelaars
WASHINGTON (ANP) - Israël heeft de Palestijnse beweging Hamas een bestand van twee maanden aangeboden in ruil voor alle gijzelaars die Hamas in de Gazastrook gevangen houdt. Het zou dan gaan om de langste gevechtspauze in de oorlog tussen Israël en Hamas, meldt het Amerikaanse nieuwsplatform Axios, dat zich baseert op Israëlische functionarissen.
Israël deed het aanbod via de bemiddelaars van Qatar en Egypte. De pauze van maximaal twee maanden in de gevechten is onderdeel van een meerfasenplan dat de vrijlating van alle resterende gijzelaars in Gaza zou omvatten, meldt Axios. Het voorstel bevat geen overeenkomst de oorlog te beëindigen. Die brak op 7 oktober uit na de aanval van Hamas op Israël.
Eind november was er al een gevechtspauze van een week, waarbij Hamas elke dag gijzelaars vrijliet en Israël Palestijnse gevangenen liet gaan. Volgens Israël zijn er nog ruim 130 gegijzelden in de Gazastrook. Mogelijk zijn er al enkele tientallen van hen om het leven gekomen.
Voorzichtig optimistisch
De Israëlische functionarissen zeiden dat ze nu wachten op een reactie van Hamas. Ze benadrukten dat ze voorzichtig optimistisch zijn over de mogelijkheid de komende dagen vooruitgang te boeken.
Naast de vrijlating van alle resterende gijzelaars gaat het ook om de teruggave van de lichamen van dode gijzelaars. In de eerste fase zouden vrouwen, mannen ouder dan 60 jaar en gijzelaars in kritieke medische toestand worden vrijgelaten. Dan volgen de vrijlating van vrouwelijke soldaten, mannen jonger dan 60 jaar die geen soldaten zijn en Israëlische mannelijke soldaten, en de teruggave van de lichamen van overleden gijzelaars.
Israël en Hamas zouden ook afspreken hoeveel Palestijnse gevangenen voor elke Israëlische gijzelaar worden vrijgelaten. In verdere onderhandelingen gaat het dan over welke gevangenen. Israël laat zeker niet alle 6000 Palestijnse gevangenen gaan, aldus de functionarissen.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/AFP/DPA) - Uitspraken van de Duitse bondskanselier Friedrich Merz hebben geleid tot nieuwe onzekerheid over de toekomst van het Europese defensieproject FCAS, bedoeld om een nieuw gevechtsvliegtuig te ontwikkelen. Merz verklaarde in de podcast Machtwechsel dat zijn land niet dezelfde wensen heeft als Frankrijk.
13 minuten geledenTOKIO (ANP/AFP) - Het Lagerhuis van het Japanse parlement heeft Sanae Takaichi weer benoemd tot premier van het land. De 64-jarige Takaichi werd in oktober de eerste vrouwelijke premier van Japan. Ze ontbond het parlement in januari en boekte deze maand een historische verkiezingsoverwinning. Ze kreeg een tweederdemeerderheid achter zich in de Japanse Tweede Kamer.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA/AFP) - In een gezamenlijke verklaring veroordelen 85 VN-lidstaten, waaronder Nederland, de Israëlische plannen om de greep op de bezette Westelijke Jordaanoever verder te verstevigen.
3 uur geledenSODA SPRINGS (ANP/AFP) - Tien skiërs worden vermist nadat ze getroffen werden door een lawine in de buurt van Lake Tahoe in de Amerikaanse staat Californië. Door een zware storm valt daar veel sneeuw en geldt lawinegevaar.
5 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Een vliegtuig van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Air Europa is dinsdag geland op de internationale luchthaven Simón Bolívar nabij de Venezolaanse hoofdstad Caracas, aldus Flightradar24 en luchthavenautoriteiten. Het is de eerste commerciële vlucht uit Europa die in Venezuela aankomt sinds de Verenigde Staten op 3 januari Venezuela binnenvielen en president Nicolás Maduro en zijn vrouw ontvoerden.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft de Duitse ambassadeur in het land ontboden uit protest tegen recente "anti-Iraanse activiteiten", melden staatsmedia. In München werd zaterdag gedemonstreerd tegen het Iraanse regime. Daar deden volgens schatting van de politie zo'n 250.000 mensen aan mee.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Iran wil nog steeds niet de rode lijnen van de Amerikaanse president Donald Trump erkennen, stelt diens vicepresident JD Vance. Hij zei dit tegen Fox News na nieuwe onderhandelingen tussen de landen over het indammen van het Iraanse nucleaire programma.
12 uur geleden