Matser: hersenletsel miljoenen jongeren door houding sportbonden
HELMOND (ANP) - De grootste sportbonden van de wereld beïnvloeden wetenschappelijke onderzoeken naar hersenletsel, negeren kritische rapportages en maken wetenschappers het werken onmogelijk. Daarover schreef zaterdag het NRC, na uitgebreid internationaal onderzoek. Klinisch neuropsycholoog Erik Matser, die als eerste wees op de gevaren van het koppen bij voetbal, zegt verbijsterd te zijn.
Had hij dan echt geen vermoeden? Matser: "Ik wist dat men mijn onderzoeken heeft tegengewerkt, maar ik dacht dat dit vooral bestuurders waren die dat deden. Nu blijkt dat het door dokters gedaan is, die hun eigen vlees keuren. Hooggeplaatste medici die hun positie misbruiken. Mijn collega's! Dat is voor mij het moeilijkste. In de wetenschap is dit onaanvaardbaar."
Hoeveel schade is er aangericht? Matser: "Stel er is nu een viroloog die zegt: ik heb iets. En dat wordt vervolgens weggegooid omdat het in bepaalde kringen financieel niet goed valt. Wat richt je dan aan? In de jaren negentig was ik binnen de sportneurologische problematiek 'leading' in Nederland en de USA. Nu heeft deze lijn van specifiek onderzoek twintig jaar stil gestaan. We hadden een grote stap kunnen maken in het ontrafelen van wat we PCS noemen (restklachten na hersenschudding) en wat miljoenen mensen jaarlijks treft. Ook ben ik ervan overtuigd dat we het probleem van hersenletsel in de sport hadden kunnen oplossen naar aanvaardbare normen. Nu hebben in deze periode mondiaal miljoenen jonge mensen PCS opgelopen, zijn ze verkeerd behandeld en hebben daar jarenlang last van."
Onmiddellijk actie
Matser wil onmiddellijk actie. "Ik heb besloten op korte termijn in gesprek te gaan met de FIFA. Ik wil de historische context bespreken en een voorstel doen voor een onafhankelijk instituut voor sportneurologie. Dit instituut gaat basaal onderzoek naar PCS uitvoeren en richtlijnen opstellen. Ik zou graag van de FIFA willen horen dat ze hun eigen neurologische comité afschaffen en zich conformeren aan de onafhankelijke internationale richtlijn. Wat ik ga doen als men niet wil meewerken? Zo ver zijn we nog niet. Mijn algemeen advies is: verbied het koppen bij de jeugd, doe onderzoek naar de neurologische gevolgen boven de achttien. We praten over een mondiaal probleem, dat mensen een leven lang invalideert."
Over hoe hij zelf is tegengewerkt zegt Matser: "Ik ben 'kalt gestellt'. Geen uitnodigingen meer voor conferenties, geen toegang tot medische commissies. Als eerste had ik 'iets' ontdekt, maar het is me ontnomen. Ik was een andersdenkende in de wetenschappelijke wereld. Men kon de voordelen niet zien van de uitvinding. Het werd niet geaccepteerd. Het is goed gekomen met me. Ik kreeg een topfunctie bij Chelsea, heb een kliniek opgezet, werk internationaal. Dat ik die functies kreeg lag aan mezelf. Hulp heb ik nooit meer gehad."
Meer uit Sport
FUNCHAL (ANP) - De Nederlandse waterpolosters hebben de halve finale bereikt van het Europees kampioenschap in het Portugese Funchal (Madeira). De ploeg van bondscoach Evangelos Doudesis verloor weliswaar na penalty's met 16-13 van Spanje, maar eindigde toch bovenaan in de poule van de tweede groepsfase. Italië is dinsdag de tegenstander in de halve finale.
9 uur geledenHERNING (ANP) - De Deense handballers hebben na de wereld- en olympische titel de Europese titel aan de erelijst toegevoegd. Denemarken won de finale van het EK in eigen land met 34-27 van Duitsland. Simon Pytlick was topschutter met acht doelpunten.
11 uur geledenHULST (ANP) - Mathieu van der Poel is in het Zeeuwse Hulst voor de achtste keer, en voor de vierde keer op rij, wereldkampioen veldrijden geworden. Hij maakte halverwege de tweede van acht ronden het verschil met de rest van het veld en bouwde zijn voorsprong uit tot 35 seconden aan de eindstreep. Zijn landgenoot Tibor Del Grosso werd tweede, voor de Belg Thibau Nys.
16 uur geledenMELBOURNE (ANP/AFP) - Carlos Alcaraz haalde veel kracht en inspiratie uit de aanwezigheid van landgenoot Rafael Nadal bij zijn gewonnen Australian Open-finale. "Dit is een heel speciaal moment, een droom die uitkomt. En om eerlijk te zijn maakte de aanwezigheid van 'Rafa' het nog bijzonderder", zei Alcaraz (22) na zijn eerste titel in Melbourne, waardoor de Spanjaard nu als jongste ooit alle vier de grandslamtoernooien heeft gewonnen.
17 uur geledenMELBOURNE (ANP) - Novak Djokovic was vol lof over Carlos Alcaraz na de finale van de Australian Open, waarin hij in vier sets werd verslagen door de zestien jaar jongere Spanjaard. "Het is historisch, legendarisch wat je hebt gedaan", zei de 24-voudig grandslamwinnaar tijdens de prijsuitreiking. Alcaraz werd als 22-jarige de jongste ooit met een titel op alle vier de grandslamtoernooien.
18 uur geledenARNHEM (ANP) - De belangstelling van Nederlanders om wedstrijden te bezoeken tijdens de komende Olympische Spelen in Milaan en Cortina d'Ampezzo is volgens NOC*NSF behoorlijk groot. Er zijn nu 42.000 kaarten verkocht, meldt de sportkoepel. Het zijn cijfers die afkomstig zijn van de organisatie.
18 uur geledenMELBOURNE (ANP) - Carlos Alcaraz heeft ten koste van Novak Djokovic voor het eerst de Australian Open gewonnen: 2-6 6-2 6-3 7-5. De 22-jarige Spanjaard is daarmee de jongste ooit met een titel op alle vier de grandslamtoernooien. Zijn landgenoot Rafael Nadal was 24 toen hij zijn 'career grand slam' had binnengehaald.
19 uur geleden