Marechaussee pakte dit jaar meer mensensmokkelaars op dan in 2020
DEN HAAG (ANP) - De Koninklijke Marechaussee (KMar) pakte dit jaar meer mensensmokkelaars en ongedocumenteerden op bij controles aan de grenzen dan in 2020. De organisatie ziet allerlei routes waarop geprobeerd wordt mensen illegaal de grens over te krijgen, waaronder een nieuwe migratieroute vanuit Belarus.
Vorig jaar onderschepte de opsporingsdienst aan de grenzen met België en Duitsland 196 mensensmokkelaars, dit jaar staat de teller tot nu toe op 230. Dit jaar stuitte de marechaussee op 3096 mensen die illegaal het land wilden inreizen, vorig jaar waren dat er 1104.
Duizenden migranten zijn in de afgelopen maanden via Belarus naar de EU gekomen. De EU beschuldigt Belarus ervan duizenden migranten de grens naar de EU-lidstaten over te sturen. Dat zou wraak zijn voor EU-sancties die Belarus opgelegd kreeg voor het hardhandig neerslaan van protesten tegen de Belarussische president Aleksandr Loekasjenko. Sinds september focust de marechaussee zich op illegale migratie vanuit het land. Volgens de KMar gaat het in Nederland niet om "hele grote aantallen" van gesmokkelde mensen uit Belarus, zoals in Duitsland, maar gaat het hier om "enkele tientallen".
Andere wegen
Ook ziet de marechaussee dat smokkelaars andere wegen proberen, zoals met bootjes via het Kanaal. Deze week hield de marechaussee een man aan in een busje met daarin tientallen zwemvesten en een opblaasbare boot. Hij was op weg naar Frankrijk en mogelijk bezig met het voorbereiden van een afvaart van ongedocumenteerden. "Levensgevaarlijk", aldus de marechaussee.
De marechaussee controleert steekproefsgewijs aan de binnengrenzen van Groningen tot Maastricht tot Vlissingen, in onder andere treinen en langs snelwegen, en werkt samen met allerlei diensten in binnen- en buitenland. "En soms krijgen we ook nuttige tips, zoals laatst een belletje van een outdoorwinkelmedewerker, die het toch maar vreemd vond dat iemand een groot aantal zwemvesten en opblaaskano’s bij hem wilde kopen".
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - Bohemian Rhapsody van Queen heeft ook dit jaar de meeste stemmen gekregen voor de NPO Radio 2 Top 2000. De klassieker, die dit jaar precies vijftig jaar bestaat, staat voor de 22e keer bovenaan, is maandag bekendgemaakt in het Top 2000 Café in Beeld & Geluid in Hilversum. Piano Man van Billy Joel is in de 27e editie van de populaire eindejaarslijst de nummer 2 en plek 3 wordt bezet door Hotel California van Eagles.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Filmregisseur Frans Weisz is op 87-jarige leeftijd overleden. Dat bevestigt producent Matthijs van Heijningen, die zijn laatste film produceerde en goed bevriend met hem was, aan het ANP na berichtgeving hierover van NRC. Weisz leed aan de ziekte van Alzheimer.
5 uur geledenBREDA (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft maandag bij de rechtbank in Breda twaalf jaar cel geëist tegen de 43-jarige Werner de R. voor het doden van de Tilburgse Hennie de Laat (58). Het lichaam van de vrouw werd op 23 december 2017 gevonden in een brandgang bij de Hoogvensestraat in haar woonplaats. Zij was onder meer in haar borst gestoken en haar keel was doorgesneden. "Zeer bruut geweld", aldus de officier van justitie, waarbij het slachtoffer "als oud vuil is achtergelaten".
6 uur geledenVUGHT (ANP) - Corné H., de man die wordt verdacht van het gijzelen van drie medewerkers in de gevangenis in Vught op vrijdag, zit in die gevangenis in afzondering. Dat zegt zijn advocaat Petra Breukink. Zij zegt verder dat Corné H. een disciplinaire straf heeft gekregen.
6 uur geledenARNHEM (ANP) - De rechtbank in Arnhem buigt zich vrijdagmiddag opnieuw over de vraag of de provincie Gelderland een zogeheten 'probleemwolf' mag laten afschieten. De Faunabescherming en Animal Rights hebben de rechter gevraagd om de opdracht hiervoor te schorsen. In mei stapten de dierenorganisaties ook al naar de rechter toen de provincie een afschotvergunning gaf, maar hun verzoek werd afgewezen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet maakt in eerste instantie 700 miljoen euro extra vrij voor Oekraïne. Dat is een reactie op de aangenomen motie van GroenLinks-PvdA om volgend jaar 2 miljard extra uit te trekken voor de regering in Kyiv. Begin volgend jaar bekijkt het kabinet waar de rest van het geld vandaan moet komen.
8 uur geledenTER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum in Ter Apel verbleven het gehele weekeinde meer dan 2000 asielzoekers. Dat is boven de afgesproken grens, en daarom moet opvangorgaan COA weer dwangsommen betalen. De drukte op het terrein was zo'n twee weken onder de limiet gebleven.
9 uur geleden