Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Marechaussee pakte dit jaar meer mensensmokkelaars op dan in 2020

Marechaussee pakte dit jaar meer mensensmokkelaars op dan in 2020

DEN HAAG (ANP) - De Koninklijke Marechaussee (KMar) pakte dit jaar meer mensensmokkelaars en ongedocumenteerden op bij controles aan de grenzen dan in 2020. De organisatie ziet allerlei routes waarop geprobeerd wordt mensen illegaal de grens over te krijgen, waaronder een nieuwe migratieroute vanuit Belarus.

Vorig jaar onderschepte de opsporingsdienst aan de grenzen met België en Duitsland 196 mensensmokkelaars, dit jaar staat de teller tot nu toe op 230. Dit jaar stuitte de marechaussee op 3096 mensen die illegaal het land wilden inreizen, vorig jaar waren dat er 1104.

Duizenden migranten zijn in de afgelopen maanden via Belarus naar de EU gekomen. De EU beschuldigt Belarus ervan duizenden migranten de grens naar de EU-lidstaten over te sturen. Dat zou wraak zijn voor EU-sancties die Belarus opgelegd kreeg voor het hardhandig neerslaan van protesten tegen de Belarussische president Aleksandr Loekasjenko. Sinds september focust de marechaussee zich op illegale migratie vanuit het land. Volgens de KMar gaat het in Nederland niet om "hele grote aantallen" van gesmokkelde mensen uit Belarus, zoals in Duitsland, maar gaat het hier om "enkele tientallen".

Andere wegen

Ook ziet de marechaussee dat smokkelaars andere wegen proberen, zoals met bootjes via het Kanaal. Deze week hield de marechaussee een man aan in een busje met daarin tientallen zwemvesten en een opblaasbare boot. Hij was op weg naar Frankrijk en mogelijk bezig met het voorbereiden van een afvaart van ongedocumenteerden. "Levensgevaarlijk", aldus de marechaussee.

De marechaussee controleert steekproefsgewijs aan de binnengrenzen van Groningen tot Maastricht tot Vlissingen, in onder andere treinen en langs snelwegen, en werkt samen met allerlei diensten in binnen- en buitenland. "En soms krijgen we ook nuttige tips, zoals laatst een belletje van een outdoorwinkelmedewerker, die het toch maar vreemd vond dat iemand een groot aantal zwemvesten en opblaaskano’s bij hem wilde kopen".

Meer uit Binnenland

Moeder verdacht van doodsteken dochter (14) in Blerick

MAASTRICHT (ANP) - De twee verdachten die maandag werden opgepakt voor betrokkenheid bij het doodsteken van een meisje (14) in Blerick, zijn haar ouders. De moeder zou de dodelijke steekwonden hebben toegebracht. Het OM verdenkt haar van moord dan wel doodslag. De vrouw blijft veertien dagen langer vast.

1 uur geleden
Aantal grote storingen op het spoor loopt op

UTRECHT (ANP) - Op het Nederlandse spoor vonden vorig jaar 586 ernstige verstoringen plaats, meldt ProRail in zijn jaarverslag. De spoorbeheerder waarschuwde in november al dat afspraken met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wat betreft het aantal grote storingen in 2025 niet gehaald zouden worden.

5 uur geleden
Vitens heeft moeite om iedereen van drinkwater te voorzien

ZWOLLE (ANP) - Vitens heeft steeds meer moeite om iedereen van drinkwater te voorzien. Terwijl Nederlanders afgelopen jaar gemiddeld iets minder drinkwater verbruikten, verwacht het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland tekorten in de drinkwatervoorziening.

5 uur geleden
Zorgen bij AIVD over toename geradicaliseerde jongeren

ZOETERMEER (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) maakt zich zorgen over de toename van het aantal jongeren dat radicaliseert. "Ze radicaliseren online, vormen een terroristische dreiging vanwege hun jihadistische of rechts-terroristische denkbeelden, of worden ingezet door statelijke actoren", aldus AIVD-baas Simone Smit. De dienst presenteert donderdag het jaarverslag over 2025.

5 uur geleden
AIVD: Rusland steeds aanvallender, China bouwt eigen wereldorde

ZOETERMEER (ANP) - Rusland stelt zich steeds aanvallender op tegen Europese landen. De oorlog in Oekraïne is daar slechts een onderdeel van. Ook als die eindigt, zal de confrontatie voortduren. Dat stelt de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) donderdag in het jaarverslag van 2025. In dat jaar is ook de Chinese dreiging tegen Nederland en andere westerse landen verbreed en verdiept.

5 uur geleden
AIVD slaat vaker alarm over risicovolle personen en organisaties

ZOETERMEER (ANP) - De AIVD heeft vorig jaar veel meer waarschuwingen over gevaarlijke personen of organisaties gedeeld dan in voorafgaande jaren. In 2025 werden zogeheten ambtsberichten 93 keer gedeeld met instanties zoals de politie of gemeenten, tegenover 73 een jaar eerder. Deze cijfers komen uit het jaarverslag 2025, dat de AIVD donderdag presenteert.

6 uur geleden
AIVD: Ongekend dreigingsbeeld, nationale veiligheid onder druk

ZOETERMEER (ANP) - In de tachtig jaar dat de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) en zijn voorlopers bestaan, was het nationale dreigingsbeeld nog nooit zo ernstig als nu. De nationale veiligheid staat van veel verschillende kanten "langdurig onder druk", stelt AIVD-directeur Simone Smit donderdag op basis van het jaarverslag van afgelopen jaar. Er is sprake van "een veelvoud aan dreigingen die met elkaar samenhangen".

6 uur geleden