Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Marechaussee blijft alert op migratiestroom vanuit Belarus

Marechaussee blijft alert op migratiestroom vanuit Belarus

DEN HAAG (ANP) - De Koninklijke Marechaussee blijft alert op migranten die vanuit Belarus naar Nederland komen. Inmiddels zijn er al "enkele tientallen" migranten via die route in Nederland aangekomen, bevestigt de Marechaussee na berichtgeving van de Telegraaf. Maar het aantal is "nog niet excessief" en de Marechaussee hoeft bestaande grenscontroles nog niet uit te breiden.

De Marechaussee focust zich sinds september op illegale migratie vanuit Belarus en houdt mobiele controles langs de Nederlandse grens en op luchthavens. Hoewel de migratieroute vanuit Belarus vrij nieuw is, benadrukt de Marechaussee dat ervaring is opgebouwd met eerdere stromen. "Dit is niet van gisteren", aldus een woordvoerder. Pas wanneer het aantal migranten van "enkele tientallen" naar "honderdtallen" gaat, zou dat voor de Marechaussee reden zijn om te kijken naar een andere aanpak.

Migratiestromen worden dagelijks in de gaten gehouden en de Marechaussee heeft "tot in Afrika" personeel om dat te doen. De militaire politie heeft bijvoorbeeld ook mensen elders in de EU, zoals in Griekenland en Litouwen. Daarnaast draagt Nederland personeel en materieel bij aan Frontex, de Europese grensbewakingsautoriteit.

Loekasjenko

De migratieroute uit Belarus ontstond afgelopen zomer. De Belarussische president Aleksandr Loekasjenko laat asielzoekers ophalen uit onder meer Irak en Syrië, om hen vervolgens de grens over de Europese Unie in te sturen. Loekasjenko doet dit als wraak voor EU-sancties, die hij opgelegd kreeg voor het meerdere keren bruut neerslaan van protesten in zijn land.

Eerst gingen de migranten via Litouwen de EU in, maar nu de grens van Litouwen beter beveiligd is, proberen migranten via Polen de EU binnen te komen. Demissionair minister Ben Knapen (Buitenlandse Zaken) haalde maandag nog fel uit naar Minsk. Hij meende dat Belarus vluchtelingen ophaalt om ze "als kanonnenvoer" over de grens te laten gaan. Volgens Knapen dienen de asielzoekers "als wapen om de Europese Unie in verlegenheid te brengen".

Meer uit Binnenland

Bestrijding natuurbrand Limburg verloopt naar wens

OOSTRUM (ANP) - De bestrijding van de brand in natuurgebied Boschhuizerbergen bij het Limburgse Venray is in de nacht van dinsdag op woensdag "gegaan zoals we hoopten". Dat laat een woordvoerder van de veiligheidsregio weten.

2 uur geleden
Recordaantal meldingen over nepagenten in eerste helft 2026

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft in de eerste helft van dit jaar een recordaantal meldingen ontvangen over nepagenten. Er kwamen ruim 7200 meldingen binnen, het hoogste aantal dat ooit in een halfjaar is geregistreerd.

2 uur geleden
Waterschap sluit Muidertrekvaart om zout water tegen te houden

AMSTERDAM (ANP) - Vanwege de droogte wordt de Muidertrekvaart vanaf vrijdag afgesloten. Dat laat waterschap Amstel, Gooi en Vecht weten.

6 uur geleden
Natuurbrand Venray niet onder controle, gebrek aan wind gunstig

OOSTRUM (ANP) - De natuurbrand bij het Noord-Limburgse Venray is dinsdagavond niet verder uitgebreid, maar ook nog niet onder controle. Dat meldt een woordvoerder van de veiligheidsregio. Wel is de wind boven het gebied gaan liggen en dat is volgens hem gunstig. "Zeker omdat de blushelikopters 's nachts niet vliegen, is het fijn dat het vuur niet verder wordt verspreid door de wind." De brand in Venray woedt sinds maandag. Tot nu toe is door de brand zo'n honderd hectare natuur verloren gegaan.

6 uur geleden
Geen hulp gevraagd aan Duitse brandweer bij natuurbrand Venray

OOSTRUM (ANP) - De Duitse krant Welt meldt dat de Nederlandse brandweer nog niet om assistentie van de Duitse collega's heeft gevraagd bij het blussen van de grote natuurbrand bij Venray. Een woordvoerder van de Veiligheidsregio Limburg-Noord bevestigt dat. Volgens Welt staat de Duitse brandweer wel paraat om te helpen in de Noord-Limburgse plaats, wanneer dat nodig blijkt.

6 uur geleden
Blushelikopters Defensie terug na inzet bij natuurbrand Venray

OOSTRUM (ANP) - De twee blushelikopters van Defensie die zijn ingezet bij de grote natuurbrand bij het Noord-Limburgse Venray, zijn dinsdagavond laat weer teruggekeerd naar de vliegbasis Gilze-Rijen. Dat geldt ook voor de eenheden die op de grond ondersteuning boden, meldt de Koninklijke Luchtmacht.

6 uur geleden
Van den Brink roept nog eens 14 weigergemeenten op het matje

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink laat burgemeesters en wethouders van nog eens veertien gemeenten zich melden op het ministerie omdat ze niet genoeg asielopvangplekken regelen. Dit zijn onder meer de gemeenten Bunschoten, Vlaardingen en Vught. Eerder ontbood hij al tien andere gemeenten om dezelfde reden.

11 uur geleden