Man die Rutte bedreigde en parlement wilde bestormen zit vast
DEN HAAG (ANP) - Een 22-jarige man uit Amsterdam zit vast, omdat hij onder meer demissionair premier Mark Rutte dreigde neer te schieten en medestanders zocht om met dodelijk geweld het parlement te bestormen. Dat blijkt uit de rol van de rechtbank in Den Haag, waar volgende week een pro-formazitting is in de zaak, die is ingekeken na berichtgeving van de Volkskrant.
Yavuz O. wordt verdacht van het verspreiden van opruiende teksten via twee Telegramaccounts tussen 9 december 2020 en 15 juli 2021. Hij zocht onder meer medestanders en 'strijders' om gezamenlijk met dodelijk geweld het parlement te bestormen. Hij wilde de demissionair minister-president "afknallen" als deze op de fiets zat. Ook praatte hij met anderen onder meer over de beveiliging van de Tweede Kamer en zocht hij wapens, aldus de aanklacht.
Op de telefoon van O. werden zoektermen voor wapens gevonden, zoals 'uzi’ en ‘1.62 pistol', schrijft de Volkskrant, die de tenlastelegging heeft ingezien. Ook zocht hij naar de termen 'huurling' en ‘banen waarbij je wapens mag dragen’.
Volgens de Volkskrant plaatste hij de berichten onder meer in het openbare Telegram-kanaal De Bataafse Republiek, dat deze week in opdracht Openbaar Ministerie werd gesloten vanwege het bedreigen van bestuurders.
De zaak zal volgende week woensdag beginnen. Het gaat om een pro-formazitting, waarin de zaak nog niet inhoudelijk wordt behandeld.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Enkele waterschappen in het zuiden en oosten van Nederland hebben geen maatregelen meer achter de hand om de droogte te bestrijden. Onder meer Brabantse Delta en Drents Overijsselse Delta zeggen alle mogelijke maatregelen te hebben genomen om het water op peil te houden. "De rek is eruit."
2 minuten geledenZOETERMEER (ANP) - Glastuinbouw Nederland is "diep teleurgesteld" dat er voorlopig geen oplossing komt voor de telers die getroffen worden door het sproeiverbod. De ondernemersorganisatie zegt dat het Hoogheemraadschap van Delfland niet wil meewerken aan alternatieven die de sector heeft aangedragen. Zoals gezuiverd rioolwater niet afvoeren naar de zee, maar toevoegen aan de sloten zodat de telers daarmee hun gewassen kunnen besproeien.
10 minuten geledenDEURNINGEN (ANP) - In het Twentse Deurningen is woensdag een boerenprotestactie met trekkers tegen stikstofplannen van het kabinet. Volgens een gemeentewoordvoerder gaat het om zo'n honderdvijftig voertuigen die op de Vliegveldstraat verzameld staan. De brug over de A1 is daarmee geblokkeerd, maar eventuele fietsers en hulpdiensten zouden er wel langs kunnen, aldus de woordvoerder.
53 minuten geledenTIEL (ANP) - Door de aanhoudende droogte rukt zout water vanuit het westen steeds verder landinwaarts op. In het rivierengebied in Midden-Nederland gebeurt dat met name via de Lek, de Nieuwe Merwede en de rivier de Noord tussen Dordrecht en Kinderdijk. Doordat er nu veel minder zoet water door de rivieren stroomt, wordt het zoute water minder goed teruggedrongen naar de Noordzee, meldt waterschap Rivierenland
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een team van zo'n tien tot vijftien mensen gaat zich op het Nederlandse commandofregat Zr.Ms. De Ruyter voorbereiden op een eventuele missie in de Straat van Hormuz. Dat meldt defensieminister Dilan Yesilgöz woensdag in een brief aan de Tweede Kamer.
1 uur geledenOOSTRUM (ANP) - De brandweer krijgt bij het bestrijden van de grote natuurbrand in de buurt van het Limburgse Venray hulp uit België. Twee Belgische pelotons sluiten aan bij de Nederlandse brandweerlieden, meldt de veiligheidsregio. Woensdag worden ook speciale sproeisystemen geïnstalleerd om de grond nat te houden en de temperatuur in de bodem en vegetatie verder te verlagen.
2 uur geledenDELFT (ANP) - Het openbaar groen in gemeenten als Den Haag, Delft, Schiedam, Vlaardingen en Westland krijgt voorlopig geen water. De bomen, planten en struiken van gemeenten vallen ook onder het sproeiverbod dat sinds woensdag van kracht is in het werkgebied van het Hoogheemraadschap van Delfland. Een uitzondering geldt voor monumentale bomen; die mogen nog wel gevoed worden met water uit sloten, grachten en vijvers.
2 uur geleden