Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Malaise in reisbranche drukt omzet zakelijke dienstverlening

Malaise in reisbranche drukt omzet zakelijke dienstverlening

DEN HAAG (ANP) - De omzet in de zakelijke dienstverlening is in het laatste kwartaal van vorig jaar met 8,4 procent gekrompen op jaarbasis. Vooral de malaise in de reisbranche zorgde voor de lagere opbrengsten. Die sector zag de omzet met ruim driekwart krimpen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

Al het hele jaar is de reissector de pineut met reisrestricties, virusvrees en andere coronabeperkingen waardoor mensen niet op vakantie gaan. Over het hele jaar daalden de opbrengsten in de reissector met bijna twee derde ten opzichte van vorig jaar.

Naast de reissector ging ook het reclamewezen gebukt onder de aangescherpte coronamaatregelen. In het slotkwartaal van 2020 werd door bedrijven in de reclamebranche 8,4 procent minder omgezet. De omzet van uitzendbureaus en arbeidsbemiddeling was in het vierde kwartaal 7,1 procent lager dan een jaar eerder.

Markt- en opinieonderzoek zette in het vierde kwartaal 1,4 procent meer om en herstelde daarmee volgens het CBS sterk na omzetdalingen in voorgaande kwartalen. De omzet van IT-dienstverleners was in het vierde kwartaal 1,8 procent hoger dan een jaar eerder. Over heel 2020 steeg de omzet van de IT-bedrijven met 1,2 procent ten opzichte van 2019. Dit is aanzienlijk lager dan de voorgaande drie jaar waarin de omzet met 5 tot 8 procent per jaar steeg.

Grote winnaar van de coronacrisis lijkt de rechtskundige dienstverlening. Deze branche zette in het vierde kwartaal 8,2 procent meer om dan een jaar eerder. Over heel 2020 steeg de omzet met 5,8 procent op jaarbasis waarmee sprake is van de grootste stijging op jaarbasis sinds 2006. Ook accountants en belastingadviesbureau's deden het beter dan een jaar eerder. Verder stonden ook architecten aan de goede kant van de streep.

Verder meldt het CBS dat ondernemers in de zakelijke dienstverlening in de eerste maanden van 2021 pessimistischer zijn geworden dan eind 2020. Dan gaat het om zaken als ontwikkeling van de omzet in het voorafgaande kwartaal, de verwachte omzet in het komende kwartaal en het economisch klimaat.

Meer uit Financieel

Filipijnen staan vervuilendere brandstof toe om energiecrisis

MANILLA (ANP/RTR) - De Filipijnen hebben tijdelijk het gebruik van goedkopere, maar vervuilendere brandstof toegestaan om de brandstofvoorziening te waarborgen te midden van de huidige energiecrisis. Net als andere Aziatische landen zoekt het land naar manieren om te gaan met de gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten. Deze maatregel laat zien dat de noodzaak om brandstofvoorziening op peil te houden soms haaks staat op bestaande milieuregels.

1 uur geleden
KVNR: Nederlandse zeevarenden in Golf voelen zich niet veilig

HILVERSUM (ANP) - Nederlandse zeevarenden op schepen in de Perzische Golf voelen zich momenteel niet veilig door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft directeur Annet Koster van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) gezegd in het televisieprogramma WNL Op Zondag.

3 uur geleden
Chinese premier belooft aanpak van handelsoverschot

BEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Chinese premier Li Qiang heeft beloofd de economie van China verder open te stellen voor buitenlandse bedrijven en iets te doen aan de zorgen van handelspartners over het grote handelsoverschot van zijn land. "We nemen de zorgen van onze handelspartners serieus en staan klaar om met alle partijen samen te werken om de gezonde en evenwichtige ontwikkeling van handel te bevorderen", zei Li zondag in een toespraak op het China Development Forum in Beijing.

5 uur geleden
Elon Musk kondigt ambitieuze plannen aan voor maken eigen chips

AUSTIN (ANP/AFP) - Elon Musk heeft dit weekend plannen aangekondigd om eigen chips te gaan maken voor kunstmatige intelligentie, robotica en datacenters in de ruimte. De zogenoemde Terafab, een fabriek nabij Austin in Texas, zal volgens Musk streven naar de productie van 1 terawatt aan rekenkracht per jaar.

6 uur geleden
Aanklagers: Musk moedigde deepfakes aan voor hogere waarde X

PARIJS (ANP/AFP) - Franse aanklagers vermoeden dat Elon Musk seksueel getinte deepfakes op socialemediaplatform X heeft aangemoedigd om de waarde van zijn bedrijf "kunstmatig" op te drijven. Dat hebben ze laten weten aan Amerikaanse autoriteiten, werd zaterdag bekendgemaakt.

22 uur geleden
Moeder ChatGPT wil personeelsbestand verdubbelen, schrijft FT

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - ChatGPT-moederbedrijf OpenAI heeft plannen om het aantal medewerkers dit jaar bijna te verdubbelen. Op die manier hoopt de Amerikaanse pionier op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) concurrentie van bedrijven als Anthropic en Google het hoofd te bieden, schrijft zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.

23 uur geleden
Dieselprijs nadert de 2,70 euro per liter

EINDHOVEN (ANP) - De prijzen aan de pomp in Nederland zijn zaterdag verder omhooggegaan door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. De gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel nadert inmiddels de 2,70 euro, blijkt uit gegevens van consumentencollectief UnitedConsumers.

1 dag geleden