Makelaars laten weten of prijsstijging op woningmarkt doorzet
UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) presenteert donderdag nieuwe cijfers over de woningmarkt. Daaruit moet blijken of de huizenprijzen in het derde kwartaal verder zijn opgeveerd na de eerste tekenen van verbetering in het tweede kwartaal.
Volgens de makelaars kostte een koopwoning in april, mei en juni in doorsnee 410.000 euro, 2,8 procent meer dan in de eerste drie maanden van 2023. Huizen waren in het tweede kwartaal nog wel bijna 9 procent goedkoper dan een jaar eerder, maar voorzitter Lana Gerssen van de NVM-vakgroep Wonen toonde zich alvast hoopvol. "De dynamiek is weer terug in de woningmarkt", zei ze.
De huizenmarkt leek weer op te krabbelen na een maandenlange periode van prijsdaling, die was ingezet door het oplopen van de hypotheekrente. Veel mensen kunnen daardoor namelijk minder lenen voor de aanschaf van een huis. De hypotheekrente gaat de laatste tijd verder omhoog. Maar tegelijkertijd ziet het er niet naar uit dat het huizentekort in Nederland snel is opgelost. Het beperkte aanbod kan de vraag juist stuwen.
Onlangs zag het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) de huizenprijzen ook al voor de derde maand op rij licht stijgen ten opzichte van de voorgaande maand. Volgens CBS-hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen leken de huizenprijzen daarmee te "stabiliseren". Voor een actueel beeld van de woningmarkt zijn de gegevens van de NVM evenwel geschikter. Anders dan de CBS-cijfers zijn die van de NVM gebaseerd op het moment dat het koopcontract wordt getekend. Dat is eerder dan het moment van registratie door de notaris waar het CBS naar kijkt, waardoor trends door de makelaars vaak eerder worden gesignaleerd.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump draagt Kevin Warsh voor als nieuwe voorzitter van de Federal Reserve. Warsh was in het verleden al bestuurder van de Fed en werd in 2017 nog gepasseerd voor de hoogste functie bij de centrale bank van de Verenigde Staten. Een speciale commissie van de Senaat moet de keuze nog goedkeuren.
1 uur geledenSTUTTGART (ANP) - Het Duitse industrieconcern Bosch heeft een "buitengewoon uitdagend" financieel jaar achter de rug en denkt niet dat de situatie dit jaar verbetert. Het bedrijf heeft onder meer last van toenemende concurrentie, lagere verkopen en hogere importheffingen.
1 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse minister van Financiën Roland Lescure heeft de verkoop van een tak van het satellietbedrijf Eutelsat geblokkeerd. Het Franse satellietbedrijf was van plan zijn grondantennes te verkopen, maar dit gaat vanwege zorgen over de nationale veiligheid niet door.
1 uur geledenRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De economie van de eurozone is in de laatste drie maanden van vorig jaar 0,3 procent gegroeid in vergelijking met het voorgaande kwartaal, meldt statistiekbureau Eurostat op basis van een eerste raming. Daarmee presteerden de eurolanden beter dan economen hadden verwacht.
2 uur geledenBEIJING (ANP) - China heeft AI-startup DeepSeek toestemming gegeven om hoogwaardige kunstmatige-intelligentiechips van het Amerikaanse Nvidia te kopen. Dat meldt persbureau Reuters op basis van bronnen. Eerder hield Beijing de import van deze H200-chips nog tegen.
2 uur geledenWIESBADEN (ANP) - De Duitse economie is in het vierde kwartaal iets harder gegroeid dan eerder werd gedacht. De grootste economie van Europa trok daarmee iets aan, na twee jaar van krimp.
3 uur geledenPANAMA-STAD (ANP/RTR) - De hoogste rechtbank van Panama heeft belangrijke havencontracten voor dochterbedrijven van CK Hutchison nietig verklaard. Daarmee wordt het onduidelijk of het Hongkongse conglomeraat eigenaar kan blijven van haventerminals aan beide uiteinden van het Panamakanaal.
4 uur geleden