Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Macron wil hulp voor en hervormingen in Libanon

Macron wil hulp voor en hervormingen in Libanon

BEIROET (ANP) - De Franse president Macron heeft bij aankomst in Beiroet gezegd dat hij voor het zwaar getroffen land Libanon internationale hulp wil organiseren. De leider zei dat hij "graag Europese hulp wil organiseren, maar ook internationale hulp op grotere schaal". Macron komt in de voor een groot deel zwaar beschadigde Libanese hoofdstad aan, na de verwoestende explosie in de haven van opgeslagen ammoniumnitraat. De chemische stof zit in kunstmest maar wordt ook gebruikt als grondstof voor springstoffen in de mijnbouw en in zelfgemaakte bommen.

Macron werpt zich op als beschermer van Libanon, omdat Frankrijk zich historisch verwant voelt met Libanon, een Franse 'uitvinding' in de koloniale tijd. Het huidige vastgelopen stelsel is voor een belangrijk deel terug te voeren tot het Franse bewind.

Macron werd verwelkomd door zijn Libanese ambtgenoot Michel Aoun. Macron sprak over "onvoorwaardelijke hulpverlening", maar waarschuwde ook dat het land eindelijk noodzakelijke hervormingen moet doorvoeren, "omdat het anders blijft instorten". Libanon verkeert in een politieke impasse en is bankroet. Het kampte voor de explosie al met tekorten en protesten. Veel Libanezen houden de over het algemeen rijke en vaak rivaliserende elites in het land verantwoordelijk voor jarenlang wanbeleid en corruptie die het land hebben geruïneerd.

Kritiek op Macron en Aoun

Macron en Aoun werden uitgejouwd toen ze in het beschadigde stadsdeel de overblijfselen van een apotheek bezochten. Omstanders riepen "Weg met het regime" en "Revolutie!". Macron zei "op bezoek te zijn om een politiek initiatief te lanceren". Hij wil "een nieuw pact" voor de politiek.

Frankrijk heeft honderd jaar geleden na lang touwtrekken met het achterdochtige Britse Rijk Syrië als mandaatgebied verworven. De Fransen scheidden Libanon van Syrië af om er een op Frankrijk gericht christelijk land van te maken. Bestuursfuncties werden op basis van de religieuze achtergrond verdeeld en christenen stonden vooraan. De president moet bijvoorbeeld net als Aoun een christen zijn. De premier een soenniet en de parlementsvoorzitter een sjiiet. Maar christenen vormen al lang niet meer de grootste groep. Dat zijn sjiieten nu. Latere afspraken tussen de drie belangrijkste religieuze bevolkingsgroepen hebben de daadkracht van een regering alleen verder uitgehold. Aoun kon bijvoorbeeld pas na 45 stemmingen over 2,5 jaar tijd in 2016 tot president worden gekozen.

Meer uit Buitenland

Dodental bij explosie legerbasis Bolivia opgelopen

VIACHA (ANP) - Het bevestigde dodental door een explosie op een legerbasis in de Boliviaanse plaats Viacha is opgelopen tot negen. Dat maakten de autoriteiten van het land bekend.

1 uur geleden
Zwarte dozen van verongelukt vrachtvliegtuig in Miami gevonden

MIAMI (ANP) - De zwarte dozen van het vrachtvliegtuig van Amazon Prime Air dat zondag op de internationale luchthaven van Miami van de landingsbaan schoot en tegen meerdere voertuigen botste, zijn gevonden, aldus voorzitter van de Amerikaanse onderzoeksraad voor vervoersveiligheid NTSB Jennifer Homendy maandag.

3 uur geleden
Werk neergelegd in Eiffeltoren om wegsturen vrouwelijk personeel

PARIJS (ANP/AFP/DPA) - Personeel van de Eiffeltoren heeft maandag het werk neergelegd uit verontwaardiging over een besluit om vrouwelijk personeel weg te sturen. Dat gebeurde toen een hindoeïstische groep onlangs de populaire bezienswaardigheid bezocht.

7 uur geleden
Macron wil Europees verbod sociale media voor kinderen onder 15

PARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron wil dat de toegang tot sociale media voor jongeren onder de 15 jaar in Europa wordt verboden. Dat blijkt uit een brief die het Franse persbureau AFP heeft ingezien. De brief is gericht aan voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. De Franse president vraagt in de brief om een Europese wet, nadat de Franse Grondwettelijke Raad in augustus Frans wetgeving verwierp.

7 uur geleden
Duizenden betogen in Berlijn tegen AfD

BERLIJN (ANP/DPA) - Duizenden mensen hebben bij de stadspoort Brandenburger Tor in Berlijn gedemonstreerd tegen de radicaal-rechtse partij Alternative für Deutschland (AfD). De politie schat dat er ongeveer 5000 demonstranten meededen. Het protest verliep zonder grote incidenten.

8 uur geleden
Finland rondt bouw af van grenshek bij Rusland

HELSINKI (ANP/DPA) - Finland heeft de bouw afgerond van zo'n 200 kilometer hekwerk aan de grens met Rusland. Het project heeft ongeveer 380 miljoen euro gekost, meldt publieke omroep Yle.

9 uur geleden
Mladić begraven in Servië, duizenden mensen nemen afscheid

BELGRADO (ANP/AFP/RTR) - De veroordeelde oorlogsmisdadiger Ratko Mladić is begraven in Servië. Duizenden mensen namen afscheid van hem. Het was een van de grootste openbare begrafenissen in Servië in decennia.

10 uur geleden