Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Macron wil EU-sancties na 'provocaties' op Middellandse Zee

Macron wil EU-sancties na 'provocaties' op Middellandse Zee

PARIJS/ATHENE (ANP/DPA/RTR) - President Emmanuel Macron dringt aan op Europese sancties tegen partijen die de territoriale wateren van Griekenland en Cyprus in het oosten van de Middellandse Zee schenden. "Het zou een grote fout van de EU zijn daar niet op te reageren. De EU doet vrijwel niets terwijl Turkije en Rusland zich er steeds meer manifesteren en met elkaar rivaliseren."

Macron sprak tijdens de ontvangst van zijn Cypriotische ambtgenoot Nikos Anastasiades. De veiligheid in de Europese regio mag volgens Macron niet aan derden worden overgelaten en Frankrijk zal dat ook niet toestaan.

Turkije speurt al geruime tijd onder de oostelijke Middellandse Zee naar olie- en gasvoorraden, ook in Cypriotische en Griekse wateren. Dat heeft tot grote spanningen geleid. Talrijke Griekse en Turkse marineschepen belagen elkaar onder meer in de Egeïsche Zee. De Griekse publieke omroep berichtte dat de spanning donderdag iets lijkt te zijn afgenomen, nadat de Duitse bondskanselier Angela Merkel telefoongesprekken had gevoerd met de Turkse president Erdogan en de Griekse premier Kyriakos Mitsotakis.

De Europese Unie heeft al gewaarschuwd dat Turkije de schepen die naar energiebronnen zoeken onmiddellijk moet weghalen uit de exclusieve Europese wateren. Turkije bestrijdt dat er bijvoorbeeld rond Kreta zulke exclusieve wateren bestaan. Bij Cyprus schendt Turkije de wateren met het argument dat het de belangen van Noord-Cyrpus vertegenwoordigt. Turkije bezette Noord-Cyprus in 1974 en claimt dat dit een onafhankelijke staat is. Officieel is heel Cyprus lid van de EU.

Meer uit Buitenland

Principeovereenkomst voor troepeninzet Oekraïne na oorlog

PARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en Oekraïne hebben een principeovereenkomst getekend voor troepeninzet in Oekraïne na afloop van de oorlog in dat land. Dat gebeurde na afloop van een bijeenkomst van de Coalitie van Bereidwilligen in Parijs, waar werd onderhandeld over het toezicht op een mogelijke vrede in Oekraïne. De vredesmacht moet gaan bestaan uit militairen uit verschillende landen.

1 uur geleden
Dodental Amerikaanse aanval op Venezuela naar 55 militairen

CARACAS (ANP/AFP/RTR) - Bij de Amerikaanse aanval op Venezuela, waarbij afgelopen weekend president Nicolás Maduro werd gevangengenomen, zijn 55 militairen om het leven gekomen. Dat melden Cuba en Venezuela in een gezamenlijke telling. Eerder zei dat laatste land al dat 32 Cubanen waren omgekomen. Zij zouden op verzoek van Caracas in Venezuela zijn geweest.

3 uur geleden
Zeker 27 demonstranten gedood bij Iraanse protesten, stelt ngo

TEHERAN (ANP/AFP) - Bij de protesten in Iran zijn sinds eind december minstens 27 demonstranten gedood door de Iraanse veiligheidsdiensten, meldt mensenrechtenorganisatie Iran Human Rights. Vijf van hen zouden minderjarig zijn geweest.

3 uur geleden
Venezolaans OM stelt onderzoek in naar doden Amerikaanse aanval

CARACAS (ANP/RTR/AFP) - Venezuela heeft drie aanklagers aangesteld die onderzoek gaan doen naar de dodelijke slachtoffers van de Amerikaanse aanval van afgelopen weekend. Dat zegt 's lands openbaar aanklager Tarek William Saab. Ook riep Saab de rechtbank in New York op te erkennen dat de Amerikaanse juridische bevoegdheden ophouden bij de landsgrenzen en zei hij dat president Nicolás Maduro als staatshoofd immuniteit geniet.

3 uur geleden
Braziliaanse oud-president Bolsonaro weer naar ziekenhuis na val

BRASILIA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro is weer naar het ziekenhuis gebracht nadat hij bij een val zijn hoofd heeft gestoten, meldt zijn vrouw op sociale media. Bolsonaro zit sinds november vast voor het beramen van een staatsgreep. Afgelopen december werd Bolsonaro al opgenomen vanwege een operatie aan een liesbreuk en meerdere operaties tegen de hik.

4 uur geleden
Premier Groenland dankbaar voor Europese steun

NUUK (ANP/RTR) - De premier van Groenland, Jens-Frederik Nielsen, is dankbaar voor de steun van Europese leiders omtrent de soevereiniteit van Groenland. De Amerikaanse president Donald Trump herhaalde afgelopen weekend dat de Verenigde Staten het gebied "nodig hebben voor de nationale veiligheid". Nielsen noemt de Europese steun "belangrijk in een tijd waarin internationale principes worden uitgedaagd".

6 uur geleden
Invloedrijke Hongaarse filmmaker Béla Tarr (70) overleden

BOEDAPEST (ANP) - De Hongaarse filmmaker Béla Tarr is op 70-jarige leeftijd overleden, meldt persbureau MTI. Hij overleed na een lang ziekbed. Tarr wordt gezien als een van de belangrijkste Europese filmauteurs van de afgelopen decennia.

8 uur geleden