
Macron: referendum over klimaat in grondwet
PARIJS (ANP/AFP/RTR) - Fransen mogen zich in een referendum uitspreken over de vraag of het klimaat moet worden opgenomen in de grondwet. President Emmanuel Macron heeft de volksraadpleging maandag aangekondigd.
De aanpak van klimaatverandering zou in artikel 1 van de grondwet moeten worden toegevoegd, aldus Macron. Ook zaken als biodiversiteit en bescherming van het milieu moeten in de constitutie worden opgenomen als het aan hem ligt.
Macron deed zijn uitspraken tegenover leden van de zogeheten burgerconventie voor klimaat. Zijn voorstel voor een referendum moeten nog wel worden goedgekeurd door het parlement.
Misdaad
De wijziging zou betekenen dat het vernietigen van de natuur een misdaad wordt, zoals de conventie, een groep van 150 willekeurig gekozen burgers, in juni had voorgesteld.
De aankondiging hangt samen met de opmars van de groene partij in Frankrijk, die eerder dit jaar Macrons LREM-partij versloeg in regioverkiezingen. Ook speelt mee dat de Franse Raad van State de regering vorige maand drie maanden de tijd gaf om aan te tonen dat haar klimaatbeleid afdoende is om de beloften over het terugdringen van de uitstoot van broeikasgassen na te komen.
Het vorige referendum in Frankrijk was in 2005, over een Europese grondwet. Dat voorstel werd toen verworpen, net als in een Nederlands referendum.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/AFP) - De VN-Veiligheidsraad houdt dinsdag een spoedzitting over de situatie van de gijzelaars in de Gazastrook. Dat maakte de Israëlische VN-ambassadeur Danny Danon zondag bekend, nu de verontwaardiging over hun situatie in de belegerde enclave groeit.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - In Gaza zijn in de afgelopen 24 uur zeker 119 mensen om het leven gekomen, voornamelijk door Israëlische aanvallen, meldt het Palestijnse gezondheidsministerie. Onder hen zijn 27 mensen die omkwamen terwijl ze op voedselhulp wachtten. Volgens de autoriteiten in Gaza stierven nog eens zes mensen door honger of ondervoeding.
8 uur geledenSANTIAGO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - In Chili zijn alle lichamen geborgen van de mijnwerkers die sinds donderdag vermist waren na een instorting in een kopermijn. Zondag werd het laatste slachtoffer gevonden, heeft het openbaar ministerie bekendgemaakt. Daarmee komt het dodental op zes.
9 uur geledenTEL AVIV (ANP) - Voormalige leiders van het Israëlische leger (IDF) en van de inlichtingendiensten Mossad en Shin Bet hebben een brief gestuurd aan de Amerikaanse president Donald Trump waarin ze hem vragen premier Benjamin Netanyahu te dwingen de huidige oorlog te beëindigen. Dat melden Israëlische media waaronder The Jerusalem Post.
10 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron vindt dat Hamas "grenzeloze onmenselijkheid" heeft getoond door beelden te publiceren van twee uitgemergelde Israëlische gijzelaars die door de Palestijnse militante groepering in Gaza worden vastgehouden. "Verschrikkelijke wreedheid, grenzeloze onmenselijkheid: dat is waar Hamas voor staat", zei het Franse staatshoofd op X over de "ondraaglijke beelden".
16 uur geledenSUWAYDA (ANP/AFP) - Door oplaaiend geweld in de Syrische provincie Suwayda zijn zondag zeker vier doden gevallen, meldt het Syrische Observatorium voor Mensenrechten. Eerder had de in het Verenigd Koninkrijk gevestigde organisatie twee doden gemeld. Het is het eerste dodelijke incident sinds het staakt-het-vuren van vorige maand.
18 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Een militair vrachtvliegtuig van het Belgische leger heeft zondag een luchtdropping uitgevoerd boven de Gazastrook. Er is in totaal 15 ton aan humanitaire goederen gedropt in het Palestijnse gebied, heeft het Belgische ministerie van Defensie meegedeeld.
18 uur geleden