Macron moet vrezen voor slecht verkiezingsresultaat
PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron houdt er rekening mee dat veel kandidaten van zijn beweging zondag geen voet aan de grond zullen krijgen bij de gemeenteraadsverkiezingen. Ruim zestien miljoen mensen kunnen zondag, als ze tenminste een mondkapje dragen, stemmen voor de tweede en beslissende ronde van de gemeenteraadsverkiezingen.
Die stond oorspronkelijk gepland op 22 maart, maar werd uitgesteld vanwege de corona-uitbraak. De verkiezingen zijn in ongeveer 5000 gemeenten. In 25.000 steden, dorpen en gemeenschappen was de strijd na de eerste ronde al beslist. De eerste ronde was op 15 maart tijdens de corona-epidemie, een dag voordat Macron strenge beperkingen aankondigde.
Het aantal kiezers dat op 15 maart kwam opdagen was met 45 procent nog nooit zo laag. Rond 12.30 uur zondag lag de opkomst in de meeste regio's tussen de 15 en 20 procent. Dat is enkele procentpunten minder dan bij de vorige verkiezingen in 2014, melden lokale media.
Verwachting
Analisten verwachten dat de kandidaten van Macrons beweging La République en marche! (LREM) in weinig gemeenten in het bestuur terecht zullen komen. Tijdens de eerste ronde maakte de partij al weinig indruk. Agnès Buzyn, voormalig minister van Volksgezondheid onder Macron en kandidaat voor het burgemeesterschap van Parijs, eindigde op de teleurstellende derde plaats.
Buzyn werd overigens pas kandidaat nadat de eerste keus van LREM verwikkeld was geraakt in een seksschandaal. De socialistische Anne Hidalgo blijft naar verwachting burgemeester van de Franse hoofdstad.
Als de verkiezingen voor de LREM slecht verlopen, dan is de kans groot dat Macron zijn kabinet op de schop neemt. Met name de positie van premier Edouard Philippe lijkt wankel. Dat blijkt uit het feit dat hij zondag kandidaat is voor zijn oude baan, het burgemeesterschap van de stad Le Havre.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische minister Gila Gamliel meldt dat premier Benjamin Netanyahu een gesprek zal hebben met de Libanese president Joseph Aoun. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde dat overleg eerder al aan, maar een officiële Libanese bron zei vervolgens dat Libanon daar niet van op de hoogte was.
8 minuten geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky blijft aandringen op druk op Rusland. "Een nieuwe nacht heeft bewezen dat Rusland geen versoepeling van het mondiale beleid of opheffing van sancties verdient", verklaart hij na nieuwe fatale aanvallen.
20 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse marine heeft de olietanker Deyna na bijna vier weken laten gaan. Het vaartuig behoort volgens Frankrijk tot de Russische schaduwvloot. Maar nu de eigenaar een boete heeft betaald, kan het schip doorvaren.
52 minuten geledenANKARA (ANP/AFP) - De Turkse politie heeft arrestatiebevelen voor 83 personen uitgevaardigd, omdat zij zich op sociale media op de verkeerde manier zouden hebben uitgelaten over twee dodelijke schietpartijen in het land. Het geweld vond dinsdag en woensdag plaats op scholen.
1 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De Libanese regering is niet op de hoogte van een gepland contact tussen Israëlische en Libanese leiders, zegt een functionaris tegen persbureau AFP en nieuwszender Al Jazeera. De Amerikaanse president Donald Trump schreef op Truth Social dat zo'n gesprek deze donderdag nog plaats zou vinden, maar Libanon zegt daar niet over te zijn geïnformeerd.
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - Bij Russische aanvallen op Oekraïne zijn in de nacht van woensdag op donderdag minstens veertien mensen om het leven gekomen. Dat melden de lokale autoriteiten donderdag.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Donderdag vinden gesprekken tussen Israël en Libanon plaats. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
4 uur geleden