Macron houdt nog vast aan premier Attal
PARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft Gabriel Attal gevraagd om voorlopig aan te blijven als premier. Attal kwam na de parlementsverkiezingen zijn ontslag aanbieden, maar volgens Macron is de stabiliteit van het land erbij gebaat als hij langer aanblijft.
De parlementsverkiezingen hebben geen enkele partij aan een meerderheid in de Franse Tweede Kamer geholpen. De politieke alliantie van Macron, Ensemble, moet het met 161 van de 577 parlementszetels doen. De links-radicale coalitie Nieuw Volksfront (NFP) behaalde de meeste stemmen in de beslissende ronde en kwam op 188 zetels. De rechts-radicale Rassemblement National (RN) stelde na opiniepeilingen teleur met circa een kwart van de stemmen en werd met 142 zetels de derde partij in de Nationale Vergadering. De centrumrechtse Les Républicains die mogelijk veel gemeen hebben met Macrons beleidsvisie, behaalden slechts 48 zetels.
De vraag wie nu met wie moet gaan regeren, is volgens tal van Franse media moeilijk te beantwoorden en leidt mogelijk tot een langdurige politieke impasse. Het NFP heeft campagne gevoerd met de belofte dat al het beleid van Macron teniet gedaan moet worden. En de RN is ook een fel criticus van het beleid van Macron vooral ten aanzien van de economie en migratie.
Een groot probleem voor een coalitie wordt volgens Franse media dat de linkse en rechtse radicale partijen die veel stemmen kregen, veel geld willen uitgeven en beide eurosceptisch zijn. Beide willen ook van het nieuwe pensioenstelsel af waar Macron mee hoopt te besparen. Macron zegt de grote staatsschulden en begrotingstekorten in te willen perken. Maar het NFP wil bijvoorbeeld "onmiddellijk" de lonen aanpassen aan de inflatie bij mensen in overheidsdienst, een fors hoger minimumloon en vrijstelling van inkomstenbelasting voor mensen onder dan dertig. Het geld moet komen van onder meer extra belastingen op hogere inkomens en winsten van bedrijven. Het NFP zegt deze week met een kandidaat-premier te komen.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP/RTR) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft op X kritiek geuit op "een van de langste en meest meedogenloze droneaanvallen tegen Oekraïne" door Rusland. "Terwijl Rusland diplomatieke inspanningen openlijk tart, blijven wij Oekraïne versterken."
2 minuten geledenROME (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft kritiek geuit op Europese landen die meer geld uitgeven aan hun krijgsmacht. Hij zei tegen universiteitsstudenten in Rome dat de wereld "door oorlogen verminkt" raakt. Hij zei ook dat de term 'defensiebestedingen' eigenlijk niet goed is.
55 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP) - De Deense koningin Margrethe is donderdag opgenomen in het ziekenhuis met pijn op haar borst. Dat meldt het Deense hof op de officiële website. De koningin is "moe, maar ze houdt moed", aldus het koninklijk hof.
57 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse minister van Volksgezondheid Wes Streeting is opgestapt. Hij schrijft in zijn ontslagbrief niet langer vertrouwen te hebben in het leiderschap van premier Keir Starmer. Streeting wordt gezien als een potentiële uitdager van Starmer.
1 uur geledenRAMALLAH (ANP/AFP) - De Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft in een toespraak op zijn partijcongres gezegd bereid te zijn om weer presidents- en parlementsverkiezingen te houden. Ook zei hij door te gaan met hervormingen binnen de Palestijnse Autoriteit.
1 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping hebben in hun toespraken bij een staatsbanket gezegd dat ze blijven werken aan nauwere banden. Volgens Xi kunnen Trumps doelen en de ontwikkeling van China goed samengaan.
3 uur geledenRIGA (ANP/DPA/RTR) - De Letse minister-president Evika Siliņa treedt terug. In het land brak een politieke crisis uit nadat vorige week twee Oekraïense drones vanuit het Russische luchtruim Letland waren binnengevlogen.
4 uur geleden