Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Macron houdt nog vast aan premier Attal

Macron houdt nog vast aan premier Attal

PARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft Gabriel Attal gevraagd om voorlopig aan te blijven als premier. Attal kwam na de parlementsverkiezingen zijn ontslag aanbieden, maar volgens Macron is de stabiliteit van het land erbij gebaat als hij langer aanblijft.

De parlementsverkiezingen hebben geen enkele partij aan een meerderheid in de Franse Tweede Kamer geholpen. De politieke alliantie van Macron, Ensemble, moet het met 161 van de 577 parlementszetels doen. De links-radicale coalitie Nieuw Volksfront (NFP) behaalde de meeste stemmen in de beslissende ronde en kwam op 188 zetels. De rechts-radicale Rassemblement National (RN) stelde na opiniepeilingen teleur met circa een kwart van de stemmen en werd met 142 zetels de derde partij in de Nationale Vergadering. De centrumrechtse Les Républicains die mogelijk veel gemeen hebben met Macrons beleidsvisie, behaalden slechts 48 zetels.

De vraag wie nu met wie moet gaan regeren, is volgens tal van Franse media moeilijk te beantwoorden en leidt mogelijk tot een langdurige politieke impasse. Het NFP heeft campagne gevoerd met de belofte dat al het beleid van Macron teniet gedaan moet worden. En de RN is ook een fel criticus van het beleid van Macron vooral ten aanzien van de economie en migratie.

Een groot probleem voor een coalitie wordt volgens Franse media dat de linkse en rechtse radicale partijen die veel stemmen kregen, veel geld willen uitgeven en beide eurosceptisch zijn. Beide willen ook van het nieuwe pensioenstelsel af waar Macron mee hoopt te besparen. Macron zegt de grote staatsschulden en begrotingstekorten in te willen perken. Maar het NFP wil bijvoorbeeld "onmiddellijk" de lonen aanpassen aan de inflatie bij mensen in overheidsdienst, een fors hoger minimumloon en vrijstelling van inkomstenbelasting voor mensen onder dan dertig. Het geld moet komen van onder meer extra belastingen op hogere inkomens en winsten van bedrijven. Het NFP zegt deze week met een kandidaat-premier te komen.

Meer uit Buitenland

Frankrijk zag flinke toename sterfgevallen tijdens hittegolf

PARIJS (ANP/AFP/BELGA) - Het aantal sterfgevallen in Frankrijk is flink gestegen tijdens de week waarin het land werd geteisterd door een hevige hittegolf. Gezondheidsdienst Santé publique France sprak over "een stijging van 29,1 procent, wat neerkomt op 2025 sterfgevallen meer dan in de voorgaande week". De dienst erkende dat het daadwerkelijke aantal sterfgevallen vermoedelijk nog hoger uitvalt.

40 minuten geleden
Zelensky: reddingsoperaties in Kyiv gaan door na Russische aanval

KYIV (ANP) - De reddingsoperaties in Kyiv gaan door na de grote Russische aanval donderdag op de Oekraïense hoofdstad. Dat meldt de Oekraïense president Zelensky op X. "Hulpverleners hebben al een aanzienlijk deel van het puin kunnen ruimen, maar er worden nog tien mensen vermist", schrijft hij.

1 uur geleden
Eerste publieke optreden bevelhebber Iraanse Garde sinds oorlog

TEHERAN (ANP/AFP) - De bevelhebber van de Iraanse Revolutionaire Garde, Ahmad Vahidi, is voor het eerst sinds de oorlog tegen de VS en Israël in het openbaar verschenen. Hij bracht in de Iraanse hoofdstad Teheran een eerbetoon aan de overleden ayatollah Ali Khamenei.

2 uur geleden
Doden in Oekraïne na nieuwe Russische aanvallen

KYIV (ANP/RTR/DPA) - Nachtelijke Russische aanvallen hebben in Oekraïne opnieuw levens gekost, melden de autoriteiten. Vier mensen kwamen om en zeker tien personen raakten gewond.

3 uur geleden
Krant: onderzoek naar schade in Brussel na groot VS-feest

BRUSSEL (ANP) - In België wordt onderzocht of een groot feest van de Amerikaanse ambassadeur Bill White schade heeft veroorzaakt aan het Koninklijk Museum voor Kunst en Geschiedenis in Brussel. Dat schrijft de krant Het Nieuwsblad, dat over informatie beschikt dat op meerdere plekken beschadigingen zijn vastgesteld.

3 uur geleden
Dodental door aardbevingen Venezuela opgelopen tot bijna 2600

CARACAS (ANP/AFP/RTR/DPA) - De aardbevingen in Venezuela hebben zeker 2595 mensen het leven gekost. Dat meldde waarnemend president Delcy Rodríguez in een persconferentie, waarin ze verzekerde dat "niemand in massagraven terecht zal komen".

6 uur geleden
Locatie en tijdstip bruiloft Taylor Swift bekend in New York

De bruiloft van zangeres Taylor Swift en American football-speler Travis Kelce begint vrijdag om 17.00 uur lokale tijd in New York en duurt tot in de vroege ochtenduren van zaterdag. Dat meldden diverse Amerikaanse media nadat The Associated Press een kopie had bemachtigd van een door de stad afgegeven vergunning.

10 uur geleden