Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Macron houdt nog vast aan premier Attal

Macron houdt nog vast aan premier Attal

PARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft Gabriel Attal gevraagd om voorlopig aan te blijven als premier. Attal kwam na de parlementsverkiezingen zijn ontslag aanbieden, maar volgens Macron is de stabiliteit van het land erbij gebaat als hij langer aanblijft.

De parlementsverkiezingen hebben geen enkele partij aan een meerderheid in de Franse Tweede Kamer geholpen. De politieke alliantie van Macron, Ensemble, moet het met 161 van de 577 parlementszetels doen. De links-radicale coalitie Nieuw Volksfront (NFP) behaalde de meeste stemmen in de beslissende ronde en kwam op 188 zetels. De rechts-radicale Rassemblement National (RN) stelde na opiniepeilingen teleur met circa een kwart van de stemmen en werd met 142 zetels de derde partij in de Nationale Vergadering. De centrumrechtse Les Républicains die mogelijk veel gemeen hebben met Macrons beleidsvisie, behaalden slechts 48 zetels.

De vraag wie nu met wie moet gaan regeren, is volgens tal van Franse media moeilijk te beantwoorden en leidt mogelijk tot een langdurige politieke impasse. Het NFP heeft campagne gevoerd met de belofte dat al het beleid van Macron teniet gedaan moet worden. En de RN is ook een fel criticus van het beleid van Macron vooral ten aanzien van de economie en migratie.

Een groot probleem voor een coalitie wordt volgens Franse media dat de linkse en rechtse radicale partijen die veel stemmen kregen, veel geld willen uitgeven en beide eurosceptisch zijn. Beide willen ook van het nieuwe pensioenstelsel af waar Macron mee hoopt te besparen. Macron zegt de grote staatsschulden en begrotingstekorten in te willen perken. Maar het NFP wil bijvoorbeeld "onmiddellijk" de lonen aanpassen aan de inflatie bij mensen in overheidsdienst, een fors hoger minimumloon en vrijstelling van inkomstenbelasting voor mensen onder dan dertig. Het geld moet komen van onder meer extra belastingen op hogere inkomens en winsten van bedrijven. Het NFP zegt deze week met een kandidaat-premier te komen.

Meer uit Buitenland

Iran heropent luchtruim na urenlange sluiting

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft zijn luchtruim heropend na een sluiting van bijna vijf uur vanwege mogelijke militaire acties van de Verenigde Staten.

2 uur geleden
VN-Veiligheidsraad vergadert donderdag over Iran

NEW YORK (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties komt donderdagmiddag samen om de situatie in Iran te bespreken. Dat heeft de voorzitter van de raad laten weten.

3 uur geleden
Franse militairen onderweg naar Groenland

PARIJS (ANP/DPA) - De eerste Franse militairen die het land naar Groenland stuurt, zijn vertrokken. Dat heeft president Emmanuel Macron aangekondigd. Hij maakte niet bekend om hoeveel militairen het gaat, maar zei wel dat er meer zullen volgen.

3 uur geleden
Trump: Zelensky zit vredesakkoord in de weg

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in een interview met persbureau Reuters uitgehaald naar de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Volgens Trump is het niet Rusland, maar Oekraïne dat een vredesakkoord in de weg staat.

4 uur geleden
X legt AI-uitkleedfunctie van chatbot Grok aan banden

AUSTIN (ANP/AFP) - Het platform X van Elon Musk neemt maatregelen om te voorkomen dat AI-chatbot Grok beelden genereert waarop echte mensen zijn uitgekleed. Het bedrijf kondigde de ingreep alleen aan voor landen waar het delen van dergelijke beelden in strijd is met de wet.

5 uur geleden
Resolutie om macht Trump in Venezuela te beperken gestrand

WASHINGTON (ANP/AFP) - Republikeinen in de Amerikaanse Senaat hebben het nagenoeg onmogelijk gemaakt voor de initiatiefnemers van een resolutie die de macht van president Donald Trump zou inperken bij militair ingrijpen in Venezuela. Na een procedurele ingreep zouden er meer stemmen voor de resolutie nodig zijn dan er medestanders zijn.

5 uur geleden
Executie van demonstrant in Iran uitgesteld

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De executie van een Iraanse demonstrant die volgens ngo's en het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken woensdag zou plaatsvinden, is uitgesteld. Dat heeft mensenrechtenorganisatie Hengaw bekendgemaakt.

6 uur geleden