Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Macron houdt nog vast aan premier Attal

Macron houdt nog vast aan premier Attal

PARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft Gabriel Attal gevraagd om voorlopig aan te blijven als premier. Attal kwam na de parlementsverkiezingen zijn ontslag aanbieden, maar volgens Macron is de stabiliteit van het land erbij gebaat als hij langer aanblijft.

De parlementsverkiezingen hebben geen enkele partij aan een meerderheid in de Franse Tweede Kamer geholpen. De politieke alliantie van Macron, Ensemble, moet het met 161 van de 577 parlementszetels doen. De links-radicale coalitie Nieuw Volksfront (NFP) behaalde de meeste stemmen in de beslissende ronde en kwam op 188 zetels. De rechts-radicale Rassemblement National (RN) stelde na opiniepeilingen teleur met circa een kwart van de stemmen en werd met 142 zetels de derde partij in de Nationale Vergadering. De centrumrechtse Les Républicains die mogelijk veel gemeen hebben met Macrons beleidsvisie, behaalden slechts 48 zetels.

De vraag wie nu met wie moet gaan regeren, is volgens tal van Franse media moeilijk te beantwoorden en leidt mogelijk tot een langdurige politieke impasse. Het NFP heeft campagne gevoerd met de belofte dat al het beleid van Macron teniet gedaan moet worden. En de RN is ook een fel criticus van het beleid van Macron vooral ten aanzien van de economie en migratie.

Een groot probleem voor een coalitie wordt volgens Franse media dat de linkse en rechtse radicale partijen die veel stemmen kregen, veel geld willen uitgeven en beide eurosceptisch zijn. Beide willen ook van het nieuwe pensioenstelsel af waar Macron mee hoopt te besparen. Macron zegt de grote staatsschulden en begrotingstekorten in te willen perken. Maar het NFP wil bijvoorbeeld "onmiddellijk" de lonen aanpassen aan de inflatie bij mensen in overheidsdienst, een fors hoger minimumloon en vrijstelling van inkomstenbelasting voor mensen onder dan dertig. Het geld moet komen van onder meer extra belastingen op hogere inkomens en winsten van bedrijven. Het NFP zegt deze week met een kandidaat-premier te komen.

Meer uit Buitenland

Axios: VS willen dat Israël oliesector Iran niet aanvalt

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering heeft Israël gevraagd geen verdere aanvallen uit te voeren op Iraanse energie-infrastructuur, daarbij vooral doelend op de oliesector. Dat zeggen drie bronnen tegen de Amerikaanse nieuwssite Axios.

23 minuten geleden
Pentagon meldt 140 gewonde militairen door oorlog

WASHINGTON (ANP/RTR) - Zo'n 140 Amerikaanse militairen zijn gewond geraakt tijdens de oorlog met Iran. Het gaat vooral om lichte verwondingen, meldt een woordvoerder van het Pentagon aan Reuters.

42 minuten geleden
Zelensky meldt inzet Oekraïense drone-experts in Midden-Oosten

KYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïense militaire experts worden deze week verwacht in meerdere Golfstaten, waar ze gaan helpen bij het afslaan van Iraanse drone-aanvallen. "De eerste drie landen waarnaar we ze volgens onze afspraken hebben gestuurd, zijn Qatar, de Emiraten en Saudi-Arabië", meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een audiobericht aan journalisten. Later liet Oekraïne weten dat ook specialisten zijn gestuurd naar een Amerikaanse basis in Jordanië.

52 minuten geleden
Brits marineschip na aanval Cyprus onderweg naar Middellandse Zee

LONDEN (ANP/AFP) - Het Britse marineschip HMS Dragon heeft Portsmouth verlaten en is onderweg naar de Middellandse Zee om de "Britse verdediging in de regio te versterken". Daar vond begin deze maand een droneaanval plaats op een Britse basis op Cyprus. Naderhand verweet de oppositie in het Verenigd Koninkrijk de regering daar te traag op te reageren en daarmee de internationale reputatie van het land te grabbel te gooien.

54 minuten geleden
Regering-Trump trekt aanbeveling 'autismemedicijn' in

WASHINGTON (ANP/AFP) - De regering-Trump komt terug op haar eerdere aanbeveling om mensen met autisme te behandelen met leucovorin. Er is te beperkt bewijs dat het middel kan werken.

1 uur geleden
Reuters: eerste oorlogsdagen kostten VS 5,6 miljard dollar

WASHINGTON (ANP/RTR) - De eerste twee dagen van de Amerikaanse bombardementen en aanvallen op Iran hebben de staatskas 5,6 miljard dollar (ruim 4,8 miljard euro) gekost. Die informatie heeft het Witte Huis met het Congres gedeeld, zegt een ingewijde tegen persbureau Reuters.

2 uur geleden
Canada schroeft beveiliging ambassades VS en Israël op

TORONTO (ANP/RTR) - Canada verhoogt de beveiliging van Amerikaanse en Israëlische ambassades en consulaten in het land in reactie op een beschieting van het Amerikaanse consulaat in Toronto.

2 uur geleden