Macron geeft op conferentie geld voor versterking leger Libanon
PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft op een internationale conferentie voor steun aan Libanon in Parijs gezegd dat er geld komt voor 6000 militairen extra voor het Libanese leger. De Libanese premier Najib Mikati zei dat zijn regering meer militairen wil gaan werven en opleiden, maar dat er financiële steun nodig is. Hij zei dat het leger 8000 militairen naar het zuiden zou kunnen sturen wanneer er een staakt-het-vuren komt. De deelnemers aan de conferentie dringen aan op een staakt-het-vuren tussen Israël en de Libanese beweging Hezbollah.
Libanon verkeert al jaren in een diepe economische crisis en in een politieke impasse. Tal van overheidsdiensten zoals de stroomvoorziening werken niet of nauwelijks. Dat is volgens Macron de reden dat hij de conferentie bijeengeroepen heeft. Er zijn afgevaardigden van circa zeventig landen gekomen en veel gezanten van internationale organisaties. Macron hoopt dat de bijeenkomst voor toezeggingen van in totaal mogelijk een half miljard euro gaat zorgen om de voor een groot deel ontheemde Libanese bevolking te helpen en om de staatsinstellingen van het land op te bouwen.
Macron zei bij de opening van de conferentie dat zijn land 100 miljoen euro ter beschikking stelt. Frankrijk heeft historische banden met het land en probeert sinds de enorme explosie in de haven van Beiroet in 2020 het land bij te staan, onder meer met donorconferenties zoals die donderdag in Parijs. Er wonen naar schatting 23.000 mensen met een Frans paspoort in Libanon.
Duitsland
De Europese Unie steekt ook geld in de ontwikkeling van het Libanese leger. Volgens buitenlandchef Josep Borrell geeft de EU dit jaar 20 miljoen euro en 40 miljoen in 2025.
Ook Duitsland zegde in Parijs bijna 100 miljoen euro toe. 36 miljoen gaat naar humanitaire hulp en nog eens 60 miljoen is bedoeld voor ontwikkelingsfondsen. Dat bedrag had bondskanselier Olaf Scholz al eerder bekendgemaakt.
Meer uit Buitenland
HONGKONG (ANP/DPA/AFP) - De eerste postkoloniale leider van Hongkong is overleden. Tung Chee-hwa overleed dinsdag op 89-jarige leeftijd in het bijzijn van zijn familie, meldt zijn kantoor. Hij leidde de Chinese regio van 1997 tot 2005.
1 uur geledenOSLO (ANP) - De eerste mensen hebben zich woensdagochtend vroeg verzameld in Oslo om een laatste eer te bewijzen aan de overleden koning Harald. Dat is te zien bij Noorse media. De rijen om het centrum van de Noorse hoofdstad binnen te komen worden steeds langer.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De stijgende olieprijs raakt ook de levering van noodhulp. Daarvoor waarschuwt hulporganisatie CARE, die stelt dat een steeds groter deel van het budget naar vervoer, brandstof en inkoop gaat. "Daardoor blijft minder geld over voor directe hulp."
4 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Russische drones hebben vannacht een grensovergang tussen Oekraïne en Moldavië getroffen. Daarbij zijn twee doden en drie gewonden gevallen, aldus de Oekraïense gouverneur Oleh Kiper op basis van voorlopige informatie.
4 uur geledenMIAMI (ANP/RTR) - Uit de gegevens van de zwarte dozen van het vrachtvliegtuig van Amazon Prime Air blijkt dat de piloten hebben overwogen de landing in Miami af te breken. Dat zegt de Amerikaanse onderzoeksraad voor vervoersveiligheid NTSB dinsdag.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft geweigerd een door Republikeinen opgestelde kaart van kiesdistricten in Missouri te herstellen voorafgaand aan de tussentijdse verkiezingen ('midterms') in november. De Republikeinen hadden het hof daartoe verzocht.
10 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Op het Iraanse eiland Kharg, in de Perzische Golf, zijn explosies gehoord. Volgens Iraanse staatsmedia is een olietanker vlak bij het eiland geraakt door een Amerikaanse raket.
14 uur geleden