
Maarten van Rossum komt de stoomhijskraan onthullen
VLISSINGEN - Er is zes jaar met man en macht aan gewerkt, maar aanstaande vrijdag komt Stoomhijskraan Schelde 38 terug naar het Scheldeterrein. Het is de droom van initiatiefnemer Wesley Sekewael. Dat de restauratie van de kraan uit 1946 na de nodige tegenslagen is voltooid mag gerust een prestatie van formaat genoemd worden.
De stoomhijskraan is in 2015 gekocht door Sekewael en de restauratie is in verschillende fases uitgevoerd. Allereerst is de kraan geconserveerd en begon de toektocht naar ontbrekende delen. Daarna is alles gereinigd, gerestaureerd en waar nodig aangevuld. In de slot fase is alles weer geassembleerd tot de kraan weer helemaal eruit zag zoals hij eruit moet zien, en alles nog in werkende staat ook. De restauratie is uitgevoerd door een ploeg van zo’n tien vrijwilligers en heeft tien jaar geduurd. Diverse landelijke en lokale fondsen zoals het Prins Bernhard Cultuurfonds, het Mondriaanfonds en de Stichting Moerman Promotie Vlissingen financierden met subsidies het project. Het Van de Velde Publicatiefonds subsidieerde de opzet van de website met historische documentatie over de kraan en informatie over de restauratie. In 2019 ontving de stichting al de cultuurprijs van het Prins Bernhard Fonds Zeeland voor het restauratieproject.
Van Rossum
De stoomhijskraan is in 1946 gebouwd door scheepswerf De Schelde en heeft nog tot in de jaren zeventig dienst gedaan. Toen de kraan werd gebouwd was het stoomtijdperk allang voorbij maar oliebrandstof en metaal waren schaars in de naoorlogse jaren en stoomkracht was goedkoop en betrouwbaar. Bovendien kon de scheepswerf de kraan zelf bouwen met materiaal dat reeds voorhanden was. De kraan komt nu te staan op een stuk gerestaureerde spoorrails nabij museum Scheldewerf dat is gevestigd in de voormalige Verbandkamer. De stoomhijskraan wordt aanstaande vrijdag onthuld door de beschermheer van de Stichting Stoomhijskraan Schelde 38: emeritus hoogleraar en televisiepersoonlijkheid Maarten van Rossum. Voorafgaand aan de onthulling om 18 uur is er in hal 3 van de Machinefabriek een bijeenkomst voor de vrijwilligers, sponsors, financiers, bedrijven en particulieren die aan het restauratieproces hebben meegeholpen.[n]
Meer uit Vlissingen
OOST-SOUBURG- De politie is op zoek naar getuigen van vernielingen aan meerdere auto's, met name rondom de Wilgenstraat. De vernielingen vonden de afgelopen week plaats, met name 's-nachts. De politie vraagt getuigen en/of personen die meer weten en/of informatie hebben contact met haar op te nemen.
15 uur geledenVLISSINGEN - Onder een stralende voorjaarszon is vanochtend de 37e editie van de Zeelandia Run van start gegaan. Deze tocht voor mensen met een beperking is al jaren populair. Zij stappen in bij deelnemers met trikes en zijspannen en worden massaal toegejuicht onderweg. Met meer dan honderd deelnemers op de motor vormt het jaarlijkse evenement opnieuw een kleurrijke en dynamische optocht door Zeeland. Zoals gebruikelijk begon de Zeelandia Run om 9.30 uur op het Stadhuisplein in Vlissingen, waar burgemeester Van den Tillaar het startschot gaf.
17 uur geledenVLISSINGEN - Van maandag 12 tot en met donderdag 15 mei vindt de jaarlijkse avondvierdaagse plaats in Vlissingen.
19 uur geledenVLISSINGEN - Bij de inval vrijdagmorgen in de Hendrikstraat in Vlissingen heeft de politie twee personen aangehouden. Agenten vonden in een appartement een vuurwapen.
1 dag geledenVLISSINGEN - Het flexteam van de politie heeft vrijdagochtend vroeg een inval gedaan in een appartement aan de Hendrikstraat in Vlissingen.
1 dag geledenVLISSINGEN - In verband met de herinrichting van de Walstraat Noord verhuist de Vlissingse zaterdagmarkt naar de Spuistraat, even verderop. Deze zaterdag (10 mei) bouwen de marktkooplui hun kramen voor de laatste keer op het Scheldeplein op.
2 dagen geledenVLISSINGEN - Per 1 mei is een nieuw zwemseizoen begonnen. Uit veiligheidsoverwegingen verbiedt de gemeente Vlissingen zwemmen in de Westerschelde bij het Nollehoofd.
3 dagen geleden