Maanlander stort waarschijnlijk bij Nieuw-Zeeland in zee
CAPE CANAVERAL (ANP) - Een kapotte Amerikaanse commerciële maanlander keert hoogstwaarschijnlijk donderdagavond (Nederlandse tijd) terug in de dampkring van de aarde. De brokstukken storten dan neer in de Grote Oceaan, ten noorden van Nieuw-Zeeland en ten zuiden van Fiji. Daar is het gevaar voor mensen het kleinst, meldt ruimtevaartbedrijf Astrobotic, dat de lander heeft ontworpen en gebouwd.
De lander, de Peregrine, werd vorige week gelanceerd. Na vertrek ontstond een brandstoflek. Het vaartuig was daardoor niet meer in staat om aan te komen op de maan. De Peregrine vloog nog wel richting de omloopbaan van de maan. Daarna keerde hij, zoals gepland, terug richting de aarde. Het was de bedoeling dat de zwaartekracht van de aarde het vaartuig dan het laatste duwtje zou geven om over te steken naar de maan.
In plaats daarvan is besloten om de lander te laten crashen op aarde. Dat moet vervuiling van de ruimte voorkomen. Daarom heeft de vluchtleiding de motoren aangezet. Met de laatste restjes brandstof kreeg het vaartuig 23 duwtjes, zodat hij de baan richting de maan verliet en koers zette richting de Grote Oceaan.
Vuurbal
Donderdagavond rond 22.00 uur Nederlandse tijd komt de lander waarschijnlijk de dampkring binnen. Hij wordt dan een grote vuurbal.
De missie Peregrine One was een proefvlucht. Astrobotic wil in de toekomst commerciële vluchten naar de maan uitvoeren om de Amerikaanse maanmissies te ondersteunen. Missies naar de maan zijn bijzonder lastig. Nog nooit is een ruimtevaartbedrijf erin geslaagd gecontroleerd op de maan te landen. Dat lukte alleen de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, China en India.
Als ruimtevaartuigen gecontroleerd terugkeren naar de aarde, worden ze gedumpt in de Grote Oceaan. Dat gebeurt doorgaans in een ander deel van de oceaan, ongeveer halverwege Nieuw-Zeeland en Chili. De dichtstbijzijnde eilanden daar zijn duizenden kilometers verderop, en die zijn ook nog eens onbewoond. Die plek heet de 'spacecraft cemetery'.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël zegt een aanval te hebben uitgevoerd op Hamas-kopstuk Ezzedine al-Haddad, de leider van de gewapende tak van de Palestijnse beweging. Hij zou een van de leiders zijn geweest die de aanslagen op 7 oktober voorbereidden. Het is niet bekend of Al-Haddad gedood is bij de aanval.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Amerikaanse aanklagers hebben de doodstraf geëist tegen de man die vorig jaar twee medewerkers van de Israëlische ambassade in Washington doodschoot. Volgens justitie was de verdachte gemotiveerd door "politieke, ideologische, nationale en religieuze vooroordelen, minachting en haat".
6 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, gaat naar verwachting op 12 juni een beursgang maken op de technologiebeurs Nasdaq. Dat meldden bronnen met kennis van de zaak aan persbureau Reuters.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een rechtbankjury heeft opnieuw geen overeenstemming weten te bereiken in een zaak tegen de gevallen filmmagnaat Harvey Weinstein. Het proces eindigde daarmee in een zogenoemde 'mistrial', ofwel een mislukt proces.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Israël en Libanon hebben hun staakt-het-vuren met 45 dagen verlengd, meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Delegaties uit beide landen onderhandelden donderdag en vrijdag in Washington, dat optrad als bemiddelaar.
7 uur geledenCANNES (ANP) - John Travolta heeft vrijdag op het filmfestival van Cannes een ere-Palm ontvangen. De Amerikaanse acteur werd op het podium verrast met de prijs door festivaldirecteur Thierry Frémaux.
8 uur geledenMANCHESTER (ANP) - Andy Burnham, de man die vaak wordt genoemd als mogelijke opvolger van de Britse premier Keir Starmer, mag van zijn partij meedoen aan een tussentijdse verkiezing voor een zetel in het parlement, meldt de BBC. Dat is een eerste stap naar een mogelijke machtsovername door de populaire burgemeester van Manchester.
9 uur geleden