Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Maanlander stort waarschijnlijk bij Nieuw-Zeeland in zee

Maanlander stort waarschijnlijk bij Nieuw-Zeeland in zee

CAPE CANAVERAL (ANP) - Een kapotte Amerikaanse commerciële maanlander keert hoogstwaarschijnlijk donderdagavond (Nederlandse tijd) terug in de dampkring van de aarde. De brokstukken storten dan neer in de Grote Oceaan, ten noorden van Nieuw-Zeeland en ten zuiden van Fiji. Daar is het gevaar voor mensen het kleinst, meldt ruimtevaartbedrijf Astrobotic, dat de lander heeft ontworpen en gebouwd.

De lander, de Peregrine, werd vorige week gelanceerd. Na vertrek ontstond een brandstoflek. Het vaartuig was daardoor niet meer in staat om aan te komen op de maan. De Peregrine vloog nog wel richting de omloopbaan van de maan. Daarna keerde hij, zoals gepland, terug richting de aarde. Het was de bedoeling dat de zwaartekracht van de aarde het vaartuig dan het laatste duwtje zou geven om over te steken naar de maan.

In plaats daarvan is besloten om de lander te laten crashen op aarde. Dat moet vervuiling van de ruimte voorkomen. Daarom heeft de vluchtleiding de motoren aangezet. Met de laatste restjes brandstof kreeg het vaartuig 23 duwtjes, zodat hij de baan richting de maan verliet en koers zette richting de Grote Oceaan.

Vuurbal

Donderdagavond rond 22.00 uur Nederlandse tijd komt de lander waarschijnlijk de dampkring binnen. Hij wordt dan een grote vuurbal.

De missie Peregrine One was een proefvlucht. Astrobotic wil in de toekomst commerciële vluchten naar de maan uitvoeren om de Amerikaanse maanmissies te ondersteunen. Missies naar de maan zijn bijzonder lastig. Nog nooit is een ruimtevaartbedrijf erin geslaagd gecontroleerd op de maan te landen. Dat lukte alleen de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, China en India.

Als ruimtevaartuigen gecontroleerd terugkeren naar de aarde, worden ze gedumpt in de Grote Oceaan. Dat gebeurt doorgaans in een ander deel van de oceaan, ongeveer halverwege Nieuw-Zeeland en Chili. De dichtstbijzijnde eilanden daar zijn duizenden kilometers verderop, en die zijn ook nog eens onbewoond. Die plek heet de 'spacecraft cemetery'.

Meer uit Buitenland

Italiaanse premier ontmoet slachtoffers van aanrijding in Modena

MODENA (ANP/AFP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni ontmoet zondag slachtoffers van een aanrijding in de stad Modena. Een automobilist reed daar in op voetgangers, waarbij acht mensen gewond raakten. De premier zegde een geplande reis naar Cyprus af om de slachtoffers te bezoeken.

3 minuten geleden
Filipijnen vragen hooggerechtshof om arrestatie ex-politiechef

MANILLA (ANP/AFP) - De Filipijnen hebben het hooggerechtshof om toestemming gevraagd om de voormalige politiechef Ronald Dela Rosa te arresteren. Het Internationaal Strafhof (ICC) vaardigde een arrestatiebevel tegen hem uit vanwege zijn rol in de 'oorlog tegen drugs' in de Filipijnen.

1 uur geleden
Russische gouverneur: doden door droneaanvallen in regio Moskou

MOSKOU (ANP/AFP) - Bij droneaanvallen in de regio Moskou zijn drie mensen om het leven gekomen, heeft de gouverneur van dat deel van Rusland zondag gezegd. Volgens hem ging het om een "grootschalige" aanval op het gebied rond de Russische hoofdstad.

3 uur geleden
Grote anti-immigratie- en pro-Palestijnse demonstraties in Londen

LONDEN (ANP/RTR/AFP) - Tienduizenden mensen zijn zaterdag in Londen afgekomen op een anti-immigratieprotest en een pro-Palestijnse demonstratie die gelijktijdig bezig was. De politie heeft naar eigen zeggen te maken met de grootste operatie in jaren om de openbare orde te handhaven.

16 uur geleden
DRC waarschuwt: veel doden door ebola-uitbraak

KINSHASA (ANP/AFP) - Een nieuwe uitbraak van het ebolavirus in de Democratische Republiek Congo kent een "heel hoog sterftecijfer". Er is geen vaccin en geen speciale behandeling, zei de minister van Volksgezondheid van het land. Het dodental is opgelopen tot tachtig. Ook in buurland Oeganda is inmiddels een patiënt overleden.

16 uur geleden
Dode walvis bij Denemarken blijkt de veelbesproken Timmy te zijn

ANHOLT (ANP/DPA) - De dode walvis die werd aangetroffen voor de kust van het Deense eiland Anholt is geïdentificeerd. Het gaat om de veelbesproken bultrug Timmy, voor wie in Duitsland een grote reddingsactie werd opgezet.

18 uur geleden
Honderden bij protestmars tegen songfestivaldeelname Israël

WENEN (ANP) - Honderden mensen hebben zich in het centrum van Wenen verzameld voor een protestmars tegen de aanwezigheid van Israël op het Eurovisie Songfestival. Bij het startpunt op het Christian-Broda-Platz staan ondanks het regenachtige weer naar schatting zo'n duizend mensen, die onder meer met Palestijnse vlaggen wapperen.

18 uur geleden