Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway duikt diep in het rood
AMSTERDAM (ANP) - Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway heeft vorig jaar een verlies geleden van 5,7 miljard euro. De afgelopen jaren fuseerde het Nederlandse Takeaway.com met Just Eat en nam dat gecombineerde bedrijf zijn Amerikaanse branchegenoot Grubhub over. Die deals zijn nu op papier miljarden euro's minder waard geworden, wat tot het miljardenverlies leidt.
Dat is onder andere te wijten aan economische tegenwind en hogere rentes, schrijft Just Eat Takeaway bij zijn jaarcijfers. Wanneer deze post buiten beschouwing wordt gelaten, bedraagt de operationele winst over 2022 19 miljoen euro. Een jaar eerder stond hier nog een verlies in de boeken van 350 miljoen euro. Volgens het bedrijf droegen alle bedrijfsonderdelen "wezenlijk bij" aan deze verbetering, met de grootste winsten in onder meer het Verenigd Koninkrijk en Ierland, Zuid-Europa en Noord-Amerika.
De omzet nam vorig jaar met 4 procent toe tot 5,6 miljard euro. Het concern verwerkte in totaal 984 miljoen bestellingen.
Coronapandemie
Vorige maand werd al bekend dat de maaltijdbezorger in de laatste drie maanden van 2022 minder bestellingen had verwerkt dan een jaar eerder. Tijdens het hoogtepunt van de coronapandemie steeg de onlinevraag naar bezorgmaaltijden nog hard door lockdowns, maar nu restaurants weer bijna een vol jaar open zijn neemt die interesse af. Het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl richt zich intussen nadrukkelijker op de winstgevendheid.
Just Eat Takeaway verhoogde met het oog op de winstmarges onder andere de commissies die restaurants in Nederland betalen over de bedragen die ze via Thuisbezorgd.nl voor hun maaltijden ontvangen. Het bedrijf handhaaft zijn verwachting voor heel 2023 van een aangepaste operationele winst van 225 miljoen euro.
Meer uit Financieel
WILMSLOW (ANP/BLOOMBERG) - De Britse gegevensbeschermingsautoriteit stelt een onderzoek in naar chatbot Grok. Het is de tweede Britse toezichthouder die de chatbot van Elon Musks bedrijf xAI onder de loep neemt.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Palantir Technologies behoorde dinsdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York. Het bedrijf, dat software ontwikkelt voor het analyseren en koppelen van grote hoeveelheden data, presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht. Ook rekent Palantir op een sterke omzetgroei dit jaar dankzij de forse Amerikaanse defensie-uitgaven.
1 uur geledenARNHEM (ANP) - De Nederlandse hoogspanningsnetbeheerder TenneT verwacht niet nog meer investeerders aan te trekken voor zijn Duitse onderdelen. Dat zei topvrouw Manon van Beek na een toelichting op de dinsdag aangekondigde investering van de Duitse staat. Die verwerft via een staatsbank voor 3,3 miljard euro een belang van 25,1 procent in TenneT Duitsland.
2 uur geledenBURBANK (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse entertainmentconcern Walt Disney heeft Josh D'Amaro, hoofd van de pretparken van Disney, benoemd tot nieuwe topman. Hij volgt Bob Iger (74) op, die Disney bijna twee decennia heeft geleid in twee afzonderlijke periodes.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse medicijnfabrikant Pfizer zag zijn omzet en winst vorig jaar dalen. De afname is het gevolg van een dalende verkoop van coronavaccins en -medicatie.
2 uur geledenPURCHASE (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse frisdrank- en snackproducent PepsiCo heeft in het vierde kwartaal een hogere omzet behaald, geholpen door een goede internationale vraag en prijsverhogingen. Ook de winst van het bedrijf achter merken als Pepsi, 7Up, Lay's-chips en Quaker-cruesli ging omhoog. PepsiCo kondigde verder aan voor 10 miljard dollar aan eigen aandelen in te gaan kopen.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het plan van de formerende partijen in Den Haag om de AOW-leeftijd sneller te verhogen legt een bom onder het pensioenakkoord. Dat zegt interim-voorzitter van vakbond FNV Dick Koerselman dinsdag in gesprek met het ANP. Hij noemt het "moreel verwerpelijk" dat D66, CDA en VVD de spelregels rond de overgang naar het nieuwe pensioenstelsel willen openbreken. Dit plan maakt het volgens hem eigenlijk ook onmogelijk voor FNV om zaken met het nieuwe kabinet te doen.
4 uur geleden