Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ludieke actie Henk Schiffmacher na vondst 17e-eeuwse tatoeage

Ludieke actie Henk Schiffmacher na vondst 17e-eeuwse tatoeage

AMSTERDAM (ANP) - Meestertatoeëerder Henk Schiffmacher gaat gratis een historische tattoo zetten bij vijf bezoekers van een pas ontdekte tatoeage op een zeventiende-eeuws schilderij. Dat heeft hij maandag bekendgemaakt bij de presentatie van deze ontdekking in Huis Willet-Holthuysen in Amsterdam.

De tatoeage van een komeet, op de pols van een rijke Amsterdamse koopman, blijkt de vroegst bekende afbeelding van een tatoeage in de westerse schilderkunst te zijn. Hij is te zien op het schilderij De oppercommissarissen der Walen uit 1674. Het werk maakt deel uit van de collectie van het Amsterdam Museum.

Het schilderij was van 2017 tot 2022 te zien op een tentoonstelling in de Hermitage. Pas toen het daarna terug zou gaan naar het Amsterdam Museum, viel het oog van een restaurator op de nooit eerder opgevallen tatoeage. Zij seinde conservator Judith van Gent in, die op haar beurt Schiffmacher erbij haalde. Die sprak van 'wereldnieuws', omdat hij nog nooit zo'n vroege tatoeage had gezien. Volgens het Amsterdam Museum is er inderdaad sprake van een "kunsthistorische vondst van jewelste".

Bezoekers van Huis Willet-Holthuysen kunnen hun interesse in een echte Schiffmacher-komeet opgeven met een motivatie erbij. De tatoeëerder kiest samen met de conservator de vijf leukste uit. Half december zal Schiffmacher de tattoos dan zetten tijdens een avond in het museum zelf.

Meer uit Binnenland

Weeronline: nieuw junirecord voor warmste nacht vastgesteld

HOUTEN (ANP) - Voor de derde dag op rij is het landelijke junirecord voor de hoogste minimumtemperatuur verbroken, meldt Weeronline zaterdag. In Maastricht daalde de temperatuur gedurende het etmaal van vrijdag niet onder de 22,9 graden.

14 minuten geleden
Ruim 1,6 miljoen mensen bleven wakker voor Oranje

AMSTERDAM (ANP) - De laatste groepswedstrijd van het Nederlands elftal op het WK voetbal is in de nacht van donderdag op vrijdag door zo'n 1,6 miljoen mensen bekeken. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van het Nationaal Media Onderzoek (NMO).

15 minuten geleden
Veel hulpdiensten bij grote brand in parkeergarage in Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Er zijn zaterdagochtend veel hulpdiensten in touw bij een grote brand in een parkeergarage aan de Bas Paauwestraat in Rotterdam-Zuid waarbij vijf auto's zijn uitgebrand. Een deel van het complex met 159 woningen boven de parkeergarage is ontruimd. Ongeveer 150 mensen zijn even elders opgevangen.

1 uur geleden
Grote brand in parkeergarage in Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - In een parkeergarage aan de Bas Paauwestraat in Rotterdam-Zuid is een autobrand uitgebroken. De brand is uitslaand en er komt daarbij veel rook vrij, meldt de Veiligheidsregio Rotterdam-Rijnmond.

3 uur geleden
Fietser zwaargewond aanrijding Groningen, automobilist rijdt door

GRONINGEN (ANP) - Bij een aanrijding tussen een fietser en een auto op de Hereweg in Groningen is een fietser zwaargewond geraakt. De automobilist is na het ongeval doorgereden, meldt de politie.

8 uur geleden
Evenementen in Rotterdam afgelast om hitte

ROTTERDAM (ANP) - In Rotterdam mogen zaterdag meerdere evenementen niet doorgaan vanwege de hitte. Het gaat om Nous'klaer Festival in Delfshaven, Buiten Gewoon Festival in Kralingen en I Love Urban in Nesselande. Ook de Kuip Run, die zondag plaats zou vinden, gaat niet door, meldt Feyenoord op de website.

8 uur geleden
Kabinet komt met statiegeld op melk- en sapflessen

DEN HAAG (ANP) - Ook op melk- en sapflessen moet volgens het kabinet statiegeld komen. Minister Stientje van Veldhoven (Klimaat en Groene Groei, D66) werkt aan een voorstel om de statiegeldplicht uit te breiden naar alle plastic flessen tot en met 3 liter, schrijft ze aan de Tweede Kamer. Een voorwaarde is dat er maatregelen komen om problemen met hygiëne te voorkomen, vooral bij de zuivelflessen.

13 uur geleden