Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Luctor et Detector: Het verleden tastbaar gemaakt

Luctor et Detector: Het verleden tastbaar gemaakt

MIDDELBURG - Zittend achter mijn bureautje in Middelburg gaan mijn gedachten terug naar vijfentwintig jaar geleden, toen ik nog niet zo lang aan het metaalzoeken was. Daar stond ik, starend over het water van het Veerse meer met in mijn hand een kanonskogel  uit de 17e eeuw die ik net uit de grond had opgegraven. Mijn fantasie gaat terug naar die periode dat een galjoen vanaf de Noordzee voorbij vaart, en zeil zet richting het stadje Veere.

In mijn hoofd zie ik vreemde vlaggen aan de mast die niet bij het stadje horen. Het is een vijand die vervolgens zijn kanonsluiken opent en die richt op het vestingstadje. De bulderende scheepskanonnen schieten in salvo’s hun kanonskogels af. Ze vliegen suizend om mijn oren en vervolgens slaan ze in op de vestingwerken van het stadje. Wat een kabaal! De verdediging zet zich schrap. Kanonnen wordt op het galjoen gericht. Doffe knallen klinken over het water en ik kan bijna het afgeschoten buskruit ruiken. Het in de chaos roepen en schreeuwen spreekt tot de verbeelding. Je voelt gewoon de angstige momenten de schutters en de bevolking destijds moeten hebben ervaren. Even later ben ik terug bij de les, met nog steeds de kanonskogel in mijn hand. Een tastbaar stuk geschiedenis in mijn handen dat zo’n 350 jaar onder de grond heeft gelegen. Hoe gaat is het om dit te mogen ontdekken. Ik krijg een dankbaar gevoel.

Lesprogramma
Na al die jaren denk ik er nog steeds aan terug en realiseer me dat het toch wel erg mooi zou zijn als ik de huidige jongere generatie hier ook enthousiast voor krijg. Maar hoe maak je jongeren enthousiast over het verleden en hoe bereik je ze zonder ze naar een museum te moeten slepen? Luctor et Detector heeft vanuit die vraag een twee lesuren durend programma ontwikkeld dat sinds kort wordt geven op basisscholen. De kinderen kunnen nu kennismaken met onze geschiedenis door te zien, te voelen en te ervaren. In deze gastles leren ze ook nog eens wat metaaldetectie inhoudt en pikken ze veel informatie over metalen mee.

Mooie verhalen
Scholieren van de bovenbouw in groep 7 en 8 worden meegenomen in het deels lokale verleden met behulp van hedendaagse technieken. Bodemvondsten uit verschillende eeuwen vertellen een verhaal over bijvoorbeeld de Zeeuwse bewoners en hun gewoonten destijds. We combineren de lesstof met een actief en fysiek deel, en trekken het wat stoffige imago van de geschiedenislessen uit die oude boeken. We hopen dan ook dat de kinderen na onze gastles enthousiast thuiskomen met mooie verhalen over onze boeiende geschiedenis, vanaf de bronstijd tot aan het heden.

Bent u als ouder, verzorger of (basis-) school ook nieuwsgierig geworden naar onze gastlessen? Dan kunt u altijd vrijblijvend contact met ons opnemen om de mogelijkheden te bespreken. Met ons contact opnemen kan via [email protected] of door te bellen naar +31 (0) 6 29271192.

Meer uit Middelburg

Auto brandt uit in Zandstraat: Brandweer voorkomt brand in ander voertuig

MIDDELBURG- In de Zandstraat is in de nacht van zaterdag op zondag een auto uitgebrand. Brandweerlieden van brandweerpost Rooseveltlaan kwamen ter plaatse om het vuur te doven. Zij gebruikten hiervoor twee stralen hogedruk. Eén straal werd gebruikt om een geparkeerde auto naast het brandende voertuig te beschermen, de andere om de brand zelf te blussen. De oorzaak van de brand is niet bekend gemaakt.

20 minuten geleden
Lintje voor ‘Mister Middelburg Boekenstad’ Gert-Jan de Rooij

MIDDELBURG - Burgemeester Yvonne van Mastrigt van de gemeente Middelburg heeft zondag een koninklijke onderscheiding uitgereikt aan Gert-Jan de Rooij. Hij is verrast met het lintje tijdens het 25-jarig jubileum van de jaarlijkse boekenmarkt op de Markt in Middelburg. 

59 minuten geleden
FOTO’S: Festival Hrieps is weer goed feestje in Grijpskerke; op naar jubileumeditie in 2026

GRIJPSKERKE - De 29e editie van het jaarlijkse festival Hrieps zit erop. Op het festivalterrein bij Grijpskerke genoten de duizende bezoekers vrijdag en zaterdag van optredens van meer dan 50 artiesten op zeven podia. Na een drukke en gezellige editie 2025 kan de organisatie zich opmaken voor de jubileumeditie voor volgend jaar.

4 uur geleden
Verdrag van Middelburg ondertekend; 200 jongeren uit ruim 50 landen roepen wereldleiders op vrijheid en democratie te beschermen

MIDDELBURG - In de Nieuwe Kerk in Middelburg is zaterdag het Verdrag van Middelburg ondertekend. Bij deze slotbijeenkomst van de Internationale Jongeren Vrijheidsconferentie, georganiseerd in het kader van tachtig jaar vrijheid, waren jonge mensen uit de hele wereld aanwezig. Ook onder meer minister van Defensie Ruben Brekelmans en voormalig minister-president Jan Peter Balkenende woonden de bijeenkomst bij.

6 uur geleden
Fietsers onder invloed van alcohol gewond na verlaten festivalterrein Hrieps

GRIJPSKERKE- Na het verlaten van het festivalterrein in Hrieps zijn in de nacht van zaterdag op zondag meerdere fietsers gewond geraakt. Zij kwamen ongelukkig ten val na het gebruik van alcohol. De politie meldt dat meerdere personen doorverwezen moesten worden naar de huisartsenpost.

8 uur geleden
Traumahelikopter ingezet vanwege melding Grijpskerke

GRIJPSKERKE - Er is afgelopen nacht een traumahelikopter in Burgh-Haamstede geland. Deze rukte uit vanwege een medische noodsituatie die zich afspeelde in Grijpskerke.

1 dag geleden
Tachtig jaar na Tweede Wereldoorlog: Dodenherdenking op verschillende plaatsen

MIDDELBURG/DOMBURG - Zondagavond 4 mei zijn er in de gemeenten Middelburg en Veere plechtigheden voor de Dodenherdenking. Vanwege de zondagsrust wordt de herdenking in sommige dorpen, zoals Arnemuiden, zaterdagavond 3 mei gehouden.

1 dag geleden