'Luchtvervuiling grootste milieugerelateerde gezondheidsrisico'
KOPENHAGEN (ANP) - Luchtvervuiling is volgens het Europees Milieuagentschap (EEA) het grootste milieugerelateerde gevaar voor de gezondheid van Europeanen. Meer dan 400.000 mensen sterven elk jaar een vroegtijdige dood als gevolg van vervuilde lucht, stelt het EEA in cijfers die dinsdag werden gepubliceerd. Wel is er vooruitgang geboekt op het gebied van schonere lucht. In 1990 gingen jaarlijks nog ongeveer een miljoen Europeanen eerder dood door het inademen van vervuilde lucht.
Geluidsoverlast is na luchtvervuiling de grootste bedreiging voor de gezondheid vanuit de omgeving. Daardoor zouden jaarlijks 12.000 Europeanen vroegtijdig overlijden. Ook klimaatverandering, voornamelijk in de vorm van hittegolven en overstromingen, heeft een groot aandeel. Onderzoeker Catherine Ganzleben stelde dat vooral steden daarvan de gevolgen ondervinden. Het Europees Milieuagentschap noemde ook chemische verbindingen, antibioticaresistentie bij bacteriën en vervuild drinkwater als grote gezondheidsrisico's.
Het verschil tussen West- en Oost-Europese landen is opvallend groot. In de Oost-Europese landen sterven veel meer mensen vroegtijdig als gevolg van milieufactoren dan in het westen. Het hoogste percentage sterfgevallen dat verband houdt met milieufactoren is in Bosnië-Herzegovina met maar liefst 27 procent. In IJsland en Noorwegen is dat deel met 9 procent het laagste.
De cijfers in het rapport zijn gebaseerd op data van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) over oorzaken van ziektes en sterfgevallen uit 2012. Volgens die data houdt 13 procent van de sterfgevallen in de Europese Unie verband met milieufactoren. Dat zijn in totaal 630.000 vroegtijdige sterfgevallen die eventueel voorkomen hadden kunnen worden. Meestvoorkomende doodsoorzaken daarbij zijn kanker en hart- en vaatziekten.
"Terwijl we in Europa verbeteringen zien op het gebied van het milieu, en met de Green Deal een duidelijke focus op een duurzame toekomst, toont het rapport aan dat er maatregelen moeten worden genomen om de meest kwetsbare personen in onze samenleving te beschermen", aldus EEA-directeur Hans Bruyninckx. HIj wees erop dat armoede vaak hand in hand gaat met leven in een vervuilde omgeving en een slechte gezondheid. "Omgaan met deze onderlinge relaties moet deel uitmaken van een geïntegreerde aanpak voor een inclusief en duurzamer Europa."
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA) - Thorsten Frei is gekozen tot fractievoorzitter van de CDU/CSU in Duitsland. Hij volgt Jens Spahn op, die eerder deze maand aftrad.
2 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP/RTR) - Bij de Amerikaans-Saudische aanvallen op Irak zijn in de nacht van dinsdag op woensdag vijf Iraniërs gedood. Dat zeggen bronnen van de pro-Iraanse militanten die het doelwit waren van de aanvallen tegen persbureau AFP. Een Iraanse krant spreekt van vier doden.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De bekende Amerikaanse immunoloog Anthony Fauci beroept zich op zijn zwijgrecht tijdens een hoorzitting in de Amerikaanse Senaat over het ontstaan van covid. Volgens Fauci is hij alleen maar gedagvaard omdat een senator erop uit zou zijn om hem in de gevangenis te krijgen.
3 uur geledenKATHMANDU (ANP) - Het aantal wilde tijgers in Nepal blijft toenemen, meldt het Wereld Natuur Fonds (WWF) op basis van nieuwe schattingen van de overheid van het Aziatische land. Waar in 2010 naar schatting 121 tijgers in Nepal leefden, is dat aantal dit jaar gestegen tot 429. Volgens het WWF gaat het om een van de opvallendste voorbeelden ter wereld van het herstel van een bedreigde diersoort.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump heeft nieuwe aanvallen op Iran aangekondigd. De VS gaan een verijdelde aanval met ballistische raketten op Amerikaanse troepen in Jordanië vergelden, zei de Amerikaanse president in grove bewoordingen tegen FOX News.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - België stuurt materieel en militairen naar Frankrijk om te helpen met de bestrijding van de natuurbranden, meldt minister van Defensie Theo Francken. Twee brandweerwagens, negen waterbevoorradingswagens en 29 militairen zijn onderweg naar het zuidwesten van Frankrijk.
3 uur geledenMADRID (ANP/AFP/DPA) - Inwoners van de Spaanse regio Ávila die moesten evacueren wegens een bosbrand, mogen allemaal weer terug naar huis. De Spaanse regering heeft besloten het evacuatiebevel per direct in te trekken.
4 uur geleden