'Luchtvervuiling grootste milieugerelateerde gezondheidsrisico'
KOPENHAGEN (ANP) - Luchtvervuiling is volgens het Europees Milieuagentschap (EEA) het grootste milieugerelateerde gevaar voor de gezondheid van Europeanen. Meer dan 400.000 mensen sterven elk jaar een vroegtijdige dood als gevolg van vervuilde lucht, stelt het EEA in cijfers die dinsdag werden gepubliceerd. Wel is er vooruitgang geboekt op het gebied van schonere lucht. In 1990 gingen jaarlijks nog ongeveer een miljoen Europeanen eerder dood door het inademen van vervuilde lucht.
Geluidsoverlast is na luchtvervuiling de grootste bedreiging voor de gezondheid vanuit de omgeving. Daardoor zouden jaarlijks 12.000 Europeanen vroegtijdig overlijden. Ook klimaatverandering, voornamelijk in de vorm van hittegolven en overstromingen, heeft een groot aandeel. Onderzoeker Catherine Ganzleben stelde dat vooral steden daarvan de gevolgen ondervinden. Het Europees Milieuagentschap noemde ook chemische verbindingen, antibioticaresistentie bij bacteriën en vervuild drinkwater als grote gezondheidsrisico's.
Het verschil tussen West- en Oost-Europese landen is opvallend groot. In de Oost-Europese landen sterven veel meer mensen vroegtijdig als gevolg van milieufactoren dan in het westen. Het hoogste percentage sterfgevallen dat verband houdt met milieufactoren is in Bosnië-Herzegovina met maar liefst 27 procent. In IJsland en Noorwegen is dat deel met 9 procent het laagste.
De cijfers in het rapport zijn gebaseerd op data van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) over oorzaken van ziektes en sterfgevallen uit 2012. Volgens die data houdt 13 procent van de sterfgevallen in de Europese Unie verband met milieufactoren. Dat zijn in totaal 630.000 vroegtijdige sterfgevallen die eventueel voorkomen hadden kunnen worden. Meestvoorkomende doodsoorzaken daarbij zijn kanker en hart- en vaatziekten.
"Terwijl we in Europa verbeteringen zien op het gebied van het milieu, en met de Green Deal een duidelijke focus op een duurzame toekomst, toont het rapport aan dat er maatregelen moeten worden genomen om de meest kwetsbare personen in onze samenleving te beschermen", aldus EEA-directeur Hans Bruyninckx. HIj wees erop dat armoede vaak hand in hand gaat met leven in een vervuilde omgeving en een slechte gezondheid. "Omgaan met deze onderlinge relaties moet deel uitmaken van een geïntegreerde aanpak voor een inclusief en duurzamer Europa."
Meer uit Buitenland
PARIJS/WARSCHAU (ANP/RTR/AFP) - Europese landen reageren vooralsnog onderkoeld op het nieuwe dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump dat de VS nadenken over het verlaten van de NAVO. Trump verwijt hen dat ze de VS niet genoeg helpen bij de oorlog met Iran.
34 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump claimt op zijn sociaal medium Truth Social dat "de president van het nieuwe regime" in Iran de Verenigde Staten om een wapenstilstand heeft gevraagd. Volgens Trump is de door hem bedoelde leider "veel minder geradicaliseerd en intelligenter dan zijn voorgangers".
57 minuten geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Het leger van Rusland claimt de inname van de hele provincie Loehansk in het oosten van Oekraïne. "Eenheden van de legergroep west hebben de bevrijding van de volksrepubliek Loehansk voltooid", aldus het leger. Oekraïne heeft nog niet op het bericht gereageerd. Op Oekraïense kaarten van het front is nog steeds een gehucht in de provincie in handen van de Oekraïense strijdkrachten.
1 uur geledenLARISSA (ANP/AFP) - Het proces tegen 36 mogelijke verantwoordelijken voor de treinramp in Griekenland in februari 2023 is woensdag hervat. Een week geleden werd de eerste zitting in de overvolle rechtszaal zo chaotisch dat de zitting werd geschorst en uitgesteld.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie stelt aan de lidstaten voor akkoord te gaan met de uitbetaling van 45 miljard euro aan Oekraïne. Dat is de helft van de EU-lening van 90 miljard euro voor 2026 en 2027 die Hongarije nog steeds blokkeert. De Commissie gaat desondanks door met de benodigde voorbereidingen. Van die 45 miljard voor dit jaar is 28,3 miljard euro bestemd voor de Oekraïense drone-industrie, zegt Commissievoorzitter Ursula von der Leyen woensdag.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Nabestaanden van Virginia Giuffre hebben er bij koning Charles op aangedrongen om slachtoffers van de Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein te ontmoeten. "We dringen er bij koning Charles met klem op aan om ons en de slachtoffers te ontmoeten en te horen wat we te zeggen hebben", zeiden de broer en schoonzus van Giuffre in een verklaring aan BBC Newsnight.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk wil de banden met Europa en de Europese Unie weer verder aanhalen. Later dit jaar komt er een top die de samenwerking moet versterken, zei premier Keir Starmer. Het gaat hem vooral om economische samenwerking, maar ook om onder meer defensie, veiligheid en energie.
3 uur geleden