Luchthaven laat reizigers kiezen: kerosine of duurzame variant
ROTTERDAM (ANP) - Reizigers die een vliegticket boeken bij Rotterdam The Hague Airport kunnen voortaan hun uitstoot compenseren door te kiezen voor duurzame luchtvaartbrandstof (SAF). Deze biokerosine vermindert de uitstoot en is volgens luchtvaartdeskundige Joris Melkert van de TU Delft een van de "eerste en makkelijkste opties" om de luchtvaart te verduurzamen.
In de praktijk wordt niet direct SAF in het vliegtuig bijgetankt als een deel van de inzittenden daarvoor heeft gekozen. Deze biokerosine wordt ingezet in vliegtuigen die zich ergens in de wereld dicht bij fabrieken bevinden die de biobrandstof maken. Daardoor hoeft deze niet vervoerd te worden naar vliegvelden en wordt ook daarmee CO2 bespaard, legt de luchthaven uit. Een goed idee, reageert Melkert. "CO2-uitstoot is een wereldwijd probleem. Het maakt niet uit waar je die uit de atmosfeer haalt, want CO2 is overal."
Nederland heeft nog geen fabrieken die duurzame luchtvaartbrandstoffen produceren. Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat liet in december weten dat productie van biokerosine in Rotterdam in 2023 moet starten. In de jaren daarna komen er meer fabrieken bij. Voorlopig gebruiken de vliegtuigen uit Rotterdam daarom nog gewoon fossiele brandstoffen. Reizigers die voor SAF kiezen, verduurzamen dus wel andere vliegtuigen dan waar ze zelf in zitten.
Minder CO2-uitstoot
Voor een vliegticket van Rotterdam naar Londen betalen reizigers 18 euro bovenop hun ticketprijs als ze volledig op de zogeheten SAF willen vliegen. Een ticket van Rotterdam naar Barcelona kost ongeveer 69 euro extra. Bovendien kunnen reizigers er ook voor kiezen om een kleiner deel van hun brandstof te vervangen met de duurzamere variant. De luchthaven zegt voor dit model te kiezen, zodat de consument zelf kan kiezen of die duurzamer wil vliegen. Ook via KLM of via de website van Fly On SAF is het al mogelijk om de uitstoot van een vliegreis te compenseren met biobrandstof.
Met biokerosine kan al zeker 50 procent CO2-uitstoot bespaard worden. Met een andere vorm van SAF, synthetische kerosine, kan de uitstoot al ruim 80 procent minder zijn, legt Melkert uit. "Overstappen naar duurzame brandstof zorgt voor significant minder uitstoot." Of SAF uiteindelijk goedkoper wordt dan fossiele brandstoffen is erg afhankelijk van hoe snel fabrieken meer biologische brandstoffen gaan maken.
SAF is een verzamelnaam voor duurzame vliegtuigbrandstoffen. Het gaat dan om huidige opties zoals biokerosine, gehaald uit bijvoorbeeld plantaardige frituurvetten, en synthetische kerosine, gemaakt met afgevangen CO2. Maar in de toekomst kan ook waterstof een SAF zijn.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Bij plaatselijke dodenherdenkingen hebben meerdere burgemeesters maandagavond gewaarschuwd voor de staat van de samenleving en van de politiek. Daarin zien ze steeds meer extremisme.
11 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Negen demonstranten die maandagavond rond de dodenherdenking op de Dam zijn aangehouden, zijn weer op vrije voeten. Onder hen is activist Frank van der Linde. Dat meldt hun advocaat Willem Jebbink. Drie andere cliƫnten van Jebbink worden nog verhoord. Hij verwacht dat ook zij in het komende uur worden vrijgelaten.
15 minuten geledenWAGENINGEN (ANP) - In Wageningen heeft burgemeester Floor Vermeulen rond middernacht traditiegetrouw het Nationaal Bevrijdingsvuur aangestoken, als startsein voor de viering van de vrijheid op 5 mei. Vermeulen werd vergezeld door twee veteranen uit de Tweede Wereldoorlog: de 103-jarige Robbie Hall uit het Verenigd Koninkrijk en de 105-jarige Johan Geneuglijk uit Nederland. De plechtigheid was op het plein voor Hotel De Wereld, waar in 1945 werd onderhandeld over de Duitse capitulatie.
16 minuten geledenDEN HELDER (ANP) - Door een of meerdere steekpartijen in Den Helder zijn maandagavond twee mensen gewond geraakt en naar het ziekenhuis gebracht. De politie heeft drie verdachten aangehouden. Een van de gewonden is tevens verdachte, zei een woordvoerster. De politie zoekt nog uit wat er precies is gebeurd in de Noord-Hollandse havenstad.
17 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Zo'n vijfhonderd mensen bezochten maandagavond de alternatieve dodenherdenking in Den Haag, die dit jaar op het Lange Voorhout werd gehouden. Dat zag een verslaggever van het ANP. Het is de tweede keer dat deze herdenking is georganiseerd, onder anderen oud-ambtenaren en diplomaten zitten achter het initiatief.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op veel plaatsen in Nederland waren mensen maandagavond om 20.00 uur twee minuten stil voor iedereen die tijdens of na de Tweede Wereldoorlog is omgekomen in oorlogssituaties of bij vredesoperaties. Bij de Nationale Herdenking op de Dam in Amsterdam blies een trompettist het taptoesignaal, waarna de duizenden aanwezigen stilte in acht namen. Om 20.02 uur klonk het Wilhelmus.
4 uur geledenGILZE-RIJEN (ANP) - De zogenoemde bevrijdingsvluchten, waarbij helikopters van de luchtmacht langs de verschillende bevrijdingsfestivals gaan, gaan dinsdag gewoon door. Dat meldt een woordvoerster van de Luchtmacht. De vluchten vertrekken vanaf de vliegbasis Gilze-Rijen, die maandag enige tijd werd ontruimd door een verdachte situatie.
4 uur geleden