Luchthaven laat reizigers kiezen: kerosine of duurzame variant
ROTTERDAM (ANP) - Reizigers die een vliegticket boeken bij Rotterdam The Hague Airport kunnen voortaan hun uitstoot compenseren door te kiezen voor duurzame luchtvaartbrandstof (SAF). Deze biokerosine vermindert de uitstoot en is volgens luchtvaartdeskundige Joris Melkert van de TU Delft een van de "eerste en makkelijkste opties" om de luchtvaart te verduurzamen.
In de praktijk wordt niet direct SAF in het vliegtuig bijgetankt als een deel van de inzittenden daarvoor heeft gekozen. Deze biokerosine wordt ingezet in vliegtuigen die zich ergens in de wereld dicht bij fabrieken bevinden die de biobrandstof maken. Daardoor hoeft deze niet vervoerd te worden naar vliegvelden en wordt ook daarmee CO2 bespaard, legt de luchthaven uit. Een goed idee, reageert Melkert. "CO2-uitstoot is een wereldwijd probleem. Het maakt niet uit waar je die uit de atmosfeer haalt, want CO2 is overal."
Nederland heeft nog geen fabrieken die duurzame luchtvaartbrandstoffen produceren. Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat liet in december weten dat productie van biokerosine in Rotterdam in 2023 moet starten. In de jaren daarna komen er meer fabrieken bij. Voorlopig gebruiken de vliegtuigen uit Rotterdam daarom nog gewoon fossiele brandstoffen. Reizigers die voor SAF kiezen, verduurzamen dus wel andere vliegtuigen dan waar ze zelf in zitten.
Minder CO2-uitstoot
Voor een vliegticket van Rotterdam naar Londen betalen reizigers 18 euro bovenop hun ticketprijs als ze volledig op de zogeheten SAF willen vliegen. Een ticket van Rotterdam naar Barcelona kost ongeveer 69 euro extra. Bovendien kunnen reizigers er ook voor kiezen om een kleiner deel van hun brandstof te vervangen met de duurzamere variant. De luchthaven zegt voor dit model te kiezen, zodat de consument zelf kan kiezen of die duurzamer wil vliegen. Ook via KLM of via de website van Fly On SAF is het al mogelijk om de uitstoot van een vliegreis te compenseren met biobrandstof.
Met biokerosine kan al zeker 50 procent CO2-uitstoot bespaard worden. Met een andere vorm van SAF, synthetische kerosine, kan de uitstoot al ruim 80 procent minder zijn, legt Melkert uit. "Overstappen naar duurzame brandstof zorgt voor significant minder uitstoot." Of SAF uiteindelijk goedkoper wordt dan fossiele brandstoffen is erg afhankelijk van hoe snel fabrieken meer biologische brandstoffen gaan maken.
SAF is een verzamelnaam voor duurzame vliegtuigbrandstoffen. Het gaat dan om huidige opties zoals biokerosine, gehaald uit bijvoorbeeld plantaardige frituurvetten, en synthetische kerosine, gemaakt met afgevangen CO2. Maar in de toekomst kan ook waterstof een SAF zijn.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De SGP doet samen met VVD, CDA, BBB en ChristenUnie een nieuwe poging om de koning weer een rol te geven in het formatieproces. Aanleiding is het gedoe dat opnieuw is ontstaan rond een door de Tweede Kamer aangestelde informateur. D66'er Hans Wijers stapte op nadat een privébericht was uitgelekt waarin hij VVD-leider Dilan Yeşilgöz een feeks noemde.
40 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam wil de meldingsbereidheid rond antisemitisme vergroten. Dat staat in de dinsdag gepubliceerde Aanpak Antisemitisme. Ook moet er onder meer een Amsterdams-Jiddisch woordenboek komen. Dat "onderstreept niet alleen de langdurige aanwezigheid van de Joodse gemeenschap in de stad, maar ook de diepgaande invloed die zij heeft gehad op de ontwikkeling van de Amsterdamse taal en cultuur".
1 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De provincie Limburg en het Rijk zouden met partners over de grens in België en Duitsland moeten samenwerken om de wasbeer te bestrijden. Dat is noodzakelijk om te voorkomen dat de invasieve soort zich verder in Limburg en de rest van Nederland verspreidt, zeggen wetenschappers in een rapport dat de provincie en het ministerie van Landbouw (LVVN) lieten opstellen over het bestrijden van de wasbeer.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil onderzoeken hoe elke leerling op school gelijk kan worden behandeld, ongeacht de "levensbeschouwelijke richting" van een school. Dinsdagmiddag werd tot frustratie van de SGP en ChristenUnie een motie van de VVD hiervoor aangenomen. Volgens de christelijke partijen is dit "ongrondwettig en illiberaal" en strijdig met de vrijheid van onderwijs.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor woningbouw van 2030 tot en met 2035 is naar schatting nog 3,9 miljard euro nodig. Dat heeft adviesbureau Rebel berekend in opdracht van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Het geld zou nodig zijn om in die jaren ruim een miljoen woningen te bouwen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Inspectie Justitie en Veiligheid geeft toe dat zij fouten maakte in een onderzoek naar de geheime detentielocatie van Inez Weski (70). De voormalige advocate diende in oktober een klacht in tegen de inspectie. Die startte daarop een intern onderzoek.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Niels van der Laan en Jeroen Woe zijn uitgeroepen tot Mediapersonen van het Jaar. De makers van het populaire NPO 1-programma Even tot hier werden dinsdag onderscheiden met de bijbehorende wisselbeker in Beeld & Geluid in Hilversum. De prijs is een initiatief van mediavakblad BM.
3 uur geleden