Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

LTO: voorkom nieuw maatschappelijk probleem 'voedselarmoede'

LTO: voorkom nieuw maatschappelijk probleem 'voedselarmoede'

DEN HAAG (ANP) - Door de nieuwe eisen voor natuur, milieu, klimaat en dierenwelzijn zal ons voedsel "onvermijdelijk in prijs blijven stijgen", reageert Land- en Tuinbouworganisatie Nederland op de troonrede. LTO Nederland wil dat de politiek voorkomt dat "voedselarmoede een nieuw maatschappelijk probleem wordt."

"En zonder eerlijke en marktconforme vergoeding is er geen bestaanszekerheid voor boeren en tuinders", vervolgt LTO. De landbouwbranchevereniging wil dat de overheid een bijdrage gaat leveren aan onder meer de vergroening van de landbouw. "Als we onze voedselvoorziening verder blijven verduurzamen én willen dat gezond Nederlands voedsel ook in de toekomst betaalbaar blijft, dan zal de politiek deze verduurzaming financieel moeten ondersteunen", stelt LTO-voorzitter Sjaak van der Tak.

Ook wil LTO dat er in de miljoenennota voor volgend jaar een bedrag van 750 miljoen euro gereserveerd wordt voor natuurbeheer, ofwel de zogeheten ecosysteemdiensten die boeren leveren. "Vanuit de samenleving en de politiek wordt steeds meer ingezet op verduurzaming, maar een doordachte kabinetsvisie op wat dit voor onze voedselproductie betekent, ontbreekt", aldus Van der Tak.

Bezorgd

LTO heeft verder de indruk dat het kabinet in de miljoenennota "kleine stappen" zet, maar dat "echte investeringen in de toekomst" uitblijven. De organisatie wijst erop dat in de begroting voor 2024 ruim 1 miljard euro vrijgemaakt is om aanvragen voor de beëindigingsregelingen van boeren te financieren. "Het is goed dat boeren die er vrijwillig voor kiezen om hun bedrijfsvoering te stoppen, daartoe in staat worden gesteld. Het is echter van cruciaal belang dat boeren die hun bedrijf voort willen zetten, daartoe óók in staat worden gesteld", stelt LTO, dat ook ziet dat er op gebied van landbouw maar 30 miljoen euro uitgetrokken wordt voor investeringen in technische innovaties.

Glastuinbouw Nederland is bezorgd over onder meer de belastingplannen van de overheid. "Met name over de impact hiervan op de kleinere familiebedrijven", reageert de brancheorganisatie.

De belangenbehartiger voorziet dat groente en fruit door de overheidsmaatregelen "alleen maar duurder worden" voor de consument. "Daardoor wordt de groep mensen die geen geld heeft voor een gezonde maaltijd alleen maar groter. Dat is een zorgelijke ontwikkeling, want de zorgkosten worden hierdoor alleen maar duurder", aldus Glastuinbouw Nederland.

Meer uit Politiek

CDA en D66 willen de komende weken keuzes maken

DEN HAAG (ANP) - D66 en CDA willen de komende drie weken "echt keuzes maken", zeggen Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA) maandag na hun sessies over asiel en migratie. De partijen ontvingen verscheidene experts op dit gebied, die de beide voormannen "flink wat huiswerk" hebben meegegeven, aldus Jetten.

3 uur geleden
Verbouwing Binnenhof kost 2,7 miljard euro, zomer 2031 klaar

DEN HAAG (ANP) - De renovatie van het Binnenhof is nog duurder en duurt nog langer dan eerder gedacht. De megaverbouwing kost minstens 2,7 miljard euro en is in de zomer van 2031 klaar, is de nieuwste verwachting. Eerder ging het nog om een bedrag van 2 miljard euro.

8 uur geleden
Voorzitter staatscommissie over formatie: behoud de spreidingswet

DEN HAAG (ANP) - Richard van Zwol, de voorzitter van de staatscommissie achter een veelbesproken rapport over bevolkingsgroei, heeft onderhandelende partijen D66 en CDA geadviseerd de spreidingswet te behouden. Het huidige demissionaire kabinet-Schoof was juist van plan deze wet in te trekken, tot onvrede van onder andere de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG).

8 uur geleden
Roemer: kabinet houdt misbruik arbeidsmigranten in stand

DEN HAAG (ANP) - Het plan van het demissionaire kabinet om werkgevers toch toe te staan inhoudingen te doen op het minimumloon van arbeidsmigranten, is volgens Emile Roemer "spijtig". "Hiermee houd je in stand dat er ongelooflijk misbruik gemaakt kan worden", zei hij maandagochtend voor zijn ontmoeting met informateur Sybrand Buma en partijleiders Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA).

9 uur geleden
Van Oosten wil religieuze uitingen boa's bij wet verbieden

DEN HAAG (ANP) - Justitieminister Foort van Oosten gaat werken aan een wet om te verbieden dat buitengewoon opsporingsambtenaren (boa's) zichtbare religieuze uitingen dragen. Dat doet hij na een zeer kritisch advies van de Raad van State. Die stelde dat er geen wettelijke grondslag was voor het besluit dat de VVD-bewindsman hierover wilde nemen.

10 uur geleden
Van der Lee (GL-PvdA) doet opnieuw gooi naar Kamervoorzitterschap

DEN HAAG (ANP) - Tom van der Lee (GroenLinks-PvdA) doet opnieuw een poging voorzitter te worden van de Tweede Kamer. In een brief aan de Kamerleden waarin hij zich kandidaat stelt, zegt hij "betekenisvol" te willen bijdragen aan het verbeteren van de politieke cultuur.

1 dag geleden
PVV'er Martin Bosma wil door als voorzitter Tweede Kamer

DEN HAAG (ANP) - Martin Bosma wil verder als voorzitter van de Tweede Kamer, en hoopt dat de nieuwe Tweede Kamer kiest voor "rust en continuïteit". Dat schrijft de PVV'er in een brief waarin hij zich opnieuw kandidaat stelt voor de functie die hij sinds december 2023 bekleedt.

1 dag geleden