'Londen negeerde mogelijke Russische bemoeienis met referendum'
LONDEN (ANP) - De Britse regering heeft de ogen gesloten voor mogelijke Russische bemoeienis met het referendum over de brexit. Dat meldt een Britse parlementscommissie bij de presentatie van een langverwacht 'Ruslandrapport'.
De publicatie van het rapport heeft meer dan een jaar op zich laten wachten. Dat uitstel leidde volgens Britse media tot speculatie dat het rapport de regering in verlegenheid had kunnen brengen in de aanloop naar de parlementsverkiezingen.
De regering kreeg inderdaad een flinke tik op de vingers bij de presentatie. "Het rapport onthult dat niemand binnen de regering wist of Rusland zich bemoeide met het referendum of dat wilde doen, omdat ze het niet wilden weten", zei een commissielid.
Verbazingwekkend
"We kregen te horen dat ze geen bewijs hadden gezien. Maar dat is betekenisloos als er niet naar is gezocht", aldus parlementariër Stewart Hosie. De commissie vindt het volgens hem "verbazingwekkend" dat geen pogingen zijn gedaan zo'n onderzoek in te stellen.
De Britse regering zou zich pas bewust zijn geworden van het gevaar toen berichten opdoken over Russische bemoeienis met de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Toen zou zijn geprobeerd de Democratische rivaal van Donald Trump tegen te werken.
Het Ruslandrapport lekte dinsdag al voor de presentatie uit via een website. De commissie schrijft dat het Verenigd Koninkrijk "duidelijk een doelwit is" voor Russische desinformatiecampagnes en pogingen tot politieke beïnvloeding.
Rusland ontkent
Zo zou in openbare bronnen "geloofwaardige" informatie te vinden zijn over mogelijke Russische bemoeienis met een ander referendum in 2014, toen de Schotten stemden over de vraag of ze zich wilden afscheiden van het Verenigd Koninkrijk.
Rusland ontkent dat het probeert democratische processen in andere landen te beïnvloeden. "We doen dat soort dingen niet en we tolereren het ook niet als andere landen proberen zich te mengen in onze politieke aangelegenheden", zei een woordvoerder van het Kremlin volgens persbureau Tass.
De Britse politicus Nigel Farage voelt zich vrijgepleit door het rapport. De bekende brexiteer schrijft op Twitter dat nu is aangetoond dat de Russen zich niet bemoeiden met hem of de Leave-campagne. "Het was allemaal een hoax. En nu moeten excuses worden aangeboden."
Meer uit Buitenland
BOEDAPEST (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Hongarije houdt in april parlementsverkiezingen. De Fidesz-partij van de langzittende premier Viktor Orbán heeft dit keer een geduchte rivaal in oppositiepartij Tisza van Peter Magyar en staat achter in de peilingen.
4 minuten geledenOSLO (ANP) - Een man die vorig jaar dreigde het Koninklijk Paleis in Oslo op te blazen, is veroordeeld tot 120 dagen gevangenisstraf. Hij is ook schuldig bevonden aan verschillende andere bedreigingen, melden Noorse media.
11 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Deense minister van Buitenlandse Zaken, Lars Løkke Rasmussen, ontmoet woensdag niet alleen zijn Amerikaanse ambtgenoot Marco Rubio in het Witte Huis. Volgens Rasmussen wil ook vicepresident JD Vance de gesprekken over Groenland bijwonen. Ook de Groenlandse minister Vivian Motzfeldt reist af naar Washington.
13 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft het internet afgesloten om "terroristische operaties" te stoppen, heeft minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi gezegd in een interview met Al Jazeera. Er is internationaal veel kritiek op. Door het internet af te sluiten, is het harde optreden van de Iraanse autoriteiten tegen de betogers gedeeltelijk aan het zicht van de buitenwereld onttrokken.
1 uur geledenKYIV (ANP) - De nachtelijke Russische drone- en raketaanvallen op Oekraïne waren vooral gericht tegen de energiesector. Dat meldde de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, die aangaf dat in de regio Kyiv honderdduizenden huishoudens zonder stroom zitten.
1 uur geledenBANGALORE (ANP/DPA/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz denkt dat de huidige onrust het einde kan inluiden van de Iraanse machthebbers. "Als een regime alleen aan de macht kan blijven door geweld te gebruiken, dan is het in feite afgelopen met ze", stelde hij tijdens een bezoek aan India. De bondskanselier concludeerde ook dat het mogelijk "de laatste dagen en weken" zijn van het Iraanse regime.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR/DPA) - Russische aanvallen hebben in Oekraïne het leven gekost aan zeker vier personen. Ook raakten op meerdere plekken in het land personen gewond. Door schade aan infrastructuur moest in delen van hoofdstad Kyiv de stroom worden uitgeschakeld.
4 uur geleden