Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Londen negeerde mogelijke Russische bemoeienis met referendum'

'Londen negeerde mogelijke Russische bemoeienis met referendum'

LONDEN (ANP) - De Britse regering heeft de ogen gesloten voor mogelijke Russische bemoeienis met het referendum over de brexit. Dat meldt een Britse parlementscommissie bij de presentatie van een langverwacht 'Ruslandrapport'.

De publicatie van het rapport heeft meer dan een jaar op zich laten wachten. Dat uitstel leidde volgens Britse media tot speculatie dat het rapport de regering in verlegenheid had kunnen brengen in de aanloop naar de parlementsverkiezingen.

De regering kreeg inderdaad een flinke tik op de vingers bij de presentatie. "Het rapport onthult dat niemand binnen de regering wist of Rusland zich bemoeide met het referendum of dat wilde doen, omdat ze het niet wilden weten", zei een commissielid.

Verbazingwekkend

"We kregen te horen dat ze geen bewijs hadden gezien. Maar dat is betekenisloos als er niet naar is gezocht", aldus parlementariër Stewart Hosie. De commissie vindt het volgens hem "verbazingwekkend" dat geen pogingen zijn gedaan zo'n onderzoek in te stellen.

De Britse regering zou zich pas bewust zijn geworden van het gevaar toen berichten opdoken over Russische bemoeienis met de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Toen zou zijn geprobeerd de Democratische rivaal van Donald Trump tegen te werken.

Het Ruslandrapport lekte dinsdag al voor de presentatie uit via een website. De commissie schrijft dat het Verenigd Koninkrijk "duidelijk een doelwit is" voor Russische desinformatiecampagnes en pogingen tot politieke beïnvloeding.

Rusland ontkent

Zo zou in openbare bronnen "geloofwaardige" informatie te vinden zijn over mogelijke Russische bemoeienis met een ander referendum in 2014, toen de Schotten stemden over de vraag of ze zich wilden afscheiden van het Verenigd Koninkrijk.

Rusland ontkent dat het probeert democratische processen in andere landen te beïnvloeden. "We doen dat soort dingen niet en we tolereren het ook niet als andere landen proberen zich te mengen in onze politieke aangelegenheden", zei een woordvoerder van het Kremlin volgens persbureau Tass.

De Britse politicus Nigel Farage voelt zich vrijgepleit door het rapport. De bekende brexiteer schrijft op Twitter dat nu is aangetoond dat de Russen zich niet bemoeiden met hem of de Leave-campagne. "Het was allemaal een hoax. En nu moeten excuses worden aangeboden."

Meer uit Buitenland

Netanyahu beveelt verdere uitbreiding bufferzone Zuid-Libanon

JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft het leger opdracht gegeven de bestaande veiligheidszone in het zuiden van Libanon uit te breiden. "Dit is bedoeld om de dreiging van een invasie door Hezbollah-militanten definitief te neutraliseren en om beschietingen met antitankraketten bij de grens weg te houden", zei hij in een videoverklaring.

34 minuten geleden
Netanyahu verdedigt besluit om patriarch te stoppen voor kerk

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft kritiek van de hand gewezen op het beletten van een kardinaal in Jeruzalem om een mis op te dragen in de Heilig Grafkerk. De kardinaal die als Latijns patriarch hoofd van de rooms-katholieke kerk in de regio is, mocht niet naar binnen.

1 uur geleden
Amerikaanse universiteit Beiroet alleen online na dreiging Iran

BEIROET (ANP/AFP) - De in het Midden-Oosten beroemde American University of Beirut (AUB) verzorgt het onderwijs voor op zijn minst twee dagen enkel online. De Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde heeft gedreigd Amerikaanse universiteiten in de regio als doelwit te nemen.

2 uur geleden
Finland meldt schending van het luchtruim door drones

HELSINKI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Finland heeft melding gemaakt van een schending van het luchtruim door drones. Die vond plaats in het zuidoosten van het land.

5 uur geleden
Paus Leo veroordeelt fel leiders die oorlog beginnen

VATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft op Palmzondag tienduizenden mensen toegesproken op het Sint-Pietersplein in het Vaticaan. Hij haalde fel uit naar "leiders die oorlogen beginnen met hun handen vol bloed". Hij noemde het conflict in het Midden-Oosten "afschuwelijk" en beklemtoonde dat Jezus niet kan worden misbruikt om oorlogen te rechtvaardigen. En God hoort geen gebeden van leiders die oorlog ontketenen.

5 uur geleden
Meer arrestaties na plaatsing explosief bij bank in Parijs

PARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Franse autoriteiten hebben nog twee arrestaties verricht na een kennelijke poging om een aanslag te plegen bij de Bank of America in Parijs. Ook is de detentie verlengd van de minderjarige verdachte die zaterdag was opgepakt, melden aanklagers.

6 uur geleden
Politie Israël verhindert opdragen mis door patriarch Jeruzalem

JERUZALEM/ROME/PARIJS (ANP/AFP) - De Israëlische politie heeft in de oude stad van Jeruzalem het hoofd van de rooms-katholieke kerk in het Midden-Oosten, de Latijnse patriarch van Jeruzalem kardinaal Pierbattista Pizzaballa, verhinderd de mis op te dragen. Hij zou dat op Palmzondag in de Heilig Grafkerk doen.

6 uur geleden