'Londen negeerde mogelijke Russische bemoeienis met referendum'
LONDEN (ANP) - De Britse regering heeft de ogen gesloten voor mogelijke Russische bemoeienis met het referendum over de brexit. Dat meldt een Britse parlementscommissie bij de presentatie van een langverwacht 'Ruslandrapport'.
De publicatie van het rapport heeft meer dan een jaar op zich laten wachten. Dat uitstel leidde volgens Britse media tot speculatie dat het rapport de regering in verlegenheid had kunnen brengen in de aanloop naar de parlementsverkiezingen.
De regering kreeg inderdaad een flinke tik op de vingers bij de presentatie. "Het rapport onthult dat niemand binnen de regering wist of Rusland zich bemoeide met het referendum of dat wilde doen, omdat ze het niet wilden weten", zei een commissielid.
Verbazingwekkend
"We kregen te horen dat ze geen bewijs hadden gezien. Maar dat is betekenisloos als er niet naar is gezocht", aldus parlementariër Stewart Hosie. De commissie vindt het volgens hem "verbazingwekkend" dat geen pogingen zijn gedaan zo'n onderzoek in te stellen.
De Britse regering zou zich pas bewust zijn geworden van het gevaar toen berichten opdoken over Russische bemoeienis met de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Toen zou zijn geprobeerd de Democratische rivaal van Donald Trump tegen te werken.
Het Ruslandrapport lekte dinsdag al voor de presentatie uit via een website. De commissie schrijft dat het Verenigd Koninkrijk "duidelijk een doelwit is" voor Russische desinformatiecampagnes en pogingen tot politieke beïnvloeding.
Rusland ontkent
Zo zou in openbare bronnen "geloofwaardige" informatie te vinden zijn over mogelijke Russische bemoeienis met een ander referendum in 2014, toen de Schotten stemden over de vraag of ze zich wilden afscheiden van het Verenigd Koninkrijk.
Rusland ontkent dat het probeert democratische processen in andere landen te beïnvloeden. "We doen dat soort dingen niet en we tolereren het ook niet als andere landen proberen zich te mengen in onze politieke aangelegenheden", zei een woordvoerder van het Kremlin volgens persbureau Tass.
De Britse politicus Nigel Farage voelt zich vrijgepleit door het rapport. De bekende brexiteer schrijft op Twitter dat nu is aangetoond dat de Russen zich niet bemoeiden met hem of de Leave-campagne. "Het was allemaal een hoax. En nu moeten excuses worden aangeboden."
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP/RTR) - Minstens zeven mensen zijn omgekomen na de ontsporing van twee hogesnelheidstreinen in het zuiden van Spanje, berichten diverse Spaanse media waaronder de zender TVE. Eerder meldde de Spaanse politie twee doden, wat al snel werd aangepast naar vijf. Een onbekend aantal mensen zit vast.
9 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De extra EU-top over de situatie in Groenland is donderdag, bevestigen bronnen. De EU-regeringsleiders worden door voorzitter van de EU-leiders António Costa naar Brussel geroepen om een gezamenlijke strategie te bepalen. De Amerikaanse president Donald Trump is met extra importtarieven aan de landen die de afgelopen dagen militairen naar Groenland hebben gestuurd een stap te ver gegaan.
36 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-regeringsleiders komen op korte termijn voor een extra top bijeen "gezien de ernst van de recente ontwikkelingen", heeft voorzitter van de EU-leiders António Costa zondagavond bekendgemaakt. Dat deed hij na afloop van het ingelaste overleg met de EU-ambassadeurs over Groenland.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Europese regeringen overwegen de Verenigde Staten te treffen met tarieven ter waarde van 93 miljard euro. De mogelijke strafmaatregel is een reactie op de dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump aan het adres van NAVO-bondgenoten die zich verzetten tegen zijn poging Groenland over te nemen. Dat meldt de Britse zakenkrant The Financial Times (FT).
1 uur geledenSANTIAGO (ANP/AFP) - De Chileense president Gabriel Boric heeft de noodtoestand afgekondigd in twee regio's die geteisterd worden door bosbranden. Er zijn al zestien doden gevallen, terwijl ruim 50.000 mensen geadviseerd is te evacueren, meldt minister van Veiligheid Luis Cordero.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-baas Rutte meldt dat hij heeft gesproken met de Amerikaanse president Donald Trump over de veiligheidssituatie in Groenland en het Noordpoolgebied. "We blijven hieraan werken en ik kijk ernaar uit hem later deze week in Davos te ontmoeten", aldus Rutte op X, zonder details te geven.
4 uur geledenCAÏRO (ANP/RTR) - De Syrische regering en de door Washington gesteunde, door Koerden geleide Syrische Democratische Strijdkrachten (SDF) zijn een staakt-het-vuren overeengekomen. Volgens Syrische staatsmedia geldt het bestand onmiddellijk. De wapenstilstand volgt op dagen van gevechten, waarbij het leger oprukte naar door Koerden bezette gebieden in het noordoosten van Syrië.
5 uur geleden