Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Lokalen groeien en worden opnieuw verreweg de grootste

Lokalen groeien en worden opnieuw verreweg de grootste

DEN HAAG (ANP) - Lokale partijen lijken weer veruit de grootste te worden bij de gemeenteraadsverkiezingen. Na het tellen van ruim twee derde van de stemmen komen de lokalen uit op 38,6 procent van de stemmen, blijkt uit voorlopige uitslagen van de Verkiezingsdienst van het ANP.

Bij de gemeenteraadsverkiezingen in 2018 waren de lokalen ook al de grote winnaars. Toen kwamen ze uit op 32,3 procent. In ongeveer driekwart van de gemeenten regeerde de afgelopen tijd een partij die niet op landelijk niveau meedoet. Al bijna twee decennia groeit het percentage stemmers op lokale partijen. Ook in grote steden als Rotterdam en Den Haag won een lokale partij.

Bij de landelijke partijen zal de VVD waarschijnlijk weer de grootste worden. Maar de partij verliest wel. De partij van Mark Rutte komt in deze tussenstand uit op 11,5 procent van de stemmen. In 2018 kreeg ze nog meer dan 13 procent van de kiezers achter zich.

Zoals verwacht verliest het CDA, maar veel minder dan vooraf verwacht. Partijleider Wopke Hoekstra zei in een eerste reactie dat de exitpolls "beter dan verwacht" waren. Zijn partij gaat in deze tussenstand van ruim 13 procent van de stemmen vier jaar geleden naar 12,1 procent.

Ook is er verlies voor de SP. De partij had te maken met een interne ruzie met de jongerenbeweging. In Oss, de bakermat van de partij, is ze niet meer de grootste. De Lokale partij Voor de Gemeenschap kwam hier als grootste uit de bus. SP-partijleider Lilian Marijnissen zei zich zorgen te maken over de lage opkomst.

De meeste landelijke partijen blijven stabiel. Ze zullen uitkomen op een heel kleine winst of een heel klein verlies lijden. Het gaat dan om D66, PvdA, GroenLinks en DENK. De PvdA stevent af om de grootste in Amsterdam te worden. Ook de ChristenUnie blijft vrijwel hetzelfde. De SGP staat op beperkte winst.

Extreem rechts doet het niet bijzonder goed. De PVV staat op verlies. Forum voor Democratie doet voor het eerst mee en sleept enkele tientallen zetels binnen.

In totaal zijn bij deze verkiezingen ruim 8200 raadszetels te verdelen over 333 gemeenten.

Meer uit Politiek

Wilders wil verkenning uitstellen tot alle stemmen zijn geteld

DEN HAAG (ANP) - PVV-leider Geert Wilders wil dat de verkenningsfase van de formatie pas start als alle stemmen zijn geteld. Vrijdag zouden alle fractievoorzitters samenkomen met Tweede Kamervoorzitter Martin Bosma om een verkenner aan te stellen. Maar de PVV en D66 liggen nog zo dicht bij elkaar dat nog niet valt te zeggen welke partij de grootste is.

1 dag geleden
D66 ook op Bonaire de grootste partij, ChristenUnie wordt tweede

KRALENDIJK (ANP) - Ook op Bonaire is D66 de grootste partij geworden tijdens de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Op het eiland hebben 745 mensen op D66 gestemd. In totaal brachten 3355 mensen hun stem uit.

1 dag geleden
Bikker blij met behoud derde zetel: ontzettend stevige prestatie

DEN HAAG (ANP) - Mirjam Bikker is "dankbaar en vrolijk wakker geworden", vertelde de ChristenUnie-leider bij de eerste fractievergadering na de uitslagenavond. Waar de partij woensdagavond "vreesde dat een derde zetel er niet in zat", bleek in de loop van de nacht dat de ChristenUnie haar derde zetel waarschijnlijk toch behoudt.

1 dag geleden
GroenLinks-PvdA kiest maandag nieuwe leider

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA neemt maandag een besluit over een nieuwe partijleider. "De kandidatuur is vanaf nu open", zei Kamerlid Kati Piri in Den Haag.

1 dag geleden
Nipte meerderheid in prognose voor behoud spreidingswet

DEN HAAG (ANP) - Uit de voorlopige prognose van de verkiezingsdienst van het ANP is op te maken dat er een nipte meerderheid van 77 zetels is voor het behoud van de spreidingswet. Dat zijn partijen die eerder voor de wet hebben gestemd of in het partijprogramma hebben staan de wet te willen behouden. Het huidige demissionaire kabinet-Schoof wil de spreidingswet intrekken. Of dat plan wordt doorgezet, hangt waarschijnlijk af van de afspraken die worden gemaakt in de formatie.

1 dag geleden
Uitslag cruciale briefstemmen laat nog dagen op zich wachten

DEN HAAG (ANP) - De verkiezingsuitslagen van Nederlanders die hun stem vanuit het buitenland hebben uitgebracht, worden op zijn vroegst maandagavond verwacht. Een woordvoerster van de gemeente Den Haag laat dat weten. De stemmen kunnen doorslaggevend zijn voor welke partij de grootste wordt: D66 of PVV. Den Haag is verantwoordelijk voor het verwerken van deze stemmen.

1 dag geleden
JA21 verliest senaatszetel aan weggelopen lid op plek Nanninga

DEN HAAG (ANP) - JA21 verliest een zetel in de Eerste Kamer omdat de plek die Annabel Nanninga verlaat om naar de Tweede Kamer te gaan, wordt ingenomen door Toine Beukering, die vorig jaar uit onvrede uit de partij is gestapt. Als vierde op de lijst van JA21 voor de Eerste Kamer maakt hij als eerste aanspraak op die zetel. "Ik ga het doen, ik ga die zetel innemen", zegt hij telefonisch tegen het ANP. Dat zal hij doen als onafhankelijke fractie.

1 dag geleden