Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Lithiumexpert: grote brand Fremantle Highway had niet gehoeven

Lithiumexpert: grote brand Fremantle Highway had niet gehoeven

ZWAAG (ANP) - De grote brand op vrachtschip Fremantle Highway had voorkomen kunnen worden met het juiste blussysteem aan boord, claimt althans Cor Meedendorp, directeur van FIFI4Marine. Zijn bedrijf is gespecialiseerd in het bestrijden van lithiumbranden aan boord van schepen. De onderneming begint nu ook met het installeren van blussystemen in parkeergarages, waar elektrische auto's staan en worden opgeladen.

Volgens de lithiumexpert zijn er grote investeringen nodig om vrachtschepen brandveilig te maken. "En degene die beslist is meestal niet de techneut, dat is degene die achter de rekenmachine zit", stelt Meedendorp. "Als je als rederij 50 of 100 schepen hebt en je moet per schip 2 tot 3 miljoen euro gaan investeren om een ander blussysteem te installeren, dan is het vaak voordeliger om je verzekeringspremie wat hoger te houden. En 'gewoon' te accepteren dat één keer in de tien jaar een van je schepen afbrandt", vervolgt hij.

'Een beetje wars'

FIFI4Marine, gevestigd in het Noord-Hollandse Zwaag, is zeven jaar geleden begonnen met de ontwikkeling van een geautomatiseerd, onbemand blussysteem. "Het systeem reageert direct na de detectie van gas en temperatuur. De brand wordt voordat deze zich kan ontwikkelen geblust met een biologisch schuim. Het geeft geen vervuiling of corrosie, het is PFAS-vrij en er komen geen giftige dampen vanaf. Je grijpt in voordat de brand zich ontwikkelt tot een onbeheersbaar niveau", stelt de oprichter.

Het spul, dat lijkt op scheerschuim, wordt via leidingen verplaatst naar de plek waar het nodig is. Volgens Meedendorp is Nederland "een beetje wars" van het gebruik van schuim omdat dit tot nu toe allemaal erg chemisch en schadelijk voor het milieu is.

Vooral in parkeergarages

Inmiddels heeft FIFI4Marine ongeveer twintig zeeschepen en luxe jachten uitgerust met zijn blussystemen. Negen daarvan zijn zogeheten roro-schepen van de Italiaanse rederij Grimaldi. "Nummer tien en elf zijn nu in productie."

Het bedrijf gaat de systemen nu ook installeren in parkeergarages. "We zijn bezig met een groot project in Rotterdam en we zijn in gesprek over een parkeergarage in Den Haag." Brandweer Nederland uitte onlangs zijn zorgen over branden in elektrische auto's, die nauwelijks te blussen zijn. Dat is vooral in parkeergarages een probleem.

Samenwerking noodzakelijk

Volgens Meedendorp is dit op te lossen. "Door 24/7 te monitoren kunnen we onbemand direct ingrijpen. Met sensoren aangesloten op onze controlesystemen weten we precies wat er gebeurt op welke parkeerplaats. Bij brand activeren we ook de twee naastgelegen plekken. We brengen dan heel kort schuim aan zodat we zeker weten dat vlammen uit de eerste auto niet overslaan." Met behulp van de brandweer kan daarna het voertuig op een speciaal rolsysteem of via het automatische parkeersysteem naar buiten gebracht worden.

FIFI4Marine benadrukt dat samenwerking met de Brandweer noodzakelijk is.

Meer uit Financieel

Senaat keurt Miran goed voor bestuursfunctie Federal Reserve

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Senaat heeft met een nipte meerderheid gestemd om Trump-adviseur Stephan Miran te benoemen als bestuurslid van de Federal Reserve. De stemming in de door Republikeinen gecontroleerde Senaat eindigde in 48-47.

2 uur geleden
Beursrecords op Wall Street, Tesla stijgt na aandelenkoop Musk

NEW YORK (ANP) - De stemming zat er maandag goed in op Wall Street, waar de beursgraadmeters nieuwe records bereikten. Dat gebeurde nadat president Donald Trump had gemeld dat de handelsgesprekken met China voorspoedig verliepen. Autofabrikant Tesla (plus 3,6 procent) ging verder omhoog na de bekendmaking dat topman Elon Musk voor ongeveer 1 miljard dollar aan aandelen van zijn eigen bedrijf heeft gekocht. Vrijdag boekte het aandeel Tesla al een verrassende koerswinst van ruim 7 procent.

7 uur geleden
Goudprijs stijgt naar nieuw recordniveau

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De goudprijs heeft maandag een nieuw recordniveau bereikt, na vier weken op rij te zijn gestegen. De prijs van goud is dit jaar met ongeveer 40 procent opgelopen en behoort daarmee tot de best presterende grondstoffen.

8 uur geleden
KLM weet nog niet hoeveel vluchten worden geschrapt om staking

SCHIPHOL (ANP) - KLM zegt nog altijd niet te weten wat de staking woensdag bij het grondpersoneel van de luchtvaartmaatschappij op Schiphol betekent voor de vluchten en passagiers. Eerder maandag was op de website van Schiphol al te zien dat KLM voor die dag vele tientallen vluchten heeft geschrapt.

10 uur geleden
Chipfondsen stuwen AEX omhoog bij start nieuwe beursweek

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse beurs is de eerste handelsdag van de week positief geëindigd, geholpen door groen gekleurde koersenborden op Wall Street. Vooral de chipbedrijven ASML, ASMI en Besi deden goede zaken, met koerswinsten tot 6 procent.

12 uur geleden
Nederlandse rederij werkt aan berging vastgelopen vrachtschip

DELFZIJL (ANP) - De Nederlandse rederij van een vrachtschip dat onlangs vast kwam te zitten ten noorden van Canada werkt momenteel aan een plan om het schip los te maken. Dit bevestigt een woordvoerder van de rederij, Wagenborg uit het Groningse Delfzijl, na berichtgeving door onder andere RTV Noord.

12 uur geleden
VS en China sluiten raamwerkovereenkomst over TikTok

MADRID (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten en de Chinese eigenaren van socialmediaplatform TikTok hebben een 'raamwerkakkoord' bereikt om een deel van het socialmediaplatform over te nemen, heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent maandag gezegd.

13 uur geleden