Lithiumexpert: grote brand Fremantle Highway had niet gehoeven
ZWAAG (ANP) - De grote brand op vrachtschip Fremantle Highway had voorkomen kunnen worden met het juiste blussysteem aan boord, claimt althans Cor Meedendorp, directeur van FIFI4Marine. Zijn bedrijf is gespecialiseerd in het bestrijden van lithiumbranden aan boord van schepen. De onderneming begint nu ook met het installeren van blussystemen in parkeergarages, waar elektrische auto's staan en worden opgeladen.
Volgens de lithiumexpert zijn er grote investeringen nodig om vrachtschepen brandveilig te maken. "En degene die beslist is meestal niet de techneut, dat is degene die achter de rekenmachine zit", stelt Meedendorp. "Als je als rederij 50 of 100 schepen hebt en je moet per schip 2 tot 3 miljoen euro gaan investeren om een ander blussysteem te installeren, dan is het vaak voordeliger om je verzekeringspremie wat hoger te houden. En 'gewoon' te accepteren dat één keer in de tien jaar een van je schepen afbrandt", vervolgt hij.
'Een beetje wars'
FIFI4Marine, gevestigd in het Noord-Hollandse Zwaag, is zeven jaar geleden begonnen met de ontwikkeling van een geautomatiseerd, onbemand blussysteem. "Het systeem reageert direct na de detectie van gas en temperatuur. De brand wordt voordat deze zich kan ontwikkelen geblust met een biologisch schuim. Het geeft geen vervuiling of corrosie, het is PFAS-vrij en er komen geen giftige dampen vanaf. Je grijpt in voordat de brand zich ontwikkelt tot een onbeheersbaar niveau", stelt de oprichter.
Het spul, dat lijkt op scheerschuim, wordt via leidingen verplaatst naar de plek waar het nodig is. Volgens Meedendorp is Nederland "een beetje wars" van het gebruik van schuim omdat dit tot nu toe allemaal erg chemisch en schadelijk voor het milieu is.
Vooral in parkeergarages
Inmiddels heeft FIFI4Marine ongeveer twintig zeeschepen en luxe jachten uitgerust met zijn blussystemen. Negen daarvan zijn zogeheten roro-schepen van de Italiaanse rederij Grimaldi. "Nummer tien en elf zijn nu in productie."
Het bedrijf gaat de systemen nu ook installeren in parkeergarages. "We zijn bezig met een groot project in Rotterdam en we zijn in gesprek over een parkeergarage in Den Haag." Brandweer Nederland uitte onlangs zijn zorgen over branden in elektrische auto's, die nauwelijks te blussen zijn. Dat is vooral in parkeergarages een probleem.
Samenwerking noodzakelijk
Volgens Meedendorp is dit op te lossen. "Door 24/7 te monitoren kunnen we onbemand direct ingrijpen. Met sensoren aangesloten op onze controlesystemen weten we precies wat er gebeurt op welke parkeerplaats. Bij brand activeren we ook de twee naastgelegen plekken. We brengen dan heel kort schuim aan zodat we zeker weten dat vlammen uit de eerste auto niet overslaan." Met behulp van de brandweer kan daarna het voertuig op een speciaal rolsysteem of via het automatische parkeersysteem naar buiten gebracht worden.
FIFI4Marine benadrukt dat samenwerking met de Brandweer noodzakelijk is.
Meer uit Financieel
MOSKOU (ANP/RTR) - Het bedrijf dat de TurkStream-pijpleiding tussen Rusland en Turkije beheert, verhuist van Nederland naar Hongarije. Dat zei de Hongaarse buitenlandminister Péter Szijjártó tijdens zijn bezoek aan Moskou.
58 minuten geledenMÜNCHEN (ANP) - Het Duitse autoconcern BMW krijgt een nieuwe bestuursvoorzitter. Milan Nedeljkovic, de huidige productiechef, neemt in mei volgend jaar de hoogste functie over van topman Oliver Zipse (61). Zijn contract loopt dan af. Nedeljkovic krijgt de ingewikkelde taak om BMW verder door het elektrificatieproces van het concern te loodsen.
1 uur geledenGENÈVE (ANP/BLOOMBERG) - Internationale luchtvaartmaatschappijen verwachten in 2026 in totaal 5,2 miljard passagiers te vervoeren. Dat is een nieuw record, meldt de internationale brancheorganisatie voor de luchtvaart IATA. Ook verwachten wereldwijde luchtvaartmaatschappijen volgend jaar een recordwinst van 41 miljard dollar (ruim 35 miljard euro).
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR/AFP) - De Europese Commissie gaat onderzoek doen naar Google en mogelijke schendingen van concurrentieregels bij overviews die worden gemaakt met behulp van kunstmatige intelligentie (AI). Dit zijn door AI gemaakte samenvattingen die bovenaan zoekresultaten verschijnen.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Wolters Kluwer en RELX behoorden dinsdag tot de stijgers op de Amsterdamse beurs. De twee dataleveranciers werden door Deutsche Bank op de kooplijst gezet. Beleggers bleven verder voorzichtig in afwachting van het rentebesluit van de Federal Reserve. De Amerikaanse centrale bank begint later op de dag aan zijn tweedaagse beleidsvergadering en zal naar verwachting woensdag de rente in de Verenigde Staten opnieuw verlagen om de grootste economie ter wereld te ondersteunen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werkgeversorganisaties pleiten voor minder forse loonsverhogingen in nieuwe cao's dan in de afgelopen jaren. Bedrijven dreigen door de oplopende loonkosten te weinig geld over te houden voor investeringen en innovatie, stellen de AWVN, VNO-NCW en MKB-Nederland. In plaats van "forse generieke" cao-afspraken willen ze overeenkomsten waarbij meer aandacht is voor variabele beloningen. Die kunnen oplopen als de prestaties goed zijn, maar in mindere tijden zit de werkgever niet met hoge kosten.
4 uur geledenTIANJIN (ANP/AFP/DPA) - China heeft dinsdag een voormalige topbankier geëxecuteerd vanwege een grote corruptiezaak. Ex-topmanager Bai Tianhui was schuldig bevonden aan het aannemen van omgerekend 134 miljoen euro aan smeergeld. Volgens Chinese staatsmedia is zijn executie het gevolg van die hoge sommen aan smeergeld.
4 uur geleden