Linkse partijen willen dat anticonceptie vanaf 2022 gratis is
DEN HAAG (ANP) - GroenLinks, PvdA en SP willen dat de pil en andere anticonceptiemiddelen die via de huisarts verkrijgbaar zijn, gratis worden. De drie linkse partijen hebben daartoe een voorstel voor een wetswijziging ingediend bij de Tweede Kamer. Als die wordt aangenomen, zou de regeling al begin volgend jaar ingaan. Condooms vallen niet onder het voorstel.
In februari nam de Tweede Kamer al een motie van de PvdA aan die ertoe moest leiden dat deze anticonceptiemiddelen weer in het basispakket van de zorgverzekering zouden terugkomen. Die waren daar in 2011 uit gehaald, omdat er geen medische noodzaak voor is. Alleen vrouwen onder de 18 jaar krijgen de pil nog helemaal vergoed. Omdat het kabinet demissionair is, wilde de staatssecretaris van Volksgezondheid nog geen besluit nemen over de motie.
De drie linkse partijen willen daar niet meer op wachten, melden ze woensdag. Ze stellen nu een andere regeling voor die sneller kan worden uitgevoerd. Ze willen dat vrouwen de middelen gratis bij de huisarts krijgen. Die kan de kosten declareren bij de zorgverzekeraar, die op zijn beurt het geld terugkrijgt van het ministerie van Volksgezondheid. Volgens de indieners zal het in totaal om ongeveer 60 miljoen euro gaan. Hun uitgangspunt is dat de kosten voor anticonceptie niet alleen bij vrouwen wordt gelegd maar eerlijk worden verdeeld.
Het is de bedoeling dat de wijziging wordt opgenomen in de begroting van Volksgezondheid die binnenkort door het parlement wordt behandeld. Als dezelfde partijen die de motie destijds steunden dit amendement ook steunen, moet het kabinet dit opvolgen. Een kabinet kan soms een motie naast zich neerleggen of die op een eigen manier uitvoeren.
Eerder woensdag bepaalde de rechtbank in Den Haag dat het niet aan de rechter is maar aan de politiek om te bepalen of anticonceptie moet worden vergoed of niet. De zaak was aangespannen door een aantal organisaties, mede namens ruim 7000 burgers. Zij vinden dat er sprake is van discriminatie, omdat het met name vrouwen zijn die voor de kosten van bijvoorbeeld de pil, een spiraaltje en andere middelen opdraaien.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Boekingssite Booking.com laat weten dat "onbevoegde derden" toegang hebben gekregen tot boekingsinformatie van klanten. Sommige klanten van Booking.com ontvingen zondag een mail over een mogelijk gegevenslek. Het bedrijf bevestigt zondagavond dat er dus gegevens zijn ingezien.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verkiezingsoverwinning van Péter Magyar "markeert een nieuwe stap voor Hongarije en de EU, met hoop op herstel van de democratie, rechtsstaat en Europese samenwerking", schrijft premier Rob Jetten op X. Hij feliciteert de oppositieleider, die volgens eerste tellingen van het Kiesbureau premier Viktor Orbán ruimschoots verslaat.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kamerleden uit coalitiepartijen VVD en CDA hebben verheugd gereageerd op het bericht dat de Hongaarse oppositieleider Péter Magyar de verkiezingsoverwinning heeft geclaimd. Eerste tellingen van het Kiesbureau wijzen erop dat hij de zittende premier Viktor Orbán ruimschoots verslaat. "De Hongaren hebben luid en duidelijk gesproken!", reageert Ruben Brekelmans van de VVD op X.
5 uur geledenHILVERSUM (ANP) - BNNVARA komt zondag met twee extra uitzendingen ter ere van Sonja Barend, heeft de omroep laten weten. Eerder op de dag werd bekendgemaakt dat de televisiepersoonlijkheid op 86-jarige leeftijd is overleden.
6 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Sonja Barend heeft "ontzettend veel" betekend voor het televisie-interview, zegt Nieuwsuur-presentator Marielle Tweebeeke naar aanleiding van het overlijden van de talkshowpresentatrice. Zondag werd bekend dat Barend zaterdag op 86-jarige leeftijd is overleden.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Met het overlijden van Sonja Barend is "een Amsterdammer in hart en nieren heengegaan", reageert Femke Halsema. Volgens de Amsterdamse burgemeester kon je Barend in de Amsterdamse binnenstad dikwijls tegenkomen. "Statig, vrolijk, met altijd een scherpe observatie gereed."
7 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Televisiepersoonlijkheid Sonja Barend is op 86-jarige leeftijd overleden. Dat meldt omroep BNNVARA namens haar familie. Barend overleed zaterdag thuis in het bijzijn van haar familie.
12 uur geleden