Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Linkse partijen willen dat anticonceptie vanaf 2022 gratis is

Linkse partijen willen dat anticonceptie vanaf 2022 gratis is

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks, PvdA en SP willen dat de pil en andere anticonceptiemiddelen die via de huisarts verkrijgbaar zijn, gratis worden. De drie linkse partijen hebben daartoe een voorstel voor een wetswijziging ingediend bij de Tweede Kamer. Als die wordt aangenomen, zou de regeling al begin volgend jaar ingaan. Condooms vallen niet onder het voorstel.

In februari nam de Tweede Kamer al een motie van de PvdA aan die ertoe moest leiden dat deze anticonceptiemiddelen weer in het basispakket van de zorgverzekering zouden terugkomen. Die waren daar in 2011 uit gehaald, omdat er geen medische noodzaak voor is. Alleen vrouwen onder de 18 jaar krijgen de pil nog helemaal vergoed. Omdat het kabinet demissionair is, wilde de staatssecretaris van Volksgezondheid nog geen besluit nemen over de motie.

De drie linkse partijen willen daar niet meer op wachten, melden ze woensdag. Ze stellen nu een andere regeling voor die sneller kan worden uitgevoerd. Ze willen dat vrouwen de middelen gratis bij de huisarts krijgen. Die kan de kosten declareren bij de zorgverzekeraar, die op zijn beurt het geld terugkrijgt van het ministerie van Volksgezondheid. Volgens de indieners zal het in totaal om ongeveer 60 miljoen euro gaan. Hun uitgangspunt is dat de kosten voor anticonceptie niet alleen bij vrouwen wordt gelegd maar eerlijk worden verdeeld.

Het is de bedoeling dat de wijziging wordt opgenomen in de begroting van Volksgezondheid die binnenkort door het parlement wordt behandeld. Als dezelfde partijen die de motie destijds steunden dit amendement ook steunen, moet het kabinet dit opvolgen. Een kabinet kan soms een motie naast zich neerleggen of die op een eigen manier uitvoeren.

Eerder woensdag bepaalde de rechtbank in Den Haag dat het niet aan de rechter is maar aan de politiek om te bepalen of anticonceptie moet worden vergoed of niet. De zaak was aangespannen door een aantal organisaties, mede namens ruim 7000 burgers. Zij vinden dat er sprake is van discriminatie, omdat het met name vrouwen zijn die voor de kosten van bijvoorbeeld de pil, een spiraaltje en andere middelen opdraaien.

Meer uit Binnenland

Waterschappen zijn door droogtemaatregelen heen: de rek is eruit

DEN HAAG (ANP) - Enkele waterschappen in het zuiden en oosten van Nederland hebben geen maatregelen meer achter de hand om de droogte te bestrijden. Onder meer Brabantse Delta en Drents Overijsselse Delta zeggen alle mogelijke maatregelen te hebben genomen om het water op peil te houden.

1 uur geleden
Glastuinbouw teleurgesteld door uitblijven oplossing sproeiverbod

ZOETERMEER (ANP) - Glastuinbouw Nederland is "diep teleurgesteld" dat er voorlopig geen oplossing komt voor de telers die getroffen worden door het sproeiverbod. De ondernemersorganisatie zegt dat het Hoogheemraadschap van Delfland niet wil meewerken aan alternatieven die de sector heeft aangedragen. Zoals gezuiverd rioolwater niet afvoeren naar de zee, maar toevoegen aan de sloten zodat de telers daarmee hun gewassen kunnen besproeien.

1 uur geleden
Actie met 150 trekkers in Deurningen, dicht bij oprit A1

DEURNINGEN (ANP) - In het Twentse Deurningen is woensdag een boerenprotestactie met trekkers tegen stikstofplannen van het kabinet. Volgens een gemeentewoordvoerder gaat het om zo'n honderdvijftig voertuigen die op de Vliegveldstraat verzameld staan. De brug over de A1 is daarmee geblokkeerd, maar eventuele fietsers en hulpdiensten zouden er wel langs kunnen, aldus de woordvoerder.

2 uur geleden
Zout water rukt steeds verder op in rivierengebied door droogte

TIEL (ANP) - Door de aanhoudende droogte rukt zout water vanuit het westen steeds verder landinwaarts op. In het rivierengebied in Midden-Nederland gebeurt dat met name via de Lek, de Nieuwe Merwede en de rivier de Noord tussen Dordrecht en Kinderdijk. Doordat er nu veel minder zoet water door de rivieren stroomt, wordt het zoute water minder goed teruggedrongen naar de Noordzee, meldt waterschap Rivierenland

3 uur geleden
Team bereidt zich op Zr.Ms. De Ruyter voor op eventuele missie

DEN HAAG (ANP) - Een team van zo'n tien tot vijftien mensen gaat zich op het Nederlandse commandofregat Zr.Ms. De Ruyter voorbereiden op een eventuele missie in de Straat van Hormuz. Dat meldt defensieminister Dilan Yesilgöz woensdag in een brief aan de Tweede Kamer.

3 uur geleden
Belgische hulp en sproeisystemen bij bestrijden brand Limburg

OOSTRUM (ANP) - De brandweer krijgt bij het bestrijden van de grote natuurbrand in de buurt van het Limburgse Venray hulp uit België. Twee Belgische pelotons sluiten aan bij de Nederlandse brandweerlieden, meldt de veiligheidsregio. Woensdag worden ook speciale sproeisystemen geïnstalleerd om de grond nat te houden en de temperatuur in de bodem en vegetatie verder te verlagen.

4 uur geleden
Geen water voor openbaar groen in westen, gemeenten vrezen schade

DELFT (ANP) - Het openbaar groen in gemeenten als Den Haag, Delft, Schiedam, Vlaardingen en Westland krijgt voorlopig geen water. De bomen, planten en struiken van gemeenten vallen ook onder het sproeiverbod dat sinds woensdag van kracht is in het werkgebied van het Hoogheemraadschap van Delfland. Een uitzondering geldt voor monumentale bomen; die mogen nog wel gevoed worden met water uit sloten, grachten en vijvers.

4 uur geleden