Lijsttrekkers EU-parlement tegen harde datum toetreding Oekraïne
DEN HAAG (ANP) - Oekraïne moet perspectief hebben om toe te treden tot de Europese Unie, maar daar moet vooraf geen datum aan worden vastgeplakt, zoals 2034. Het land moet eerst aan alle gestelde voorwaarden voldoen, vinden vijf van de zes Nederlandse lijsttrekkers die vrijdag aan het eerste lijsttrekkersdebat voor de Europese verkiezingen meededen. De SP is tegen verdere uitbreiding van de EU.
Europa heeft zijn zaakjes zelf niet op orde, de verschillen tussen landen zijn te groot, betoogde Gerrie Elfrink (SP). De partij, die momenteel geen zetel in het Europees Parlement heeft, kreeg geen bijval.
D66 voelt op zich wel voor een het vaststellen van toetredingsdatum, maar vindt ook dat Oekraïne aan de gestelde voorwaarden moet voldoen. "Daar moeten we ze mee helpen", zei lijsttrekker Gerben-Jan Gerbrandy. Ook NSC hecht aan het voldoen aan die voorwaarden, maar vindt dat de EU er wel voor moet waken Oekraïne niet aan Rusland te verliezen, zei Dirk Gotink.
Grip houden
Zijn partij wil grip houden op toetreding van nieuwe lidstaten. Daarom wil NSC het vetorecht niet afschaffen en wil eventueel een referendum organiseren als landen tot de EU willen toetreden. "Europa wordt niet sterker met uitbreiding", zei Gotink. Daar is D66 het mee oneens.
GroenLinks-PvdA is voor toetreding van Oekraïne tot de EU, maar "plak er geen datum aan". In het verleden zijn landen te snel toegetreden, zei lijsttrekker Bas Eickhout. Ook VVD en CDA voelen niets voor een datum. De VVD vindt bovendien dat Oekraïne geen voorkeursbehandeling moet krijgen, benadrukte lijsttrekker Malik Azmani.
Oorlog
Wat D66 betreft kan Oekraïne geen EU-lid worden zolang het land in oorlog is met Rusland. "Daarom moeten we ze helpen deze oorlog te winnen."
Steun aan Oekraïne vinden alle lijsttrekkers noodzakelijk.
Meer uit Politiek
GORINCHEM (ANP) - De inwoners van de gemeente Gorinchem kunnen op woensdag 29 april opnieuw naar de stembus. Het stadsbestuur heeft deze datum vastgesteld, nadat een meerderheid van de gemeenteraad een herstemming wilde. Aanleiding zijn vermoedens van stemfraude bij de gemeenteraadsverkiezingen van 18 maart.
34 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland en de NAVO hadden deze week contact met de Verenigde Staten nadat president Donald Trump had gedreigd uit de NAVO te vertrekken. "Daar is contact over. Ook om de Amerikanen te wijzen op dat we juist meer uitgeven aan Defensie", zei premier Rob Jetten tijdens zijn wekelijkse persconferentie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Rianne Letschert (Cultuur) vindt het "ontzettend goed nieuws" dat de Roemeense kunstschatten die vorig jaar werden geroofd uit het Drents Museum in Assen, waaronder een eeuwenoude gouden helm, weer zijn teruggevonden. "Wat een heugelijke dag", aldus de D66-bewindsvrouw.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het handelen van minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingshulp, D66) rond het terugdraaien van bezuinigingen op subsidie voor UNRWA is niet voor herhaling vatbaar, vindt asielminister en vicepremier Bart van den Brink (CDA).
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet verlengt de missie van het fregat Zr. Ms. Evertsen in het oosten van de Middellandse Zee "tot in beginsel begin mei". Dat heeft minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) de Tweede Kamer laten weten. Het schip vertrok vorige maand naar de regio om bij te dragen aan de verdediging van NAVO-bondgenoten die bedreigd worden door de oorlog in het Midden-Oosten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Robert van Gasteren geeft zijn zetel niet terug aan de BBB in de Eerste Kamer. Hij gaat verder als zelfstandig senator, bevestigt BBB-fractievoorzitter Ilona Lagas woensdag na berichtgeving van WNL.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PVV, SP en 50PLUS vinden het een slecht idee om een eigen bijdrage te vragen voor wijkverpleging vanwege de nadelige gevolgen. Dat bleek woensdag tijdens een zorgdebat. Coalitiepartij CDA gaf aan niet doof te zijn voor de zorgen, maar desondanks voor het plan te zijn.
19 uur geleden