Leuven haalt beeld Leopold II weg bij stadhuis
LEUVEN (ANP/BELGA) - De Belgische gemeente Leuven haalt een beeld van de voormalige, omstreden koning Leopold II weg bij het stadhuis. Dat heeft het gemeentebestuur besloten om "de geschiedenis van de kolonisatie voor de huidige en toekomstige generaties te duiden en recht te zetten", aldus het bestuur. De beslissing "past in een breder traject van dekolonisatie". Het beeld wordt binnen opgeborgen
De tweede koning der Belgen wordt verantwoordelijk gehouden voor de dood van miljoenen Congolezen in de toenmalige Kongo-Vrijstaat die in de negentiende eeuw zijn privébezit was. De Black Lives Matter-demonstraties die uit de Verenigde Staten ook naar België zijn overgewaaid, hebben oude wonden van de geschiedenis weer opengereten. In verschillende plaatsen werden standbeelden van Leopold II besmeurd en beschadigd. Een aantal gemeentes heeft beelden al weggehaald.
Vorige week heeft het Belgisch parlement de commissie Buitenlandse Zaken opdracht gegeven te kijken hoe vorm kan worden gegeven aan de verwerking van en verzoening met het koloniaal verleden, en welke wetenschappers, gemeenschappen en andere expertgroepen daarbij betrokken kunnen worden.
Op 30 juni is het zestig jaar geleden dat Congo onafhankelijk werd. Ook het gebied Ruanda-Urundi stond bijna vijftig jaar onder Belgisch bestuur. Dat werd op 1 juli 1962 onafhankelijk als de staten Rwanda en Burundi.
Meer uit Buitenland
JEREVAN (ANP) - Europa heeft "één stem" nodig om in overleg te treden met Rusland, vindt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. "We moeten een werkbare opzet vinden" voor besprekingen over het beëindigen van de oorlog, zei hij op de top van de Europese Politieke Gemeenschap in Armenië.
23 minuten geledenMOSKOU (ANP) - Het Kremlin heeft de persoonlijke beveiliging van de Russische president Vladimir Poetin "drastisch opgevoerd", blijkt uit een rapport van een Europese inlichtingendienst dat CNN in handen heeft gekregen. Aanleiding zouden een reeks moordaanslagen op hoge Russische militairen zijn en de angst voor een staatsgreep.
1 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben 22 bemanningsleden van een Iraans containerschip waarop ze afgelopen maand beslag legden, overgebracht naar Pakistan. Volgens het Pakistaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zullen de opvarenden worden overgeleverd aan Iran. Het ministerie spreekt van een stap die het vertrouwen tussen de strijdende partijen moet verbeteren.
1 uur geledenJEREVAN (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas was verrast door de timing van de aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump om Amerikaanse troepen uit Duitsland weg te halen. "Ik denk dat het aantoont dat we de Europese pijler binnen de NAVO echt moeten versterken en dat we echt meer moeten doen", zei Kallas voorafgaand aan een top van de Europese Politieke Gemeenschap in de Armeense hoofdstad Jerevan.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft drie mannen geëxecuteerd die beschuldigd werden van samenwerking met de Israëlische inlichtingendienst Mossad. Al Jazeera meldt dat twee van de mannen betrokken zouden zijn geweest bij de dood van een lid van de Iraanse veiligheidsdiensten.
2 uur geledenJEREVAN (ANP) - Frankrijk zal niet deelnemen aan de door de VS geleide Hormuz-missie zolang daaromtrent onduidelijkheid bestaat. Dat zegt president Emmanuel Macron in Jerevan, voorafgaand aan een Europese top in de Armeense hoofdstad.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR/AFP) - De boodschap dat Europese landen de afspraken met de Verenigde Staten over het gebruik van militaire bases moeten nakomen is overgekomen in Europa, zegt NAVO-topman Mark Rutte. "Ze zorgen er nu voor dat alle bilaterale overeenkomsten worden uitgevoerd" die de VS en Europese bondgenoten daarover hebben gesloten.
2 uur geleden