Letten, Esten en Litouwers geven relatief meeste uit aan drank
BRUSSEL (ANP) - Van alle Europese landen hebben de Baltische inwoners - de Letten, Esten en Litouwers - vorig jaar per huishouden het meeste geld uitgegeven aan alcoholische dranken als bier, wijn en whisky. Dat heeft het Europese statistiekbureau Eurostat uitgezocht.
Letland eindigde bovenaan met 4,8 procent van het totale consumptiebedrag van huishoudens dat naar alcohol ging. Daarna volgde Estland met 4,7 procent en Litouwen met 3,7 procent. De Grieken en Italianen stonden met 0,9 procent onderaan de lijst. Nederland kwam daar net boven uit, met 1,1 procent.
In totaal gaven Europese huishoudens vorig jaar 117 miljard euro uit aan alcohol. Dat is 1,6 procent van het totaal aantal euro’s dat aan consumptie opging. Drank gekocht in hotels en restaurants is niet meegenomen in de berekeningen.
Uitgaven afgelopen tien jaar
Eurostat berekende ook de uitgaven aan alcohol over de afgelopen tien jaar, tussen 2009 en 2019. Daaruit concludeert het statistiekbureau dat in totaal in 13 landen het gemiddelde bedrag dat huishoudens aan drank uitgaven daalde. In een van de landen die nu de lijst aanvoert, Litouwen, ging in 2009 nog 5,5 procent van het totale consumptiebedrag naar drank. Ook in Letland, Bulgarije en Estland was sprake van een vrije sterke afname.
In zeven lidstaten stegen de uitgaven van huishoudens aan alcohol juist, met Roemenië en Portugal als koplopers. In Denemarken, Duitsland, Frankrijk, Italië, Slovenië en Nederland bleven de uitgaven aan alcohol in tien jaar tijd min of meer stabiel.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Paul Terstegge wordt de nieuwe topman van Transavia. Begin oktober werd bekend dat de huidige topman Marcel de Nooijer de budgetmaatschappij verlaat. Terstegge volgt hem per 1 februari 2026 op, meldt Transavia.
8 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De verkoop van nieuwe elektrische auto's is afgelopen maand fors gestegen. Dat is waarschijnlijk een gevolg van een eerder plan om de bijtelling voor zakelijke rijders begin volgend jaar te verhogen, melden brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging. Dat plan is inmiddels afgezwakt, maar de auto's waren al besteld.
36 minuten geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van de bitcoin is maandag weer gezakt tot het laagste niveau sinds april dit jaar. De grootste cryptomunt ter wereld leek zich de afgelopen dagen te handhaven boven de 91.000 dollar, maar viel op de eerste dag van december terug tot onder de 86.000 dollar (ruim 74.000 euro).
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Consumenten laten deze feestdagenperiode hun pakketjes liever bij een PostNL-punt of pakketautomaat bezorgen dan vorig jaar. Volgens het post- en pakketbedrijf, dat keek naar de doorgegeven voorkeuren in de eigen app, gaat het om een groei van 40 procent. Het gebruik van pakketautomaten steeg met 60 procent.
1 uur geledenDE MEERN (ANP) - Het aantal hypotheekaanvragen is afgelopen maand flink gestegen vergeleken met een jaar eerder. Vooral in de derde week van november was er een piek, na aankondigingen van rentestijgingen door meerdere geldverstrekkers. Het aantal aanvragen steeg met ruim 12 procent ten opzichte van een jaar eerder, meldt het Hypotheken Data Netwerk (HDN).
2 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het overgrote deel van de ongeveer 6000 Airbus-vliegtuigen van het type A320 die te maken hadden met een softwareprobleem, heeft in het weekend de benodigde update gekregen. Hierdoor heeft de Europese fabrikant Airbus een grotere verstoring kunnen voorkomen bij wat de grootste terugroepactie van het bedrijf tot nu toe was.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag terughoudend begonnen aan de laatste maand van 2025. Beleggers deden het rustig aan na het verlies van ruim 3 procent in november. De aandacht gaat deze week onder meer uit naar de Nederlandse en Europese inflatiecijfers, die dinsdag op het programma staan. Daarnaast staat de beurshandel deze maand vooral in het teken van de rentevergadering van de Amerikaanse centrale bank, die op 9 en 10 december wordt gehouden.
2 uur geleden