Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Leider Hongkong ondanks lage opkomst tevreden over verkiezingen

Leider Hongkong ondanks lage opkomst tevreden over verkiezingen

HONGKONG (ANP/AFP) - De hoogste bestuurder van Hongkong heeft tevreden gereageerd op de uitslag van de omstreden parlementsverkiezingen in haar metropool. Daar konden alleen nog 'vaderlandslievende' kandidaten aan meedoen die vooraf waren goedgekeurd. Kiezers bleven massaal thuis en de opkomst was met ongeveer 30 procent historisch laag.

Topbestuurder Carrie Lam zei maandag dat haar stad nu weer "op het juiste pad" zit. "We kunnen het zogenoemde democratische systeem of de regels van westerse landen niet kopiëren", zei ze. Volgens Lam hebben de nieuwe regels tot gevolg dat "anti-Chinese" figuren niet kunnen meedoen aan verkiezingen en dat de politieke stabiliteit kan worden hersteld.

Chinese media omschreven de verkiezingen als een overweldigend succes. Staatspersbureau Xinhua vond dat "de echte wil van de inwoners van de Chinese stad" nu duidelijk is geworden. De krant Ta Kung Pao noemde de verkiezing "de meeste succesvolle" sinds het Verenigd Koninkrijk de metropool overdroeg aan China in 1997.

Één land, twee systemen

De Britten en Chinezen spraken destijds af dat Hongkong nog een halve eeuw een speciale status zou krijgen binnen China. Die regeling heet 'één land, twee systemen'. Inwoners van Hongkong hadden daardoor meer politieke vrijheden dan mensen in de communistische volksrepubliek, maar de metropool was ook de afgelopen jaren geen volledige democratie naar westers model. Dat leidde tot aanhoudende protesten in de stad.

China nam het systeem in Hongkong op de schop na massale demonstraties in 2019. Kiezers konden dit keer nog maar 20 van de 90 parlementariërs rechtstreeks kiezen, minder dan voorheen. Die aanpak had tot gevolg dat het pro-regeringskamp dit keer een overweldigende overwinning boekte. Veel bekende pro-democratische activisten zijn al gevlucht, opgepakt of mochten niet meedoen aan de verkiezingen.

Internationaal klinkt kritiek op het gesleutel aan het kiessysteem in de metropool. De Verenigde Staten, Australië, Canada, Nieuw-Zeeland en het Verenigd Koninkrijk zeggen maandag in een gezamenlijke verklaring zich grote zorgen te maken. Ze vinden dat het politieke systeem in de stad gaandeweg steeds minder democratisch is geworden. Door de recente hervormingen zou geen "betekenisvolle politieke oppositie" meer mogelijk zijn.

Meer uit Binnenland

A32 open na spoedreparaties, ook inspecties andere aquaducten

GROU (ANP) - De A32 ter hoogte van het Friese Grou is vrijdagavond even voor middernacht in beide richtingen heropend. De weg ging donderdagavond dicht door een gevaarlijke situatie bij het Aquaduct Mid-Fryslân. De glasplaten van de lampen boven het wegdek konden naar beneden vallen. De werkzaamheden zijn sneller dan verwacht afgerond. Eerder vrijdagavond ging de weg in één rijrichting alweer open.

5 minuten geleden
Kind van gehuwd stel krijgt niet meer automatisch naam van vader

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat kinderen niet meer automatisch alleen de achternaam van hun vader krijgen, als de ouders het niet eens worden over de naam. Een aangenomen motie van die strekking van PRO en D66 is vertaald in een wetsvoorstel dat in januari in consultatie gaat. Belanghebbenden krijgen dan de gelegenheid hun mening te geven voor het wetsvoorstel wordt ingediend.

3 uur geleden
Politie houdt 150 tot 200 demonstranten aan bij datacentrum

AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft vrijdag naar schatting tussen de 150 en 200 demonstranten aangehouden bij de bouwplaats van een datacentrum van Microsoft aan de Plimsollweg in Amsterdam-West. Ze worden verdacht van huisvredebreuk, meldt de politie.

7 uur geleden
NCTV: cyberdreiging neemt snel toe door AI, actie nodig

DEN HAAG (ANP) - Hackers gebruiken AI om hun cyberaanvallen sneller, groter en efficiënter te maken. Daarvoor waarschuwt antiterrorismecoördinator NCTV. Marc Kuipers, hoofd van de organisatie, zegt dat bestuurders snel de bescherming op orde moeten brengen. "Door AI komt cyberdreiging in een stroomversnelling en we moeten nu actie ondernemen."

10 uur geleden
Jetten vindt zijn aanwezigheid bij Rode Lijn-demo 'niet passend'

DEN HAAG (ANP) - Het is volgens premier Rob Jetten "niet passend" als hij bij de Rode Lijn-demonstratie zondag tegen het voortdurende geweld in Gaza aanwezig zou zijn. Dat zei hij vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Toen hij vorig jaar nog in de oppositie zat, was hij wel bij een Rode Lijn-protest aanwezig.

10 uur geleden
OM wil geen straf voor bestuurder Haagse tram die man overreed

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft de rechtbank in Den Haag vrijdag gevraagd om de 44-jarige bestuurder die eind maart 2024 in Den Haag in zijn tram over een man heen reed schuldig te verklaren, maar geen straf op te leggen. Het 37-jarige slachtoffer zonder vaste woon- of verblijfplaats was op het spoor gaan liggen en is honderden meters meegesleept door de tram, die daardoor ontspoorde. De man overleefde de aanrijding niet.

12 uur geleden
Weer bommelding op KLM-vlucht, toestel veilig geland op Schiphol

HAARLEMMERMEER (ANP) - Het vliegtuig waarover een bommelding binnenkwam tijdens een vlucht van Praag naar Amsterdam is veilig op Schiphol geland. Het gaat opnieuw om een vlucht van KLM. Het vliegtuig is doorzocht, maar er zijn geen explosieven gevonden, laat de marechaussee weten.

12 uur geleden