Legaal online gokken bezorgt de Nederlandse Loterij meer geld
RIJSWIJK (ANP) - Het legaal worden van online gokken heeft staatsbedrijf de Nederlandse Loterij, onder meer bekend van de Staatsloterij, veel meer geld opgeleverd. Met het merk TOTO Sport is de Nederlandse Loterij naar eigen zeggen marktleider geworden op het gebied van sportweddenschappen, waardoor de totale omzet over het afgelopen jaar met 29 procent is gestegen. Ook werden er in 2022 een recordaantal van ruim 7 miljoen Oudejaarsloten verkocht.
Nederlanders gokten afgelopen jaar in totaal voor 6,5 miljard euro via de negen merken van de Nederlandse Loterij, waaronder ook Lotto en Krasloten. Dat is 3,5 miljard euro meer dan een jaar eerder. De netto-omzet bedroeg 691 miljoen euro. 2022 was het eerste volledige jaar dat aanbieders met een vergunning legaal onlinegokspellen mochten aanbieden. Deze markt opende in oktober 2021. TOTO kreeg al vroeg een vergunning, waar buitenlandse concurrenten langer op moesten wachten.
De winst voor belastingen en afdrachten steeg afgelopen jaar met 12 procent, tot 234 miljoen euro. Daarvan gaat 123 miljoen naar de Staat, 52 miljoen euro naar sportkoepel NOC*NSF en 20 miljoen naar achttien goede doelen. Deze totale afdracht van 195 miljoen is 7 miljoen hoger dan een jaar eerder.
Nieuwe aanbieders
"De omzetgroei is grotendeels toe te schrijven aan het eerste volledige jaar van de onlinekansspelmarkt", licht de Nederlandse Loterij toe in het jaarverslag. "Het aantal actieve spelers is gegroeid, mede door uitbreiding van het spelaanbod bij TOTO Casino. Wel is de concurrentie op de onlinekansspelmarkt toegenomen met de komst van nieuwe aanbieders. De omzet uit sportweddenschappen is gegroeid door het WK voetbal eind 2022."
In ruil voor een vergunning moeten gokbedrijven verslaving voorkomen, bijvoorbeeld door in de gaten houden hoe vaak en hoeveel geld iemand stort. Maar het journalistieke onderzoeksplatform Pointer stelde vorig jaar dat gokwebsites als TOTO en Kansino ernstig tekort schieten met hun wettelijke gokbescherming. Daarop pleitte de Nederlandse Loterij destijds voor branchebrede afspraken tegen verslaving en risicovol speelgedrag, zoals een limiet op het speelbedrag.
"Dat is een technische uitdaging, die overheid en branche met elkaar zouden moeten aangaan", stelt topman Niels Onkenhout nu. "Wij blijven ons hiervoor inzetten, zodat spelers niet van aanbieder naar aanbieder kunnen hoppen."
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Wereldbank maakt zich "grote zorgen" over de gevolgen van de aanhoudende blokkade van de Straat van Hormuz. "De economische effecten houden aan en ze stapelen zich op", stelt Paschal Donohoe, voormalig Eurogroep-voorzitter en sinds november vorig jaar topbestuurder bij 's werelds grootste instituut voor ontwikkelingshulp.
5 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - De Indiase minister van Handel en Industrie Piyush Goyal gaat komende week naar Canada om te praten met premier Mark Carney over een vrijhandelsakkoord tussen beide landen. Ook wordt gepraat over samenwerking bij belangrijke grondstoffen die India nodig heeft.
14 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De Deense economie zal dit jaar sterker groeien dan eerder gedacht. De economie wordt daarbij geholpen door goede verkopen van de omvangrijke farmaceutische sector van Denemarken, met bijvoorbeeld de grote producent van afslankmiddelen Novo Nordisk. Dat heeft het Deense ministerie van Economische Zaken zaterdag gezegd.
15 uur geledenNICOSIA (ANP) - Voor de enorme investeringsbehoeften in de Europese Unie, zoals voor defensie en concurrentiekracht, is meer economische groei en meer geld nodig, ook privaat geld, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) zaterdag.
15 uur geledenORLANDO (ANP/BLOOMBERG) - Blue Origin, het ruimtevaartbedrijf van Amazon-oprichter Jeff Bezos, gaat 600 miljoen dollar investeren in uitbreiding van zijn Rocket Park Campus in Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida. Dat heeft gouverneur Ron DeSantis van Florida gemeld.
16 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - AI-bedrijf Anthropic rondt naar verwachting komende week een nieuwe financieringsronde af waarbij ruim 30 miljard dollar wordt opgehaald voor investeringen in verdere groei. Dat melden ingewijden aan persbureau Bloomberg. Met die nieuwe financieringsronde zou een waarde aan Anthropic toegekend worden van meer dan 900 miljard dollar, aldus Bloomberg.
17 uur geledenHOUSTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het aantal actieve olieboorplatforms in de Verenigde Staten neemt steeds verder toe, aangejaagd door de sterk gestegen olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de grote oliedienstverlener Baker Hughes steeg dat aantal afgelopen week met tien platforms naar 425. Dat is de sterkste wekelijkse toename in meer dan vier jaar tijd.
18 uur geleden