Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Leden Eerste Kamer komen nog steeds vooral uit Randstad

Leden Eerste Kamer komen nog steeds vooral uit Randstad

DEN HAAG (ANP) - Ondanks de enorme overwinning van de BoerBurgerBeweging (BBB) komen de nieuwe leden van de Eerste Kamer nog steeds vooral uit de Randstad. Het deel van het land buiten de Randstad, waar de BBB met name veel stemmen kreeg, is nauwelijks vertegenwoordigd in de senaat.

De nieuwe Eerste Kamer is afgelopen dinsdag verkozen door twaalf Provinciale Staten en vier kiescolleges. De Kiesraad heeft donderdag de uitslag officieel vastgesteld. Die komt precies overeen met de berekeningen van de Verkiezingsdienst van het ANP van dinsdag. Daarmee is ook duidelijk wie de nieuwe leden van de Eerste Kamer zijn.

Van de 75 senatoren komen er twintig uit Noord-Holland, veertien uit Zuid-Holland en tien uit de provincie Utrecht. Bij elkaar zijn dat 44 vertegenwoordigers. Vier jaar geleden kwamen 43 leden van de Senaat uit die drie provincies, en acht jaar geleden 44.

België

Groningen, Friesland en Overijssel hebben samen tien leden in de Eerste Kamer. Ook dat is vrijwel gelijk aan 2015 en 2019. Gelderland heeft nu zes senatoren, tegen vijf in 2019 en negen in 2015. Negen Eerste Kamerleden komen uit Noord-Brabant. Acht jaar geleden waren dat er zeven, vier jaar geleden acht. Het aantal verkozen Limburgse senatoren daalde van zes naar drie. Flevoland heeft één senator, en twee leden van de nieuwe Eerste Kamer wonen in België.

Na de Eerste Kamerverkiezingen van 2015 had elke provincie minstens een senator. Vier jaar geleden was Zeeland niet vertegenwoordigd, en nu ontbreekt ook Drenthe in de Eerste Kamer.

BBB grootste fractie

In de nieuwe Eerste Kamer is de BBB de grootste fractie, met zestien zetels. In die partij ligt het zwaartepunt wel buiten de Randstad. Zeven van de zestien senatoren komen uit Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht, de overige negen komen uit de rest van het land.

Bij andere partijen is het aandeel Randstedelingen naar verhouding toegenomen. Zo kwamen bij VVD en CDA in 2015 en 2019 de meeste senatoren van buiten de drie westelijke provincies. Nu is dat precies gelijk verdeeld. GroenLinks had in 2015 drie senatoren uit Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht, in 2019 zeven en nu zes. In al die jaren kwam steeds één senator uit de overige negen provincies. Nieuwkomer JA21 is volledig Randstedelijk. De drie senatoren van de partij komen uit Amsterdam, Amersfoort en Soest.

Meer uit Politiek

Stoffer vindt dat kabinet laat met begrotingsgesprekken begint

DEN HAAG (ANP) - SGP-leider Chris Stoffer vindt dat het kabinet al voor de zomer met gesprekken over de begroting had moeten beginnen. "Dat had ik wel verwacht, ja", zei hij voorafgaand aan zijn eigen gesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz (VVD) en Bart van den Brink (CDA).

23 uur geleden
Bikker wil dat rekening niet eenzijdig bij werkende mensen ligt

DEN HAAG (ANP) - Mirjam Bikker wil dat de rekening van stijgende prijzen niet eenzijdig bij werkende mensen wordt neergelegd. "En dat dreigt wel te gebeuren", zei de leider van de ChristenUnie voorafgaand aan een begrotingsgesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz en Bart van den Brink.

1 dag geleden
Nachten Heinen zijn 'al korter' in aanloop naar Prinsjesdag

DEN HAAG (ANP) - De nachten van minister van Financiën Eelco Heinen (VVD) zijn "al korter". Dat zei de bewindsman voorafgaand aan een begrotingsraad, een extra ministerraad over de begroting. En hij verwacht dat de gesprekken alleen maar zwaarder worden.

1 dag geleden
Paternotte wil dat PRO en JA21 elkaar niet uitsluiten

DEN HAAG (ANP) - D66-fractievoorzitter Jan Paternotte vindt dat oppositiepartijen PRO en JA21 elkaar niet moeten uitsluiten bij de gesprekken over de begroting. Beide partijen hebben afgelopen dagen gezegd dat de verschillen tussen wat ze willen te groot zijn om dezelfde begroting te kunnen steunen.

1 dag geleden
PvdD-leider Teunissen gaat eind november met zwangerschapsverlof

DEN HAAG (ANP) - Christine Teunissen verwacht met haar vriend een kindje en gaat daarom eind november met zwangerschapsverlof, zo meldt de leider van de Partij voor de Dieren. Haar partijgenoot Ines Kostić zal haar dan tijdelijk vervangen als fractievoorzitter.

1 dag geleden
Kabinet heeft spijt van niet eerder delen terugvinden 'datakluis'

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft er spijt van dat het de Tweede Kamer niet eerder heeft geïnformeerd over het terugvinden van een 'datakluis' met tientallen miljoenen documenten over het toeslagenschandaal. Dat antwoordt staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66), ook namens staatssecretaris Sandra Palmen (Toeslagen, partijloos), op Kamervragen. Tegelijk geven ze aan dat er geen opzet is geweest om informatie achter te houden of belastingplichtigen te duperen.

1 dag geleden
Minister Heinen blijft hopen op 'brede steun' voor begroting

DEN HAAG (ANP) - Financiënminister Eelco Heinen (VVD) blijft hoop houden "breed draagvlak" te krijgen in het parlement voor zijn begroting. Kort daarvoor zeiden de partijen PRO en JA21, waar de minderheidscoalitie naar kijkt voor steun, het niet voor zich te zien om gezamenlijk de begroting te steunen. Daarvoor zijn de verschillen tussen het linkse PRO en het rechtse JA21 te groot, denken zij. Heinen moet van hen dan ook kiezen.

1 dag geleden