Lava bereikt eerste huizen IJslands dorp na vulkaanuitbarsting
GRINDAVíK (ANP) - Na een vulkaanuitbarsting in IJsland heeft de lava de eerste huizen van het dorp Grindavík bereikt, is te zien op beelden van de omroep RUV. Diverse woningen hebben vlam gevat doordat ze in aanraking zijn gekomen met de lava.
Zondag barstte in de buurt van het dorp een vulkaan uit, nog geen maand na de vorige keer dat dat gebeurde. Toen waren alle inwoners van Grindavík ook al geëvacueerd, maar stroomde de lava toch een andere kant op. Zaterdag werd besloten dat de inwoners opnieuw moesten vertrekken.
RUV schrijft dat de meeste inwoners van Grindavík nu de webcams volgen om te kijken hoe het met hun dorp gaat. "We kijken gewoon naar de camera's en verder kunnen we niks doen", zegt Reynir Berg Jónsson tegen de omroep. Hij vertelt dat de meeste van de bezittingen van zijn familie nog in hun huis liggen, maar dat hij de belangrijkste spullen heeft meegenomen.
Beschermende muren
In het dorp wonen normaal gesproken zo'n 4000 mensen, maar veel inwoners waren nog niet teruggekeerd omdat er naschokken waren van de vorige uitbarsting. RUV schat dat er slechts tweehonderd mensen in Grindavík waren toen de vulkaan zondag uitbarstte.
Buiten het dorp zijn beschermende muren gebouwd die een deel van de lava van Grindavík om hebben weten te leiden. Een IJslandse expert op het gebied van aardbevingen en vulkanisme noemt het een "uitstekend voorbeeld" voor hoe dergelijke muren kunnen werken.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump zegt dat de Amerikanen de oorlog in Iran al hebben gewonnen, maar dat de aanvallen voorlopig nog doorgaan om het land definitief te verslaan. "We willen niet te vroeg vertrekken, toch?", zei Trump tijdens een toespraak in Kentucky. "We moeten de klus afmaken."
1 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft een resolutie aangenomen waarin Iran wordt opgeroepen om te stoppen met het aanvallen van de Golfstaten. Volgens de resolutietekst zijn die aanvallen in strijd met het internationaal recht en vormen ze een "ernstige dreiging voor de internationale vrede en veiligheid".
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De luchtaanval op een lagere meisjesschool in Iran was waarschijnlijk te wijten aan een fout van het Amerikaanse leger. Dat meldt The New York Times op basis van anonieme bronnen die inzicht hebben in de voorlopige bevindingen van het Amerikaanse onderzoek naar het incident. Volgens Iran kwamen daarbij zeker 175 mensen om, vrijwel allemaal kinderen.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Libanon heeft melding gemaakt van meer dan 630 doden, onder wie 91 kinderen, als gevolg van de recente Israëlische aanvallen. Ongeveer 860.000 mensen hebben zich inmiddels als ontheemd geregistreerd. De hoofdstad Beiroet werd woensdag weer getroffen door een luchtaanval, waarbij een flatgebouw in het dichtbevolkte centrum van de stad het doelwit was.
3 uur geledenOSLO (ANP/AFP) - De Noorse politie heeft drie broers opgepakt voor de explosie bij de Amerikaanse ambassade in Oslo. Ze worden verdacht van het plegen van een terroristische bomaanslag.
6 uur geledenSANTIAGO (ANP/AFP) - De radicaal-rechtse Chileense politicus José Antonio Kast is geïnstalleerd als president van het land van bijna 20 miljoen inwoners. Hij won de tweede ronde van de verkiezingen in december overweldigend met 58 procent van de stemmen van een communistische kandidate. Kast won in alle regio's en kreeg de meeste stemmen die een kandidaat in Chili ooit kreeg, 7,2 miljoen kiezers.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft gedreigd terug te slaan als de Iraanse civiele havens worden aangevallen. Volgens het leger zijn in dat geval alle havens in de regio "legitieme doelen" om te beschieten.
6 uur geleden