Lava bereikt eerste huizen IJslands dorp na vulkaanuitbarsting
GRINDAVíK (ANP) - Na een vulkaanuitbarsting in IJsland heeft de lava de eerste huizen van het dorp Grindavík bereikt, is te zien op beelden van de omroep RUV. Diverse woningen hebben vlam gevat doordat ze in aanraking zijn gekomen met de lava.
Zondag barstte in de buurt van het dorp een vulkaan uit, nog geen maand na de vorige keer dat dat gebeurde. Toen waren alle inwoners van Grindavík ook al geëvacueerd, maar stroomde de lava toch een andere kant op. Zaterdag werd besloten dat de inwoners opnieuw moesten vertrekken.
RUV schrijft dat de meeste inwoners van Grindavík nu de webcams volgen om te kijken hoe het met hun dorp gaat. "We kijken gewoon naar de camera's en verder kunnen we niks doen", zegt Reynir Berg Jónsson tegen de omroep. Hij vertelt dat de meeste van de bezittingen van zijn familie nog in hun huis liggen, maar dat hij de belangrijkste spullen heeft meegenomen.
Beschermende muren
In het dorp wonen normaal gesproken zo'n 4000 mensen, maar veel inwoners waren nog niet teruggekeerd omdat er naschokken waren van de vorige uitbarsting. RUV schat dat er slechts tweehonderd mensen in Grindavík waren toen de vulkaan zondag uitbarstte.
Buiten het dorp zijn beschermende muren gebouwd die een deel van de lava van Grindavík om hebben weten te leiden. Een IJslandse expert op het gebied van aardbevingen en vulkanisme noemt het een "uitstekend voorbeeld" voor hoe dergelijke muren kunnen werken.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - Een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat het vredesvoorstel dat het land eerder deed aan de Verenigde Staten "legitiem en vrijgevig" was. Volgens Iran stellen de VS nog altijd onredelijke en eenzijdige eisen.
17 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense minister Andrii Sybiha van Buitenlandse Zaken wil de voormalige Duitse bondskanselier Gerhard Schröder niet als onderhandelaar namens de EU over vrede tussen zijn land en Rusland. "Wij steunen zo'n kandidatuur absoluut niet", zei hij bij aankomst in Brussel. Daar woont Sybiha een deel van de bijeenkomst bij van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken.
18 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas verwerpt het idee om de voormalige Duitse bondskanselier Gerhard Schröder namens de EU tussen Rusland en Oekraïne te laten onderhandelen over vrede. Dat opperde de Russische president Vladimir Poetin dit weekend.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Het Rode Kruis waarschuwt dat de gezondheidszorg in Gaza "onder de radar steeds verder afbrokkelt". De Palestijnse Rode Halve Maan kampt met een structureel tekort aan medicatie, medische apparatuur, voedsel en tenten. Volgens cijfers van de organisatie zijn nog 20 van de 240 medische posten en klinieken in de Gazastrook deels operationeel en van de 33 ziekenhuizen zijn er nog vijf die functioneren.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu hoopt op termijn zonder Amerikaanse militaire steun te kunnen. Dat zei hij in de nacht van zondag op maandag in een interview met CBS News. In het tv-programma 60 Minutes zei Netanyahu dat Israël jaarlijks zo'n 3,8 miljard dollar aan Amerikaanse militaire steun krijgt en dat het zijns inziens "absoluut" het juiste moment is om daar verandering in te brengen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een Amerikaan die geëvacueerd is van het cruiseschip de m/v Hondius en onderweg is naar de VS test "mild positief" op het hantavirus, meldt het Amerikaanse ministerie van Volksgezondheid in de nacht van zondag op maandag in een verklaring. Het ministerie treedt niet in details over wat deze "milde" positieve test inhoudt.
5 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP/RTR) - De Thaise oud-premier Thaksin Shinawatra is maandag vervroegd vrijgelaten uit de gevangenis, melden verslaggevers buiten het gebouw. Shinawatra werd in september 2025 veroordeeld tot een jaar cel voor corruptie en machtsmisbruik tijdens zijn tijd als premier van 2001 tot 2006.
7 uur geleden