Landelijk actieplan om tekort aan drinkwater in 2030 te voorkomen
DEN HAAG (ANP) - Om te voorkomen dat Nederland in 2030 niet meer overal over genoeg drinkwater beschikt, hebben diverse overheden een landelijk actieprogramma opgesteld. Ze zetten in op het versnellen van vergunningprocedures, kennisdeling en het aanwijzen van nieuwe drinkwaterbronnen. Het Rijk, de provincies en de drinkwaterbedrijven spraken bijna twee jaar geleden af zo'n actieplan te maken, nadat het RIVM had geconcludeerd dat in 2030 ruim 100 miljoen kubieke meter per jaar extra drinkwater nodig is om aan de toenemende vraag te voldoen.
"We kennen ons land allemaal als een land waar water in overvloed is", aldus minister Barry Madlener van Infrastructuur en Waterstaat. "Ik vind het dan ook niet uit te leggen dat het RIVM toch heeft moeten concluderen dat er in 2030 een drinkwatertekort ontstaat als we niets doen. Dus gaan we er juist wél iets aan doen." Madlener presenteert maandag het actieprogramma dat het Rijk heeft opgesteld met het Interprovinciaal Overleg (IPO) en de Vereniging van waterbedrijven in Nederland (Vewin).
"Zonder gezond, schoon en voldoende drinkwater is er geen goede volksgezondheid, voedselzekerheid, veiligheid of welvaart", zegt Vewin-voorzitter Pieter Litjens. "Alleen door nu samen actie te ondernemen, kunnen we voldoende drinkwater voor iedereen verzekeren, nu en in de toekomst."
Zes actiepunten
De provincies hebben eerder al samen met de tien waterleveranciers regionale plannen gemaakt. Hierin staan "de elementen, acties en voorwaarden" die nodig zijn om de beschikbaarheid van drinkwater te waarborgen. Ook op landelijk niveau moet hiervoor wat gebeuren, met name het wegnemen van mogelijke knelpunten. Zo concludeerden de provincies en drinkwaterbedrijven dat vergunningen aanvragen complex is en veel tijd kost.
Het Actieprogramma Beschikbaarheid Drinkwaterbronnen bevat zes actiepunten om onder meer hieraan te werken. In het programma staat als "nadrukkelijke voorwaarde" dat alle betrokken partijen - ministeries, provincies, gemeenten, drinkwaterbedrijven, omgevingsdiensten en waterschappen - de gemaakte afspraken "daadwerkelijk én tijdig" nakomen. De regionale plannen om extra drinkwater te produceren tellen op tot ruim 109 miljoen kubieke meter, wat genoeg moet zijn om ook in 2030 voor voldoende water te zorgen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het huidige accreditatiebeleid van rechtbanken en gerechtshoven is onrechtmatig en onverbindend. Dat concludeert de rechtbank Den Haag in een procedure die was aangespannen door de Vereniging van Vrije Journalisten (VVJ) en de twee journalisten Rico Brouwer en Djamila Le Pair.
7 minuten geledenLELYSTAD (ANP) - De rechter heeft het verzoek van Edwin de Roy van Zuydewijn om inzage in het script van de aangekondigde Videoland-serie Mabel & Margarita afgewezen. Dat komt naar voren in een uitspraak van de rechtbank Midden-Nederland van woensdag.
14 minuten geledenDEN HELDER (ANP) - Het fregat dat in de Middellandse Zee hielp te beschermen tegen Iraanse luchtaanvallen is terug in Nederland. De Zr.Ms. Evertsen legde woensdagochtend, na een veel langere periode op zee dan gepland, aan in thuishaven Den Helder.
40 minuten geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft na de rellen rond een noodopvang voor asielzoekers in Loosdrecht dinsdagavond drie mensen aangehouden. Het gaat om een 28-jarige man uit Huizen en twee minderjarigen uit Kortenhoef en Amersfoort. De Huizenaar wordt verdacht van brandstichting, de minderjarige uit Kortenhoef van geweld tegen een journalist en de politie. De Amersfoorter zou stenen en fakkels hebben gegooid.
49 minuten geledenLOOSDRECHT (ANP) - Schoonmakers zijn woensdagochtend bezig het gemeentehuis van de gemeente Wijdemeren in Loosdrecht schoon te maken, ziet een ANP-verslaggever. Bij het gemeentehuis, waar sinds dinsdag in een vleugel asielzoekers worden opgevangen, werd dinsdagavond brandgesticht.
58 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Het laboratorium Clinical Diagnostics had zijn data niet goed genoeg beveiligd toen het vorig jaar werd gehackt. Dat constateert de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd. Cybercriminelen stalen de medische gegevens van honderdduizenden vrouwen die hadden meegedaan aan het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het afgelopen jaar zijn 250 Nederlanders verdronken. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat zijn er iets meer dan een jaar eerder; in 2024 verdronken in totaal 245 mensen. In de afgelopen vijf jaar ging het jaarlijks om gemiddeld 235 mensen.
4 uur geleden