Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Landelijk actieplan om tekort aan drinkwater in 2030 te voorkomen

Landelijk actieplan om tekort aan drinkwater in 2030 te voorkomen

DEN HAAG (ANP) - Om te voorkomen dat Nederland in 2030 niet meer overal over genoeg drinkwater beschikt, hebben diverse overheden een landelijk actieprogramma opgesteld. Ze zetten in op het versnellen van vergunningprocedures, kennisdeling en het aanwijzen van nieuwe drinkwaterbronnen. Het Rijk, de provincies en de drinkwaterbedrijven spraken bijna twee jaar geleden af zo'n actieplan te maken, nadat het RIVM had geconcludeerd dat in 2030 ruim 100 miljoen kubieke meter per jaar extra drinkwater nodig is om aan de toenemende vraag te voldoen.

"We kennen ons land allemaal als een land waar water in overvloed is", aldus minister Barry Madlener van Infrastructuur en Waterstaat. "Ik vind het dan ook niet uit te leggen dat het RIVM toch heeft moeten concluderen dat er in 2030 een drinkwatertekort ontstaat als we niets doen. Dus gaan we er juist wél iets aan doen." Madlener presenteert maandag het actieprogramma dat het Rijk heeft opgesteld met het Interprovinciaal Overleg (IPO) en de Vereniging van waterbedrijven in Nederland (Vewin).

"Zonder gezond, schoon en voldoende drinkwater is er geen goede volksgezondheid, voedselzekerheid, veiligheid of welvaart", zegt Vewin-voorzitter Pieter Litjens. "Alleen door nu samen actie te ondernemen, kunnen we voldoende drinkwater voor iedereen verzekeren, nu en in de toekomst."

Zes actiepunten

De provincies hebben eerder al samen met de tien waterleveranciers regionale plannen gemaakt. Hierin staan "de elementen, acties en voorwaarden" die nodig zijn om de beschikbaarheid van drinkwater te waarborgen. Ook op landelijk niveau moet hiervoor wat gebeuren, met name het wegnemen van mogelijke knelpunten. Zo concludeerden de provincies en drinkwaterbedrijven dat vergunningen aanvragen complex is en veel tijd kost.

Het Actieprogramma Beschikbaarheid Drinkwaterbronnen bevat zes actiepunten om onder meer hieraan te werken. In het programma staat als "nadrukkelijke voorwaarde" dat alle betrokken partijen - ministeries, provincies, gemeenten, drinkwaterbedrijven, omgevingsdiensten en waterschappen - de gemaakte afspraken "daadwerkelijk én tijdig" nakomen. De regionale plannen om extra drinkwater te produceren tellen op tot ruim 109 miljoen kubieke meter, wat genoeg moet zijn om ook in 2030 voor voldoende water te zorgen.

Meer uit Binnenland

Arrestaties bij actie bij spoor in Rotterdamse haven

ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twaalf demonstranten opgepakt die een kolenspoor in de Rotterdamse haven onklaar wilden maken. In totaal waren daar ongeveer dertig activisten van Kappen met Kolen, aldus de politie. Ze wilden steentjes onder het spoor vandaan halen. Volgens de politie luisterden de twaalf niet naar de aanwijzingen.

49 minuten geleden
Systemen Universiteit Utrecht draaien weer na brand in datacenter

UTRECHT (ANP) - Op de Universiteit Utrecht zijn vanaf maandag alle systemen weer beschikbaar. Ook de gebouwen zijn weer geopend. De universiteit kampte met problemen na de brand in een datacenter in Almere vorige week donderdag.

1 uur geleden
Markuszower sprak over omstreden term 'omvolking' in Loosdrecht

DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower heeft bij een demonstratie in Loosdrecht gesproken over de omstreden term 'omvolking', blijkt uit beelden van Nieuwsuur. In een optocht op 6 mei zei hij: "Maar ja, we worden omvolkt. Het is gewoon zo."

1 uur geleden
Finale songfestival door 798.000 mensen bekeken op Nederlandse tv

WENEN (ANP) - De finale van het Eurovisie Songfestival is zaterdag in Nederland door gemiddeld 798.000 mensen bekeken, blijkt uit cijfers van het Nationaal Media Onderzoek (NMO). De uitzending staat daarmee op de derde plek in de top 25 van best bekeken programma's van de dag. De voorbeschouwing werd door 481.000 mensen bekeken en de uitslag van het songfestival door 679.000 mensen. Het best bekeken programma was zaterdag het NOS Journaal van 20.00 uur op NPO 1, met 1.364.000 kijkers.

3 uur geleden
Nederlands speurhondenteam arriveert zondagmiddag op Saba

THE BOTTOM (ANP) - Het team van het Nederlandse Urban Search and Rescue (USAR) arriveert waarschijnlijk zondagmiddag op het eiland Saba om mee te helpen in de zoektocht naar de vermiste Nederlandse wandelaar. Het gaat om elf mensen en negen speurhonden, zo werd eerder al bekendgemaakt.

4 uur geleden
Groep wadlopers gered van het wad bij Ameland

AMELAND (ANP) - Een groep van 28 wadlopers en vier gidsen is zondagochtend veilig aan land gebracht nadat ze op het wad bij Ameland in de problemen waren gekomen. Rond 08.30 uur zijn de laatste acht mensen aan boord van een reddingsboot gebracht en naar Ameland gevaren.

5 uur geleden
Gestrande wadlopers met reddingsboten en heli van wad gehaald

AMELAND (ANP) - Een groep van 34 wadlopers wordt zondagochtend met reddingsboten en een helikopter van het wad bij Ameland gehaald. Volgens de veiligheidsregio was het gezelschap in problemen gekomen en waren de hulpdiensten gewaarschuwd.

6 uur geleden