Landbouwminister: nog jaren schade aan land door damdoorbraak
NOVA KACHOVKA (ANP/RTR) - De damdoorbaak in de Oekraïense Dnipro-rivier heeft voor grote schade gezorgd aan het boerenland in de regio Cherson. De minister van Landbouw waarschuwt dat de verwoesting nog veel groter is dan tot nu toe werd aangenomen en dat de boeren er nog jaren last van zullen hebben.
Nu al verliezen de boeren waarschijnlijk miljoenen tonnen aan gewassen door overstromingen, maar op de lange termijn dreigt juist uitdroging van het land. Dat komt met name door de schade aan het irrigatiesysteem. Zo'n 500.000 hectare in Cherson, Zaporizja en Dnipro zouden voor de watervoorziening afhankelijk zijn van de dam en het waterreservoir dat daarbij hoorde. Om al het getroffen land van water voor de landbouw te voorzien, moet volgens de minister de dam eerst weer worden gerepareerd.
Maar het probleem zou nog groter zijn dan alleen dat gebied. De landbouwminister denkt dat veel boeren hun inkomsten uit geïrrigeerde gebieden weer gebruiken om te investeren in andere landbouwgronden. Als die investeringen ook wegvallen schat de minister dat de damdoorbraak op de lange termijn gevolgen heeft voor een gebied dat nog drie keer zo groot is als de eerder genoemde 500.000 hectare.
De verwoeste dam is niet alleen een probleem voor de productie van voedsel, maar ook voor de export. Grote delen van de Dnipro-rivier zijn onbevaarbaar geworden. Omdat Oekraïne een belangrijke producent is van graan, schoten de prijzen van tarwe dinsdag wereldwijd al omhoog.
Meer uit Buitenland
MANDAN (ANP/AFP) - Een Amerikaanse rechtbank heeft een boete voor Greenpeace gehalveerd naar 345 miljoen dollar (292 miljoen euro). De milieuorganisatie kreeg vorig jaar een megaboete voor betrokkenheid bij protesten tegen de aanleg van een oliepijpleiding in de staat North Dakota.
38 minuten geledenMALMÖ (ANP) - De verdachte drone die donderdag door Zweden werd neergehaald, was inderdaad van Russische komaf. Dat bevestigt de Zweedse defensieminister Pål Jonson op X. De drone vloog in de buurt van het Franse vliegdekschip Charles de Gaulle, dat Malmö bezoekt. De minister noemt de inbreuk op het Zweedse luchtruim "ernstig en onverantwoord".
2 uur geledenSTAVANGER (ANP/AFP) - De Noorse politie heeft een 17-jarige jongen gearresteerd die een aanslag had willen plegen op een NAVO-basis, meldt de Noorse omroep NRK. Hij wordt verdacht van een jihadistisch motief, omdat hij eerder zijn steun heeft uitgesproken voor terreurgroep Islamitische Staat.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat er mogelijk een "vriendelijke overname" van Cuba komt. Hij verduidelijkte niet wat hij daarmee bedoelt, maar dat zou mogelijk betekenen dat de Cubaanse regering moet instemmen met een machtsoverdracht aan de Verenigde Staten.
4 uur geledenMILAAN (ANP/DPA/AFP) - Een tramontsporing heeft in de Italiaanse stad Milaan twee mensen het leven gekost. Ook zijn ongeveer veertig anderen gewond geraakt. Een van hen is volgens de brandweer in kritieke toestand.
4 uur geledenCHAPPAQUA (ANP) - De Amerikaanse oud-president Bill Clinton had geen idee van de misstanden die zedendelinquent Jeffrey Epstein beging, zei hij in een openingsverklaring die hij ook op X deelt. Clinton getuigt voor een onderzoekscommissie van het Huis van Afgevaardigden over Epstein. "Als ik ook maar enig idee had gehad van wat hij deed, zou ik hem zelf hebben aangegeven."
5 uur geledenCHAPPAQUA (ANP) - De Amerikaanse oud-president Bill Clinton getuigt voor een onderzoekscommissie van het Huis van Afgevaardigden over zijn banden met de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein. Clinton is meermaals opgedoken in vrijgegeven documenten over Epstein, al zijn er geen aanwijzingen voor concrete misstanden.
6 uur geleden