Lagerhuis VS akkoord met 1,9 biljoen dollar aan extra crisissteun
WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden is akkoord met de 1900 miljard dollar aan extra coronanoodsteun. De goedkeuring in het lagerhuis betekende voor de Democratische president Joe Biden zijn eerste wetgevende overwinning. Nu is het aan de Senaat om nog akkoord te gaan.
Biden en de zijnen proberen de noodsteun zonder hulp van de Republikeinen door het Congres te loodsen. Met het Amerikaanse reddingsplan zouden vaccins en medische voorraden moeten worden betaald. Ook wordt het geld gebruikt voor een nieuwe ronde van financiële noodhulp aan huishoudens, kleine bedrijven en nationale en lokale overheden.
Volgens de Democraten is het pakket nodig om een pandemie te bestrijden die al aan meer dan 500.000 Amerikanen het leven heeft gekost en miljoenen mensen werkloos heeft gemaakt. "Het Amerikaanse volk moet weten dat hun regering er voor hen is", zei de Democratische parlementsvoorzitter Nancy Pelosi tijdens het debat in het lagerhuis.
Directe uitkeringen
Republikeinen, die eerdere uitgaven in het kader van de coronacrisis in grote lijnen hebben gesteund, zeiden dat veel van het huidige pakket niet nodig was. Slechts 9 procent van alle miljarden zou direct naar de bestrijding van het virus gaan. Volgens de Republikeinse leider in het Huis van Afgevaardigden Kevin McCarthy wordt geld weggegooid zonder dat daarvoor verantwoording wordt afgelegd.
De belangrijkste onderdelen van het wetsvoorstel zijn onder meer directe uitkeringen van 1400 dollar aan individuen, een federale werkloosheidsuitkering van 400 dollar per week tot eind augustus en hulp voor mensen die tijdens de pandemie problemen hebben met het betalen van huur en hypotheek.
Senaat
Het voorstel gaat nu naar de Senaat, waar de Democratische vicepresident Kamala Harris mogelijk een beslissende stem zal moeten uitbrengen. In de Senaat hebben zowel de Republikeinen als de Democraten namelijk 50 zetels. De Democraten willen dat Biden het wetsvoorstel voor half maart ondertekent, wanneer de verhoogde werkloosheidsuitkeringen en andere steunmaatregelen komen te vervallen.
Wel moeten mogelijk nog aanpassingen worden gedaan omtrent de voorgestelde verhoging van het minimumloon van 7,25 naar 15 dollar per uur, waarbij naar verluidt bedrijven die de lonen niet verhogen beboet worden. Dit voorstel moet mogelijk worden geschrapt vanwege de ingewikkelde regels die voor de Senaat gelden. Ook zouden niet alle Democratische senatoren de verhoging zien zitten.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Wereldbank, het Internationaal Energieagentschap (IEA) en het Internationaal Monetair Fonds (IMF) gaan een coördinatiegroep oprichten vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. De organisaties melden in een gezamenlijke verklaring dat ze daarmee hun reacties op de economische gevolgen van de Iranoorlog zo goed mogelijk op elkaar willen afstemmen.
35 minuten geledenBUENOS AIRES (ANP/RTR) - Argentinië heeft geplande belastingverhogingen uitgesteld vanwege de flink gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. De Argentijnse regering stelt hogere belastingen op vloeibare brandstoffen en CO2 met een maand uit tot eind april.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland beschikt over een goede digitale infrastructuur, "maar wat we nu hebben is niet voldoende over vijf jaar". Dat zei voormalig ASML-topman Peter Wennink op een evenement over digitale weerbaarheid. Volgens hem is digitale veiligheid een van de hoekstenen van de samenleving.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa houdt er rekening mee dat er buiten Europa mogelijk een tekort aan vliegtuigbrandstof ontstaat. Het bedrijf ziet nu al in Azië dat kerosine schaars begint te worden door de oorlog met Iran, die de aanvoer verstoort.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is de eerste dag van april met flinke winst gesloten. De wereldwijde beurzen stonden afgelopen maand onder druk door de oorlog in het Midden-Oosten en de gevolgen daarvan.
4 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX, het commerciële ruimtevaartbedrijf van Elon Musk, heeft een aanvraag ingediend voor een beursgang. Dat zeggen bronnen die bekend zijn met de zaak. Daarmee komt het raket-, satelliet- en AI-bedrijf van miljardair Musk dichter bij wat de grootste beursgang ooit zou kunnen worden.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Toezichthouders, de politie en het Openbaar Ministerie (OM) vinden dat het EU-verbod op apps die AI gebruiken om naaktbeelden van mensen te maken, niet ver genoeg gaat. Het Europees Parlement stemde vorige week voor een verbod op apps die dit soort beelden genereren zonder de toestemming van die persoon. De organisaties willen dat de tools helemaal worden verboden.
5 uur geleden