Lagere winst VDL door reorganisatiekosten voor autofabriek
EINDHOVEN (ANP) - Industrieconcern VDL voelt de aanstaande reorganisatie bij zijn autofabriek in Born in de jaarcijfers. Het bedrijf moet daar geld voor opzijleggen, en dat ging in het eerste halfjaar ten koste van de nettowinst. Bij autofabriek Nedcar van VDL verdwijnen vanaf november 1800 banen omdat BMW zich terugtrekt als klant van de assemblagelijn in het Limburgse Born.
Hoeveel banen uiteindelijk verdwijnen bij de autofabriek is nog onduidelijk. VDL wil in Born in de toekomst niet alleen auto's voor andere bedrijven in elkaar zetten, maar er ook werken aan innovatieve autotechniek en er klussen onderbrengen van andere werkmaatschappijen van VDL die hard "uit hun jasje" dreigen te groeien. Maar hoeveel werkgelegenheid die nieuwe plannen opleveren, is volgens VDL niet te voorspellen.
Wanneer de voorzieningen voor het sociaal plan in Born niet worden meegerekend, verbeterde VDL de resultaten juist. Het operationele resultaat steeg 44 procent tot 78 miljoen euro. Daarbij steeg de omzet met 22 procent tot 3,2 miljard euro.
Aanvoerlijnen
Die hogere opbrengsten waren deels het gevolg van soepeler werkende aanvoerlijnen richting de autofabriek in Born. Waar in 2022 chiptekorten VDL geregeld dwongen de productielijn stil te leggen, kon Nedcar dit jaar ondanks meerdere stakingen om de reorganisatie veel meer produceren.
Maar ook andere divisies van het industrieel concern groeiden hard, zoals de afdeling met klanten in de chipindustrie en de tak voor machinebouw. Alleen het onderdeel dat bussen maakt kromp.
"We kijken terug op een turbulent eerste halfjaar waarbij veel in het teken heeft gestaan van het organiseren van krimp en groei tegelijkertijd. Beide vergen veel van onze organisatie", zei VDL-topman Willem van der Leegte. "We verwachten dat de voorspelde groei voor dit jaar gaat uitkomen. Dat onze orderportefeuille stabiel op een hoog niveau blijft, is daarvoor een belangrijke indicator."
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Ondanks de stijgende energieprijzen is Brussel niet van plan "ook maar een molecuul" aan Russische energie te importeren in de toekomst. Dat zei Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) voorafgaand aan een vergadering van EU-ministers van Energie.
53 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is maandag licht hoger geopend. Beleggers blijven de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten volgen. De Verenigde Staten voerden afgelopen weekend bombardementen uit op het Iraanse eiland Kharg. Vanaf dat eiland wordt verreweg de meeste olie uit Iran verscheept.
1 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - De grote Italiaanse bank UniCredit wil het Duitse Commerzbank overnemen. Aandeelhouders van de Duitse bank hebben maandag een officieel overnamevoorstel ontvangen, waarmee in totaal zo'n 35 miljard euro is gemoeid. Het gaat om een grote deal, maar het is wel de vraag in hoeverre de overname kan slagen.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - DHL Express is teleurgesteld over de staking die vakbonden FNV en CNV hebben opgezet bij de bezorger. Van die actie kunnen bedrijven en particulieren mogelijk hinder ondervinden. "Wij houden ontvangers via track en trace op dhlexpress.nl op de hoogte van het verloop van hun zending", laat de onderneming maandagochtend weten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De meeste bedrijventerreinen in Nederland zijn slecht voorbereid op wateroverlast als gevolg van klimaatverandering. Dat meldt Werklandschappen van de Toekomst, een landelijk programma dat bedrijventerreinen helpt verduurzamen. Volgens een analyse van alle 3713 bedrijventerreinen bevat 70 procent veel gebouwen die kwetsbaar zijn bij extreme regenbuien. Daarbij kan wateroverlast leiden tot schade aan gebouwen en verstoring van belangrijke infrastructuur.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse export kende in januari de zwakste groei in meer dan een half jaar. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) ging de uitvoer in aantallen goederen 1,1 procent omhoog. De laatste maand dat de export slechter presteerde was mei vorig jaar, toen ten opzichte van een jaar eerder een lichte krimp werd genoteerd.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een groep van ruim twintig multinationals roept de Europese Unie op onmiddellijk meer werk te maken van het verduurzamen van de energievoorziening. Onder meer levensmiddelenconcern Unilever en techbedrijven Amazon, Microsoft en Google vinden dat de EU te afhankelijk is van geïmporteerde energie uit vooral olie en gas, met als gevolg de forse prijsstijgingen door de Iranoorlog. De bedrijven, verenigd in de Corporate Leaders Group Europe, willen dat in 2040 de helft van het energieverbruik elektrisch is.
10 uur geleden