Lagarde: EU-lidstaten moeten vaart maken met coronaherstelplannen
FRANKFURT (ANP/RTR) - De Europese regeringen moeten vaart maken met hun plannen om te kunnen herstellen van de coronacrisis, want het grote coronaherstelfonds dat de Europese Unie heeft opgetuigd moet snel operationeel worden. Met die oproep is president Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB) gekomen.
De EU-leiders keurden het fonds waarmee 672,5 miljard euro gemoeid is, afgelopen zomer al goed. Maar dwarsliggen van enkele landen zorgde ervoor dat de implementatie en uitvoering ervan werden vertraagd.
Om geld te kunnen krijgen uit het fonds moeten de lidstaten herstelplannen opstellen. Die kunnen ze vanaf eind februari naar Brussel sturen. Het dagelijks EU-bestuur zal ze binnen twee maanden beoordelen en dan hebben de ministers van Financiën nog een maand de tijd om de herstelscenario's van hun collega's goed te keuren.
Lagarde kwam met haar opmerking in een toelichting op het rentebesluit van de ECB, waarin werd besloten om de steunmaatregelen van de centrale bank voorlopig even niet verder op te schroeven. Wel stelden de beleidsmakers van de ECB dat ze klaar blijven staan om extra in te grijpen als dat in hun ogen nodig is.
In het laatste kwartaal van vorig jaar is de economie van de eurozone weer gekrompen door de nieuwe lockdowns die toen juist werden afgekondigd. De steeds strengere lockdownmaatregelen drukken ook nu nog zwaar op de economie. Maar volgens Lagarde past de impact van de pandemie en alles wat daarbij komt kijken nog binnen de laatste prognoses van de centrale bank. Bij het volgende rentebesluit in maart zal de ECB waarschijnlijk weer met nieuwe economische ramingen komen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van bitcoin wordt nauwelijks geraakt door de oorlog in het Midden-Oosten. Waar de traditioneel veilige belegging van goud bijvoorbeeld fors in waarde zakte sinds eind februari, steeg de koers van de bitcoin flink in dezelfde periode.
38 minuten geledenVELDHOVEN (ANP) - ASML is van plan met andere Europese technologiebedrijven te lobbyen voor een sterkere techsector in de Europese Unie. Volgens de top van de chipmachinemaker is het een "enorme rode vlag" dat slechts 1 procent van alle apparatuur die ASML verkoopt naar Europese klanten gaat.
52 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie gaat de productie, export, import en voorraden van brandstoffen in de Europese Unie nauwer in de gaten houden. Daarvoor wordt een nieuw zogenoemd brandstofobservatorium opgericht. Dat maakte het dagelijks EU-bestuur woensdag bekend bij de presentatie van een reeks maatregelen om de impact van de Iranoorlog voor de energiemarkten in de regio te beperken.
1 uur geledenKAATSHEUVEL (ANP) - De Efteling heeft vorig jaar bijna 5 miljoen unieke bezoekers verwelkomd. Dat zijn er iets meer dan een jaar eerder. Dat meldt de Efteling in het jaarverslag over 2025.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De haven van Rotterdam heeft in het eerste kwartaal van dit jaar nog weinig last gehad van de oorlog in het Midden-Oosten. De goederenoverslag daalde licht, met 0,7 procent tot 103 miljoen ton, maar de overslag van onder meer ruwe olie, minerale olie, lng en containers nam toe.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door de overvolle stroomnetten in Nederland kunnen huishoudens en bedrijven in meerdere provincies de komende jaren waarschijnlijk geen nieuwe of zwaardere stroomaansluiting krijgen. "Als het niet dit jaar is dan ergens in de komende jaren. Nagenoeg heel Nederland staat nu op rood als je kijkt naar de vraag naar stroom en het aanbod", zegt energiedeskundige Hans van Cleef van het bureau EqoLibrium.
2 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten kan dit jaar en volgend jaar tot 15.000 extra bedrijfsfaillissementen wereldwijd leiden. Dat verwacht kredietverzekeraar Allianz Trade in nieuwe voorspellingen, waarin ook voor Nederland wordt uitgegaan van meer bankroeten.
3 uur geleden