Laatste naam Holocaustslachtoffer voorgelezen in kamp Westerbork
HOOGHALEN (ANP) - Op het terrein van het voormalige kamp Westerbork is maandag rond 14.30 uur de laatste naam van een Holocaustslachtoffer voorgelezen als onderdeel van de herdenking Namen Lezen. Zes dagen en vijf nachten achtereen werden in totaal 103.124 namen voorgelezen van mensen die slachtoffer waren van vervolging tijdens de Holocaust.
In totaal zeiden zo'n achthonderd mensen de namen en leeftijden van de slachtoffers op. Onder anderen de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema, staatssecretarissen Mariëlle Paul en Vincent Karremans, schrijver Arnon Grunberg en de Drentse commissaris van de Koning Jetta Klijnsma deden mee. Het voorlezen was te volgen via een livestream van de NOS en ook was het mogelijk om erbij te zijn.
De laatste namen werden maandag voorgelezen door onder anderen de Arnhemse burgemeester Ahmed Marcouch en Jaïr Stranders, artistiek leider van Theater na de Dam. Na de laatste naam, uitgesproken door Hans Peeper die als kind in Westerbork en Bergen-Belsen zat, werden twee joodse gebeden gezongen en opgezegd. Directeur van Herinneringscentrum Kamp Westerbork Bertien Minco hield een slotwoord. Zij dankte de lezers, die "de moed hadden om de confrontatie met het verleden aan te gaan".
Het is maandag precies tachtig jaar geleden dat vernietigingskamp Auschwitz werd bevrijd door het leger van de Sovjet-Unie. Het voorlezen van de namen van Holocaustslachtoffers gebeurt iedere vijf jaar. De eerste editie was in 2005. Eerder werden telkens ongeveer 102.000 namen voorgelezen van de Joden, Sinti en Roma die vanuit kamp Westerbork zijn gedeporteerd naar onder meer Auschwitz. Deze editie zijn ook de namen van andere mensen toegevoegd, bijvoorbeeld van slachtoffers die via een ander land zijn gedeporteerd. Het zijn allemaal mensen die in Nederland zijn geboren, of in Nederland zijn geweest tijdens de Tweede Wereldoorlog.
Meer uit Binnenland
GORINCHEM (ANP) - Het eerste stembureau in Gorinchem, die bij het station, heeft de deuren om 07.00 uur geopend. In de gemeente wordt woensdag opnieuw gestemd voor de gemeenteraadsverkiezingen. Er zijn iets meer dan 31.000 stemgerechtigden.
24 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - In de duinen van Den Haag is dinsdagavond brand uitgebroken. De brandweer bestrijdt het vuur en heeft een NL-Alert verzonden vanwege de rook die vrijkomt.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De patiëntengegevens die zijn gestolen bij de hack bij softwareleverancier ChipSoft zijn nergens gepubliceerd en de gegevens zijn inmiddels vernietigd. Dat meldt het bedrijf in een verklaring op de eigen website.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe Nationaal Park Hollandse Duinen langs de Zuid-Hollandse kust moet een plek worden waar mensen en dieren tot rust kunnen komen. Arno Bonte, gedeputeerde natuur voor de provincie Zuid-Holland, wil er op sommige plekken extra recreatiemogelijkheden realiseren terwijl op andere locaties juist de natuur voorrang krijgt. Door de natuur te verbeteren verwacht hij ook dat het makkelijker wordt om vergunningen te verlenen voor bijvoorbeeld het bouwen van woningen. Vergunningen daarvoor worden nu moeizaam verstrekt vanwege de problemen met stikstof.
12 uur geledenBUSSUM (ANP) - De politie heeft dinsdag een man opgepakt in het onderzoek naar een moord in Hilversum in 2011. Het gaat om een 61-jarige man uit Bussum, die verdacht wordt van betrokkenheid bij de dood van Pablo Hermeler.
14 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Opnieuw heeft de politie geschoten tijdens een voorval met een persoon met "onbegrepen gedrag". Dit keer ging het om een situatie in Hilversum. De man of vrouw in kwestie moest met een ambulance naar het ziekenhuis.
14 uur geledenUTRECHT (ANP) - De vele feestvierders die met de trein reisden tijdens Koningsdag hebben weer een boel viezigheid achtergelaten. De NS heeft zeven treinstellen uit de dienstregeling gehaald omdat ze te smerig waren om ingezet te worden. "Reizigers kunnen de komende dagen nog hinder ondervinden", meldt het vervoersbedrijf.
15 uur geleden