Laatste naam Holocaustslachtoffer voorgelezen in kamp Westerbork
HOOGHALEN (ANP) - Op het terrein van het voormalige kamp Westerbork is maandag rond 14.30 uur de laatste naam van een Holocaustslachtoffer voorgelezen als onderdeel van de herdenking Namen Lezen. Zes dagen en vijf nachten achtereen werden in totaal 103.124 namen voorgelezen van mensen die slachtoffer waren van vervolging tijdens de Holocaust.
In totaal zeiden zo'n achthonderd mensen de namen en leeftijden van de slachtoffers op. Onder anderen de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema, staatssecretarissen Mariëlle Paul en Vincent Karremans, schrijver Arnon Grunberg en de Drentse commissaris van de Koning Jetta Klijnsma deden mee. Het voorlezen was te volgen via een livestream van de NOS en ook was het mogelijk om erbij te zijn.
De laatste namen werden maandag voorgelezen door onder anderen de Arnhemse burgemeester Ahmed Marcouch en Jaïr Stranders, artistiek leider van Theater na de Dam. Na de laatste naam, uitgesproken door Hans Peeper die als kind in Westerbork en Bergen-Belsen zat, werden twee joodse gebeden gezongen en opgezegd. Directeur van Herinneringscentrum Kamp Westerbork Bertien Minco hield een slotwoord. Zij dankte de lezers, die "de moed hadden om de confrontatie met het verleden aan te gaan".
Het is maandag precies tachtig jaar geleden dat vernietigingskamp Auschwitz werd bevrijd door het leger van de Sovjet-Unie. Het voorlezen van de namen van Holocaustslachtoffers gebeurt iedere vijf jaar. De eerste editie was in 2005. Eerder werden telkens ongeveer 102.000 namen voorgelezen van de Joden, Sinti en Roma die vanuit kamp Westerbork zijn gedeporteerd naar onder meer Auschwitz. Deze editie zijn ook de namen van andere mensen toegevoegd, bijvoorbeeld van slachtoffers die via een ander land zijn gedeporteerd. Het zijn allemaal mensen die in Nederland zijn geboren, of in Nederland zijn geweest tijdens de Tweede Wereldoorlog.
Meer uit Binnenland
MAASSLUIS (ANP) - Leefbaar Maessluys en de plaatselijke VVD zien geen reden om in hun coalitieakkoord de passage over het beoogde asielbeleid in de gemeente aan te passen. Dat bleek donderdagavond tijdens een raadsvergadering. In het akkoord staat het voornemen om in te zetten op "nul asielopvangplekken" in Maassluis.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het volgende bedrijf dat een deel van DigiD gaat beheren, moet Europees zijn. Staatssecretaris Eric van der Burg (Binnenlandse Zaken) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat de aanbesteding voor het contract na augustus 2028 loopt via de Aanbestedingswet Defensie en Veiligheid (ADV).
5 uur geledenARNHEM (ANP) - Er zijn tot nu toe drie demonstraties bij de gemeente Arnhem aangemeld rondom het concert van rapper Ye aanstaande zaterdag in de GelreDome. Dat zegt de Arnhemse burgemeester Ahmed Marcouch. Het gaat om een demonstratie van het CIDI en twee "individuen".
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een minimumleeftijd voor sociale media moet binnen de Europese Unie worden geregeld, zei staatssecretaris Willemijn Aerdts (Digitale Economie en Soevereiniteit) tijdens een debat in de Tweede Kamer. Zij wil daarmee voorkomen dat er een "lappendeken" ontstaat.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil weten wat het kabinet gaat doen om beïnvloeding door buitenlandse actoren op sociale media tegen te gaan. Niet alle partijen zien hetzelfde gevaar, maar een ruime meerderheid van de Kamer wil wel dat er meer gebeurt om de mogelijkheden tot beïnvloeding te verkleinen.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De volledige raad van toezicht van Milieudefensie is opgestapt. De toezichthouders van de milieuorganisatie wisten al sinds 2015 dat oud-directeur Donald Pols vroeger actief was bij een extreemrechtse Zuid-Afrikaanse studentenbeweging, maar deden daar niets mee. Dat leidde tot "veel onrust" en "een gebrek aan vertrouwen", laten de leden van de raad donderdag weten. Ze willen met hun vertrek de rust helpen herstellen.
9 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Nederland heeft zich aangesloten bij het verzoek van Zweden om Russische toeristen te weren uit de EU. Dat "verzoek is terecht", zei minister Bart van den Brink (Migratie, CDA) donderdag in Luxemburg.
10 uur geleden