Laagste groei startende ondernemers in de afgelopen 10 jaar
DEN HAAG (ANP) - Het aantal stoppende ondernemingen blijft stijgen. Het voorbije kwartaal registreerde de Kamer van Koophandel (KVK) slechts 2,6 procent meer ondernemingen dan in dezelfde periode een jaar eerder. Dat is het laagste groeisaldo in de afgelopen tien jaar.
Het aantal starters daalt al vijf kwartalen op rij. In het derde kwartaal waren er 59.105 starters, een afname van 7,8 procent vergeleken met hetzelfde kwartaal vorig jaar, toen er 64.071 waren. Het aantal stoppers nam met 15 procent toe, tot 34.087 in het derde kwartaal, en het aantal faillissementen steeg met 38 procent (1151).
Per saldo zijn er nog steeds meer starters dan stoppers, benadrukt de KVK. Maar met een stijging van 2,6 procent tegenover het derde kwartaal vorig jaar is dit het laagste groeisaldo in de afgelopen tien jaar.
Experts vermoeden dat nieuwe overheidsmaatregelen, waaronder de verplichte arbeidsongeschiktheidsverzekering (AOV) voor zzp'ers, zorgen voor meer terughoudendheid bij ondernemers. Ook zijn er de afgelopen jaren veel bedrijven bijgekomen in Nederland, waardoor het bedrijvenlandschap verzadigd zou kunnen zijn. Met andere woorden is er in de Nederlandse economie niet veel ruimte meer voor nieuwe bedrijven, volgens de experts die de KVK raadpleegde.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag hoger gesloten. Beleggers hadden onder meer aandacht voor de notulen van de rentevergadering van de Amerikaanse centrale bank van januari. Toen liet de Federal Reserve de rente in de Verenigde Staten onveranderd, na drie verlagingen op rij.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen hebben preventief ongeveer honderd vluchten op Schiphol geannuleerd vanwege het winterse weer. Dit bevestigt een woordvoerder van de luchthaven na berichtgeving door De Telegraaf. Het zijn volgens hem vooral Europese bestemmingen.
4 uur geledenLOS ANGELES (ANP/AFP) - Meta-topman Mark Zuckerberg heeft spijt van de trage vooruitgang die zijn bedrijf boekte bij het identificeren van minderjarige gebruikers op Instagram. Dit heeft hij woensdag gezegd tijdens de behandeling van een belangrijke zaak over socialemediaverslaving in het Amerikaanse Los Angeles.
5 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Bestuurslid Isabel Schnabel van de Europese Centrale Bank (ECB) is van plan haar termijn uit te zitten. Dit heeft de Duitse econoom woensdag gezegd. Eerder woensdag meldden bronnen tegen de Britse zakenkrant Financial Times dat ECB-president Christine Lagarde haar termijn waarschijnlijk niet gaat afmaken.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beursuitbater Euronext, eigenaar van de aandelen- en optiemarkten in onder meer Amsterdam, Parijs en Lissabon, heeft in 2025 een recordjaar gedraaid. Topman Stéphane Boujnah zegt daarbij met "vertrouwen en vastberadenheid" begonnen te zijn aan 2026. Het beursbedrijf profiteert van hogere handelsinkomsten, meer beursgangen en overnames.
6 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Het socialemediaplatform X moet onderzoekers toegang geven tot gegevens rond de verkiezingen in Hongarije op 12 april. Dit heeft het hof van beroep in Berlijn bepaald. De beslissing wordt gezien als een mijlpaal in de uitvoering van de Digital Services Act (DSA) van de EU.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Miljardair Les Wexner heeft tegenover een onderzoekscommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gezegd dat hij een keer op het privé-eiland van Jeffrey Epstein is geweest. De in 2019 overleden zedendelinquent was jarenlang de financieel adviseur van Wexner, die rijk werd met winkel- en marketingconglomeraat L Brands.
7 uur geleden