Laagste groei startende ondernemers in de afgelopen 10 jaar
DEN HAAG (ANP) - Het aantal stoppende ondernemingen blijft stijgen. Het voorbije kwartaal registreerde de Kamer van Koophandel (KVK) slechts 2,6 procent meer ondernemingen dan in dezelfde periode een jaar eerder. Dat is het laagste groeisaldo in de afgelopen tien jaar.
Het aantal starters daalt al vijf kwartalen op rij. In het derde kwartaal waren er 59.105 starters, een afname van 7,8 procent vergeleken met hetzelfde kwartaal vorig jaar, toen er 64.071 waren. Het aantal stoppers nam met 15 procent toe, tot 34.087 in het derde kwartaal, en het aantal faillissementen steeg met 38 procent (1151).
Per saldo zijn er nog steeds meer starters dan stoppers, benadrukt de KVK. Maar met een stijging van 2,6 procent tegenover het derde kwartaal vorig jaar is dit het laagste groeisaldo in de afgelopen tien jaar.
Experts vermoeden dat nieuwe overheidsmaatregelen, waaronder de verplichte arbeidsongeschiktheidsverzekering (AOV) voor zzp'ers, zorgen voor meer terughoudendheid bij ondernemers. Ook zijn er de afgelopen jaren veel bedrijven bijgekomen in Nederland, waardoor het bedrijvenlandschap verzadigd zou kunnen zijn. Met andere woorden is er in de Nederlandse economie niet veel ruimte meer voor nieuwe bedrijven, volgens de experts die de KVK raadpleegde.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, dat in januari naar de Amsterdamse beurs ging, is maandag hard onderuitgegaan op het Damrak. Het aandeel sloot met een verlies van ruim 13 procent, nadat de handel in aandelen CSG eerder op de dag kortstondig werd stilgelegd. Toen stond het aandeel ruim 20 procent lager.
4 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - EU-landen willen in gesprek blijven met de Verenigde Staten over de handelsdeal, maar zijn ook bereid te kijken naar eventuele maatregelen tegen de verhoogde importtarieven van 25 procent voor auto's. Dat stelden meerdere ministers van Financiƫn voorafgaand aan een vergadering van de eurolanden in Brussel.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Maatregelen die worden genomen om de gevolgen van de energiecrisis te verminderen, moeten in lijn zijn met de strategische doelen van Europa op de lange termijn, zei voorzitter van de Eurogroep Kyriakos Pierrakakis maandag. "We moeten niet op zoek gaan naar een oplossing voor de korte termijn", zei hij voor het begin van de vergadering met de ministers van Financiƫn van de eurolanden. "Hiervoor hebben we meer Europa nodig. Daarom is dit het moment van de waarheid voor Europa."
1 uur geledenSALT LAKE CITY (ANP) - Het bedrijf achter onderwijssoftware Canvas is slachtoffer van een cyberaanval. Dat meldt het Amerikaanse moederbedrijf Instructure. Er zouden gegevens van 275 miljoen studenten, docenten en medewerkers zijn buitgemaakt.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - eBay behoorde maandag tot de sterkste stijgers op de beurzen in New York. De Amerikaanse videogameketen GameStop heeft een bod uitgebracht op de onlinemarktplaats van bijna 56 miljard dollar (bijna 48 miljard euro). Het veel kleinere GameStop wil van eBay een concurrent maken voor webwinkelconcern Amazon. eBay heeft het ongevraagde overnamebod van GameStop inmiddels bevestigd.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse exporteursvereniging BGA steunt mogelijke vergeldingsmaatregelen van de EU, als de nieuwe Amerikaanse invoerheffingen voor auto's uit Europa daadwerkelijk van kracht worden. "Eventuele tegenmaatregelen" zouden al besproken kunnen worden zodra het "duidelijk" is waarom president Donald Trump precies nieuwe tarieven wil invoeren, in welke mate en op welke juridische basis. Dat zegt BGA-voorzitter Dirk Jandura tegen de zakenkrant Handelsblatt.
2 uur geledenSUNNYVALE (ANP/BLOOMBERG) - Maker van AI-chips Cerebras Systems wil naar de beurs in de Verenigde Staten. Het Amerikaanse bedrijf dat de concurrentie aan wil gaan met de grootste chipmaker ter wereld Nvidia wil tot 3,5 miljard dollar (bijna 3 miljard euro) ophalen bij een beursgang.
2 uur geleden